למרות התנגדות הממשלה והיועץ המשפטי, העביר היום (חמישי) הפרלמנט של אירלנד בקריאה ראשונה 78 מול 45, חוק הקורא להחרמת מוצרי יהודים הגרים ביהודה, שומרון ומזרח ירושלים.

עד כה ממשלת אירלנד הצהירה מפורשות כי היא מתנגדת לחוק וכמו כן, על פי קביעת היועץ המשפטי לממשלת אירלנד, רק האיחוד האירופי יכול להורות על החלטה כזו.

כזכור, בחודש יולי האחרון, העביר הסנאט באירלנד את הצעת החוק בעלת הניחוח האנטישמי להחרמת תוצרת יהודית מיו"ש. למרות התנגדות הממשלה כבר אז, ההצעה עברה ברוב של 25 תומכים מול 20 מתנגדים כאשר 14 חברי סנאט נמנעו.

בתגובה להחלטה מחודש יולי זומנה השגרירה האירית לבירור וארה"ב הזהירה את אירלנד כי והיה והחוק יעבור, היא תפעיל נגד אירלנד את 'חוק האנטי חרם'. חוק זה האוסר על חברות אמריקאיות לסחור עם מדינות המיישמות חרמות על מדינות אחרות, שסוחרות עם ארה"ב.

משרד החוץ הגיב על ההחלטה ואמר כי "ההצבעה בפרלמנט האירי בעד הצעת חוק המפליל סחר עם ישראלים מהווה ביטוי של עוינות צרופה מצד יוזמיה וראויה לכל גינוי". עוד הוסיף המשרד כי "מטריד ומאכזב כי יוזמי החוק האירי מתמקדים בהתקפה צבועה על ישראל, במקום להתמקד בדיקטטורות הטובחות באזרחיהן. זהו ביטוי מובהק של אפליה אובססיבית אותה יש לדחות בשאט נפש".

אורן רפאל

אורן רפאל

עורך תוכן בכיר | orenre@gmail.com
אורן רפאל


:עוד באותו נושא