על דעת היועמ"ש לממשלה פנתה אמש (ו') פרקליטות המדינה לראש אגף חקירות ומודיעין במשטרת ישראל בבקשה לקיים לפתוח בבדיקה משטרתית בעניין הירי בשגרירות הישראלית בירדן לפני כשבועיים.

הבדיקה תיערך בליווי הפרקליטות ובמסגרתה ישקלו הגורמים אפשרות לבקש מהרשויות בירדן להעביר חומרים לידי המשטרה. כזכור, גורמים מדיניים חשפו כי האירוע בירדן היה פיגוע לאומני.

שגרירות ישראל בעמאן, ירדן. צילום: רויטרס
שגרירות ישראל בעמאן, ירדן. צילום: רויטרס

כזכור, מאבטח ישראלי בשגרירות בעמאן חיסל מקומי שתקף אותו במברג ופגע באדם נוסף. בשל התערבות רה"מ נתניהו חזרו המאבטח והשגרירה לישראל תוך 24 שעות. בהמשך אותו שבוע נפגש רה"מ עם המאבטח וחיבק אותו, דבר שעורר את חמת זעם הירדנים. עבדאללה מלך ירדן טען כי "ראש ממשלת ישראל נדרש לעמוד באחריותו ולנקוט צעדים שכוללים את העמדתו לדין של הרוצח, במקום להתייחס לפשע כמפגן פוליטי".

בשבוע שעבר נחשף כי זיו מויאל (28) הוא המאבטח הישראלי שירה למוות במוחמד אל-ג'וואודה, צעיר ירדני שהגיע לעבודות ריהוט שניסה לדקור את מויאל באמצעות מברג. אלא שמהירי נהרג גם בעל הדירה בשאר אל-חמארנה, מכדור תועה. את אל-חמארנה ישראל מוכנה לפצות.

תמונת המאבטח שירה במחבלים בירדן
תמונת המאבטח שירה במחבלים בירדן

בכירים ברבת עמון המליצו לישראל להחליף את כל הדיפלומטים המוצבים בשגרירות, כולל את השגרירה עצמה, עינת שלאין. לפי גורם מדיני בכיר בממלכה, "המלך עבדאללה ובכירי השלטון מצפים לחקירה ישראלית רצינית ועמוקה על נסיבות תקרית הירי ותוצאותיה". לדבריו, עבדאללה "חוזר ומבהיר חד-משמעית כי עד שישראל לא תעביר את נוסח החקירות לשלטונות ירדן, השליחים הישראלים לא יורשו לחזון לעמאן".

 

תקף את רה"מ נתניהו. עבדאללה מלך ירדן. צילום: רויטרס
תקף את רה"מ נתניהו. עבדאללה מלך ירדן. צילום: רויטרס
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20