לטענת הפת"ח, 80,000 איש בשכונות הסמוכות למעבר קלנדיה "חשופים לנגיף הקורונה" בעקבות תנועתם של תושבי מזרח ירושלים, המחזיקים תעודות זהות כחולות. "אלו מרבים להיכנס דרך המעברים ללא פיקוח או בדיקות בריאותיות וזאת בזמן שדווקא בצד הפלסטיני מנסה הרשות הפלסטינית לאכוף את הנחיות הסגר ומגבלות התנועה".

בשיחה עם סוכנות הידיעות הישראלית TPS, עבדאללה לוזי, מראשי הפת"ח באזור רמאללה, אומר, "הארגון דורש מישראל לסגור את כל המעברים בעוטף ירושלים, ובעיקר את מעבר קלנדיה המחבר את מזרח ירושלים לרמאללה". לוזי מוסיף, "אנחנו מבקשים להעביר מסר לשלטונות בישראל ולסגור מיד את המחסומים והמעברים".

ביממה האחרונה סגרה ישראל את מחסום שעפאט ומחסומים נוספים, אולם כעת נוהרים תושבי מזרח ירושלים מכל האזור דרך מעבר קלנדיה, תוך סיכון האוכלוסייה באזור.

לוזי מוסיף, "הפת"ח יפעל לאפשר רק לצוותי רפואה, ישראלים ופלסטינים, בעלי היתרים מיוחדים, לנוע לשטחי הרשות וינסה למנוע את תנועותיהם של תושבי מזרח ירושלים דרך המעברים לתוך שטחי הרשות".

"כעת כל אדם שנושא תעודת זהות כחולה נחשב לסכנת קורונה", אומר פעיל פת"ח ל TPS.

באמצע השבוע שעבר התלוננו רבים מתושבי מזרח העיר, בהם אישי ציבור, אנשי דת, פעילי הארגונים ופקידים ברשות הפלסטינית על פתיחת המעברים, מה שאפשר לתושבי מזרח ירושלים להיכנס לשטחי הרשות ולצאת מהם, ללא פיקוח של צוותי בריאות.

תושב מזרח ירושלים ח. ע. אומר, "באופן מפתיע, דורשת כעת האוכלוסייה במזרח העיר משלטונות ישראל להפעיל תכנית חירום ואף מתלוננת על היעדרן של תוכניות חירום והנחיות לתושבי קו התפר".

"המצב משוגע", הוא אומר, "דווקא הפת"ח דורשת כעת לסגור את המעברים בין "אל קודס" לשטחי הרשות והתושבים הפלסטינים דורשים מישראל לפעול בשכונות ובכפרים שלהם, אלא שדווקא כעת נראה שישראל מוותרת על הריבונות במזרח העיר ובקו התפר. כמו בירדן, גם כאן מצפים תושבי מזרח ירושלים לראות חיילים ברחובות".

בכרוז שפורסם היום ע"י הפת"ח בקלנדיה נכתב, "אין מנוס מפעולות החירום אף שהן מנוגדות לאינטרסים הלאומיים". פעיל פת"ח נוסף אומר הבוקר לסוכנות TPS: "אנחנו מודים לכם על שאתם מוותרים על הריבונות במזרח ירושלים אבל נראה שעם הריבונות, העברתם לנו גם את האחריות על הקורונה".

ס.ז., איש החזית העממית, אומר ל TPS, "המצב בקו התפר קשה מאוד ובעיקר בכפר עקב, הסמוך לירושלים. ישראל מצדה, איננה פועלת כאן ואיננה מתעניינת באוכלוסייה ואילו הרשות איננה רשאית לפעול כאן".

פקיד ברשות הפלסטינית תיאר כי "תושבי השכונות בקו התפר חוששים מהאפשרות שאף אחת מהרשויות לא תטפל בהם אם תתפשט המגיפה באזורים הצפופים "ובבניינים רבי הקומות שממילא נבנו ללא פיקוח ותשתיות מתאימות" בשנים האחרונות".
בסופ"ש האחרון גברו החששות במזרח ירושלים מהאפשרות שישראל תסגור את מחסום שעפאט, ותנתק עשרות אלפי תושבים מהעיר, תושבי מחנה הפליטים הסמוך, החלו להתארגן בכוחות עצמם להבטיח אספקת מזון ושירותי רפואה לעשרות אלפי התושבים הפלסטינים, שרבים מהם מחזיקים בתעודות זהות כחולות. אולם ספורט הוסב להלנת תושבים שעלולים להידבק בקורונה.

בינתיים, נכנסים פעילי פת"ח אל תוך החלל ופועלים להנחיית האוכלוסייה: בכרוז שהפיץ הארגון הכפרים במזרח העיר, הוא מודיע, כי הדרך הראשית לרמאללה תיסגר החל מיום רביעי בערב ובכך תימנע התנועה כליל לירושלים, עד להודעה חדשה.

הכרוז דורש להישמע להנחיות החירום של ממשלת הרשות, לסגור חנויות ומפעלים, למעט בתי מרקחת, מאפיות, חנויות מזון ותחנות דלק ומתיר רק לבן משפחה בודד לצאת לחנויות ועוד.

הכרוז מבהיר, כי רק ארגון הפת"ח רשאי לפרסם הנחיות מחייבות לציבור הפלסטיני ורק הוא מורשה בפרסום החדשות ומפרסם מספרי טלפון לבירורים.
כרוזים כאלו הופצו גם בשכונות בתחום המוניציפאלי של ירושלים ובהם שכונת השלום בכפר ענאתא, שעפאט, בית חנינה ועוד.

בשכונות ובכפרים רבים במזרח ירושלים פועל הפת"ח בימים האחרונים כדי לאכוף על הציבור את הנחיות הרשות הפלסטינית ואף דורש שלא לצאת לעבודה בהתנחלויות בהיותן מוקדי התפרצות של הקורונה. ידיעות נפוצו בשטחי הרשות, לפיהן פועלים בהתנחלויות נדרשו להכין מתקני בידוד לחולי קורונה ולסכן את חייהם.

צעירי "השביבה", (נערי יאסר ערפאת) הקימו וועדות חירום והם פועלים בקבוצות בכפרים כדי לסייע באספקת מזון ותרופות.

בביר נבלא שליד עטרות הקימו אנשי וועדות החירום מתחם נופש בן 16 חדרים לקליטת חולי קורונה בסיוע העירייה ומשרד הבריאות של מחוז ירושלים ברשות הפלסטינית.

בתגובה לעניין המעברים נמסר מדוברת שר הביטחון, כי יש לפנות למתפ"ש או למשרד לביטחון פנים, האחראי על המעברים. מלשכת השר לביטחון פנים נמסר כי הסוגייה נמצאת באחריות משרד ראש הממשלה ואילו דוברת מתפ"ש לא מצאה לנכון להתייחס לפניות מערכת TPS.

מדובר משטרת מחוז ירושלים נמסר, "כלל ההנחיות תקפות לכל האוכלוסיות במרחב, יהודים, מוסלמים או נוצרים. משטרת ירושלים נערכה באופן מאומץ בשכונות מזרח העיר לפעולה בתחומי אכיפה והסברה על פי הנחיות הממשלה והמסרים לראשי הקהילות השונות, באמצעות ראשי הציבור במזרח או במערב העיר זהים". המשטרה פעלה גם בעניין הגבלת תפילות המוניות במסגדים בהר הבית, בתיאום מלא עם הואקף, שכן מדובר במאמץ לאומי למניעת ההתפשטות של הנגיף.

ברוך ידיד TPS

ברוך ידיד TPS


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.