להקטין את הביקוש (Lior Mizrahi/Flash90)
להקטין את הביקוש (Lior Mizrahi/Flash90)

כולנו שואלים את עצמנו איך הכלכלה שלנו מצליחה ואנחנו בקושי סוגרים את החודש, בזמן שהחור בכיס שלנו גדל מדי חודש.

שורש הבעיה בשוק הנדל"ן היא קללת המשכנתא. מחירי הדירות הם תוצאה של היצע וביקוש. בישראל הביקוש גדול מההיצע: אין מספיק דירות לכולם ולא לכולם יש כסף עבור דירה. מי שמשלמים את המחיר, בדרך כלל, הם החלשים בחברה.

כבר לא מדובר באמהות יחידניות או מובטלים ויתומים, אלא בזוגות צעירים שמבינים שאין עתיד כאן והאינפלציה בשוק הדיור לא עוצרת. הפתרון לעולם לא יגיע כל עוד לא ישנו את כללי המסחר ויפחיתו את הביקוש בהתאם להיצע.

כל עוד זוגות שרוצים לרכוש דירה ילכו לבנק לבקש הלוואה הם יחריפו את המצב הנוכחי שמגדיל את הביקוש ומקטין את ההיצע. המצב הזה מאפשר לתעשייה שלמה להעלות מחירים, הרי יש ביקוש והממשלה חסרת האחריות גוזרת את הקופה הגדולה. אם נראה לכם שאתם עבדים של הבנק ,כדאי שתבינו ששליש מהמחיר שילמתם הולך למדינת ישראל, ולא לבנק. מדינת ישראל היא חלק מהבעיה לא הפתרון.

פתרון ראשון – לא יקרה בזמן הקרוב

חלוקת קרקעות לזוגות צעירים: מהלך זה יביא את הזוגות הצעירים לאי תלות בחברות שמוכרות קרקעות במחירים כפולים ומכופלים ומעבר לפתרון מגורים זולים יותר בהרבה, כמו בניה קלה ,ויכניס עוד שחקנים לשוק .

לצערי מהלך זה לא יקרה מכיוון שהמדינה לא רוצה שיזלגו קרקעות, לאוכלוסיה הערבית בגלל הבעיות הביטחוניות. רצו לתת רק ליהודים יוצאי צבא באזור הצפון ,אך במקרים רבים הקרקעות נמכרו לערבים ע"י יהודים חמדנים , ולכן המדינה הפסיקה עם זה, וכלל האוכלוסייה נדפקה.

פתרון שני – לא יפתור לגמרי אך יעזור בתווך הקצר

עוד דגש, רוב האוכלוסיה שמרוויחה פחות מ-10,000 שקל לחודש בממוצע משלמים בערך 1000 שקל מיסים למדינה בחודש ועל שכירות או משכנתא 3500 לבנק. כלומר, אנחנו משלמים יותר לבנק מאשר למדינה. זה אבסורד, עדיף שנשלם את הכסף הזה למדינה והיא תדאג לנו לפתרונות כמו רכישת חברות נדל"ן ותפעיל אותם ללא מטרות רווח. הכל מתעשיית המלט ועד השלב הסופי, הדבר הזה יתן פתרון עכשווי לזוגות צעירים

הפתרון השלישי – שורש הבעיה למצוקת הדיור

ביטול המשכנתא – איסור הלוואות בריבית ,והגבלת חובות ומחיקתם לאחר 7 שנים, אני קורא לזה "הפתרון היהודי למניעת אינפלציה".

כשזוגות צעירים לא יקבלו הלוואות לכל החיים כדי לקנות דירה, יהיה לחץ על השוק החל מתעשיית המלט ועד הבנייה הסופית וכולם יאלצו להוריד מחירים, אחרת לא יהיה מי שישלם להם 2 מיליון שקל עבור דירה.

השוק יציע פתרונות משלו, הביקוש לעולם לא יגבר על ההיצע (חוץ מתקופה קצרה שתהיה לחוצה עוד יותר וסופית). כל אדם יוכל לקנות דירה במחיר קטן ללא השתעבדות לכל החיים , זה הדבר היחיד שדפק לנו את הכלכלה.

אפשרנו השתעבדות של עם שלם לבנקים, ועכשיו אין פתרון לאלו המסרבים לקנות דירה במשכנתא , כי אין אפשרות אחרת. כל מי שקונה דירה במשכנתא דופק את הכלכלה הישראלית ומכופף את העם לבנקים ומגדיל את מחירי הדירות, למה? כי אפשר למכור ויש מי שישלם.

לצערי, שלושת הפתרונות הם כמו הדיור בארץ ואינם ברי השגה. הייתי מציע לתקן את המצב רטרואקטיבית ולחייב את הבנקים להחזיר את הריביות לכלל רוכשי המשכנתאות הפעילות ולהפחית להם מסכום הכללי ולאחר 7 שנים למחוק את החובות. זהו כסף שהם לא הרוויחו ביושר אלא מאילוץ אנשים שחותמים על משכנתא. נכון זה יצור בהלה בבנקים בבורסה, אבל יוצא עם שלם על עבדים מעבדות לחירות.

20 News

20 News:עוד באותו נושא