16:01 17/10/2017
מבזקים
דף הבית > חם ברשת > הגולשים זועמים: "הצגתם את המתיישבים כגזלנים"

הגולשים זועמים: "הצגתם את המתיישבים כגזלנים"

האם הקמפיין החדש של אתר הקניות "יד 2" לועג לתושבי יהודה ושומרון? יד 2 בתגובה: "מעריכים ומוקירים את כל אזרחי ישראל וביניהם ציבור המתיישבים"

קמפיין חדש של אתר הקניות המקוון "יד 2" מעורר זעם ברשתות החברתיות. אחרי שורה של פוסטים עלומים בהם הופיעו מודעות על מפלגת ימין חדשה, בשם "יד חזקה לישראל", הפיצו "יד 2" פרסומת חדשה. בסרטון נראית דמות בשם "גד שטיין" (נשמע כמו "יד 2"), אותה משחק השחקן/זמר גל תורן, לבושה במעיל צבאי, חולצת משבצות מכופתרת וזקן עבות כשברקע קראוונים ואדמת טרשים.

הפרסומת הלעגנית של "יד 2"

"שטיין" עומד סמוך לעץ זית צמוד לגדר תיל ופוצח במונולוג לעגני וציני על "הארץ המאובטחת", תוך שהוא מזלזל גם בהבטחה האלוקית לאברהם אבינו. לדברי שטיין, כשניתנה ההבטחה האלוקית לאברהם על הארץ, "היא לא הייתה חדשה מהניילונים, עברו עליה היבוסי, החיתי, הגרגשי".

הפרסומת מדמה בין "שטיין", לבוש כאמור בדמות מתיישב, ובין צרכן שמחפש מוצרים לקנייה – גם אם הם לא חדשים. "שטיין" מנופף באבן בעודו אומר, "אז מה, אברהם אמר לאלוקים לא רוצה? אני רוצה חדש? זה טוב, למה לזרוק? אז מה אם זה היה שייך פעם למישהו אחר?".

הפרסומת ממשיכה ללעוג לציבור המתיישבים ולחזק את דימויים כגזלנים: שטיין אוחז במעילו ואומר כי גם הוא היה שייך למישהו אחר. הוא ממשיך ומרים עז, מחבת, ארטיק, מי חם, גיטרה, סולם ומסור וקובע כי כולם היו שייכים פעם למישהו אחר. "יד חזקה נותנת לנו תקווה שדברים שפעם היו שייכים למישהו אחר, יכולים להיות שלנו – ובזול", מסכם תורן.

"מעכשיו אני מחרימה אתכם"

לגולשים זה הספיק: "פרסומת עלובה ומכאיבה. ארץ ישראל שלנו מאז ולעולם. כל חלקיק מאדמת ישראל שייכת לנו. יד 2, מעכשיו אני מחרימה אתכם", כתבה הגולשת ליאת בורנבלום. זיו ברעם הוסיף: "ממש שנאת חינם ,אם היתם עושים את זה על מוסלמים, היתם לומדים לדבר, בושה וכלימה". קרן סי סיפרה כי הפסיקה לפרסם דרך אתר הקניות, "הסרתי את כל הפרסומים שיש לי אצלכם. ומעכשיו אפרסם בקבוצות בפייסבוק".

תלונה הוגשה למועצת הרשות השנייה. צילום מסך
תלונה הוגשה למועצת הרשות השנייה. צילום מסך

רועי חן ייעץ בעמוד הפייסבוק להסיר את הפרסומת: "לדעתי האישית פרסומת מביישת. רק בישראל יכול להיות שיציגו את הארץ שלנו ככה. בשום מדינה אחרת זה לא היה קורה. יד 2 תהיו חכמים, קבלו אחריות עשיתם פאשלה, מקווה שזה לא היה בכוונה תחילה… בכל אופן תסירו את הפרסומת ותעשו קמפיין פרסומי קצת יותר חכם ומפרגן לעם שלנו".

תגובת יד 2

מיד 2 נמסר בתגובה: "ראשית, אין בפרסומת שלנו דבר המכפיש את ציבור המתיישבים. הפרסומת מדברת על יד2 ומסבירה את המהות של יד2 בדרכים שונות. אחת מהן היא הסיפור הידוע מהמקורות, שבו נכתב שהארץ המובטחת ניתנה לעם ישראל, כאשר לפני כן ישבו בה עמים אחרים, כגון היבוסי, החיתי, הגרגשי וכו'. לא נאמר בפרסומת שהארץ נלקחה מאותם עמים, מה שנאמר הוא שעם ישראל שמח על הארץ שקיבל ולא התלונן שבעבר ישבו בה עמים אחרים. כך כמו ביד2: אנשים קונים דירות, רכבים ומוצרים שונים שהיו שייכים בעבר לאנשים אחרים. מעבר לזאת, אנחנו מעריכים ומוקירים את כל אזרחי ישראל וביניהם ציבור המתיישבים, שגם הם משתמשים באתר יד2, מוכרים וקונים מוצרים שהיו שייכים בעבר לאדם אחר. אנחנו מזמינים אתכם לצפות גם בסרטים הבאים בקמפיין, ולגלות כיצד תוכל לעשות שימוש בשירותי יד2 השונים, שעליהם, ורק עליהם, מסופר בפרסומות".

 

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

בני ציפר. צילום: פלאש 90

בני ציפר עונה להתקפות משמאל

העיתונאי בני ציפר הגיב בפוסט בפייסבוק להתקפות נגדו משמאל מאז שהחל לתמוך ברה"מ בנימין נתניהו: "כל חיי שמעתי בחוגי השמאל שנמניתי עמם הערות גזעניות"