בימ"ש השלום לנוער בירושלים ביטל לפני זמן קצר חמישה מ-13 כתבי האישום של "". כתב האישום מייחס לחמישה קטינים עבירות של הסתה לאלימות או לטרור. בהחלטה, האסורה בפרסום בשל היות הנאשמים קטינים, נימק השופט שמעון לייבו מדוע יש לבטל את כתב האישום וזאת בשל פגמים קשים בהגשתו.

עו"ד מוריה ששון אשר מייצגת את אחד הנאשמים מסרה בתגובה לביטול כתב האישום "מתברר כי הגשת כתב האישום במקרה זה נעשתה באופן פגום, כאשר הפרקליטות עסקה בעיקר בשיקולים של יחסי ציבור, תדמית תקשורתית ודוברות במקום בשיקולים ענייניים ובסדרי הדין. אנו מקוים כי הפרקליטות תשקול מחדש את הנושא ותבחר לסיים בכך את הפרשה ולא תגיש מחדש את כתב האישום שמלכתחילה לא ראוי היה להגישו".

עו"ד משה פולסקי מארגון אשר מייצג ומלווה חלק מהנאשמים הוסיף כי "השופט קיבל את טענות ההגנה כי האישור ניתן בדיעבד לאחר הגשת כתב האישום, וכי מתוכן המייל שעליו התבססה המאשימה עולה כי לא ניתנה התייחסות ראויה לחופש הביטוי ולהיותם של הנאשמים קטינים וכן כי בתוכן המייל בעיקר נשקלו שיקולי יחסי ציבור ודוברות. השופט קבע כי על פי החוק והפסיקה נדרשת בדווקא הסכמת היועמ"ש ולא מסמך אחר והדגיש במפורש כי תוכן המייל נוגע למועד הגשת כתב האישום ודוברות וכלל לא הוזכרו בו שמות הנאשמים כמתבקש."

החתן של "חתונת השנאה". צילום: פלאש 90
החתן של "חתונת השנאה". צילום: פלאש 90

עו"ד סיניה מוזס חריז המייצגת נאשם נוסף מטעם ארגון חוננו מסרה כי "שמחתי מאוד לשמוע החלטת בית המשפט שעשתה צדק ומשפט בסיטואציה בה ניסו להכשיר בדיעבד פגיעה בזכויות דיוניות של קטינים מתוך מחשבה מוטעית שאף כאשר שוגה הפרקליטות יכשיר בית המשפט את הפגם. כמאמר המשפט הידוע יש שופטים בירושלים."

לביטול כתב האישום היו שותפים גם עו"ד אלי פוקסברומר ועו"ד אברהם כהן מטעם הסנגוריה הציבורית אשר מייצגים את הנאשמים הנוספים בתיק.

מפרקליטות המדינה נמסר: "אין חולק כי ניתן אישור היועץ המשפטי לממשלה להגשת כתב האישום. עוד אין מחלוקת שניתן אישור נוסף על ידי היועץ המשפטי לממשלה שבו הוא שב והבהיר כי אישר את הגשת כתב האישום עוד בטרם הגשתו.

"ההחלטה שהתקבלה היום, לבטל את כתב האישום, למעלה משנה לאחר שהוגש, כשהנאשמים טרם השיבו לכתב האישום נגדם, מבוססת על פגם שראה ביהמ״ש בנוסח האישור בכתב שניתן. ביה״מ מציין כי אין בהחלטתו למנוע את הגשת כתב האישום מחדש. לגבי שמונת הנאשמים הבגירים התיק בעניינם מתנהל. מכל מקום הפרקליטות תבחן את ההחלטה ותשקול את צעדיה".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.