2:14 25/11/2017
דף הבית > תרבות > הפתרון של מירי רגב להדרת ימנים מהקולנוע הישראלי?

הפתרון של מירי רגב להדרת ימנים מהקולנוע הישראלי?

דו"ח: המדינה מוציאה את הכסף, ללא יכולת לקבוע את התכנים. עמותות הקולנוע השתלטו על מקורות המימון. מנכ"ל 'קרן הקולנוע הישראלי': לא מכיר את הדו"ח

דו"ח חדש של 'פורום קהלת' קובע כי קרנות הקולנוע והלקטורים מדירים יוצרים בעלי אופי לאומי. הדו"ח, שפורסם ביולי האחרון, הועבר לידיה של שרת התרבות מירי רגב. בשבוע שעבר, במהלך סערת דרוויש בטקס פרסי אופיר, נשאה רגב נאום שהבטיח את יישום מסקנות הדו"ח.

על מה בוכים האמנים?

עיקר המסקנות: הוספת מסלול לתמיכה בסרטי קולנוע עלילתיים באורך מלא, המבוסס על תמריצים וסבסוד במכירת כרטיסים בצד המימון באמצעות קרנות הקולנוע. בשיחה עם זיו מאור, מנכ"ל עמותת 'לדעת', שחיבר את הדו"ח, הסביר כי המטרה היא לבסס את המימון על פופולריות, ולא על שיקולים מקצועיים קרים של הלקטורים.

לדבריו, "יש דרישה שכל הלקטורים יהיו קולנוענים מקצועיים, על פניו דרישה הגיונית. התוצאה היא באופן בלתי נמנע חוסר גיוון. היחידים שיכולים להיות קולנוענים בישראל הם אלו שעברו את קרנות הקולנוע ואת ועדת הלקטורים וזו השלכה של החוק לעידוד הסרט הישראלי".

המלצה נוספת, על כן, היא להעסיק את הלקטורים ישירות על ידי משרד התרבות ולא על ידי הקרנות. חלופה שנותנים ב'קהלת' להצעה זו היא להגדיר מחדש את הקריטריונים על פיהם בוחנת המועצה הישראלית לקולנוע את הסרטים. "תיקון החוק לעניין ההרכב של מועצת הקולנוע, באופן שייצור התאמה בין מטרות הפעילות של המועצה לבין הרכבה הנדרש בחוק", נכתב בדו"ח.

שלישית, מציעים בקהלת לתקן נושאים מסוימים במנגנון התמיכה, כגון ייסוד מנגנון ערעור מסודר על החלטות בעניין תקצוב סרטים, וכן תגמול הגופים הנתמכים על פי קריטריון של ביטוי התרבות הישראלית במקום קריטריון ההצלחה בפסטיבלים בחו"ל.

קרטל של קרנות הקולנוע

מהדו"ח עולה כי מדינת ישראל מממנת את ענף הקולנוע בסכום של כשמונים מיליון ש"ח בשנה. מתוכם, 45 מיליון מיועדים לקולנוע עלילתי. המימון מועבר בלעדית באמצעות קרנות הקולנוע.

הקרנות פועלות כעמותות עצמאיות: אחת מהן – קרן הקולנוע הישראלי – פועלת ברציפות משנת 1979. "ב-1979 קמה חבורה בשם "קי"ץ – קולנוע ישראלי צעיר", שביקשה לשנות את הנהלים. הם אמרו למה הקולנוע צריך לקבל סבסוד כמו לחם אחיד? צריך לקבל מימון לפי איכות. הם השיגו תקציב ממשלתי משר התמ"ת, גדעון פת וכך נולדה בעצם קרן הקולנוע הישראלי", הסביר מאור.

זיו מאור, לדעת, צילום: קרדיט: אלירז שנהב
זיו מאור, לדעת, צילום: קרדיט: אלירז שנהב

כיוון ששוק הקולנוע הישראלי קטן מאוד, קבלת מימון מקרנות הקולנוע היא תנאי הכרחי ליצירת סרט בישראל. המימון מועבר לקרנות לפי מבחני תמיכה שקבע משרד התרבות לפי המלצת מועצת הקולנוע. תנאי הסף לתמיכה בקרנות הקולנוע גבוהים במידה שאינה מאפשרת לקרנות חדשות להיכנס לתחום.

המנגנון הקיים, כך על פי הדו"ח, גורם לכך ששיקול הדעת בהקצאת כספי המדינה מוטה לחלוטין לשיקול דעתן של העמותות. פירוש הדבר הוא שהמדינה מוציאה כסף, אך לא מקבלת את היכולת להכריע בנוגע לתפקודו. הדו"ח מסכם ואומר כי "מצב זה איננו הולם את מטרת המימון המדינתי לקולנוע בישראל לפי חוק הקולנוע, הקובע כי המטרה העיקרית של התמיכה הציבורית בקולנוע היא מתן ביטוי קולנועי לחברה הישראלית על ערכיה ועל גוניה התרבותיים".

כתריאל שחורי, מנכ"ל קרן הקולנוע הישראלי, מסר בתגובה: "אני לא יודע במה מדובר כי איני מכיר את הדו"ח. מאז שבאו ודיברו איתי במשך שעות ארוכות מאוד, הם נעלמו ולא ידעתי בכלל אם יצא דו"ח או לא. אני חושב שזו התנהגות לא ראויה".

בנוגע לטענה שהיו מקרים של לקטורים שהפעילו שיקולים לא ענייניים הוא אומר: "אין לטענות האלה כל בסיס, ואלו טיעונים חסרי שחר, הלקטורים קוראים, ומתייחסים רק לערכים הקולנועיים של התסריט וזה הבסיס היחיד לגיבוש ההמלצות לתמיכה או אי תמיכה בפרויקט".

 

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

לפני-אשדודשירה

ה"אשדודאשירה":"חגיגה של שירה ושל טקסטים"

פסטיבל "אשדודאשירה" נפתח היום בעיר הדרומית, המנהל האמנותי סמי שלום שטרית והשחקן זאב רווח מספרים: "עושים מחווה לזמר המזרחי בראשיתו, שהיה קול קורא במדבר"