עשרות מחוקקים בפרלמנט האיחוד האירופי, 71 במספר, מלמעלה מעשרים מדינות באיחוד פרסמו הצהרה משותפת, בה הם קוראים להאיץ את הפעילות, במאמץ לסייע לניצולים המזדקנים שרבים מהם חיים בעוני. "על כל מדינות האיחוד להתגייס למען המטרה. מדובר בזכויות אדם, לא בעניין יהודי בלבד", נכתב בהצהרה המשותפת עליה חתמו.

הפרלמנט האירופי. צילום: DAVID ILIFF
הפרלמנט האירופי. צילום: DAVID ILIFF

 

בהתאם להצהרת טרזין מ-2009 על נכסים בתקופת השואה, ההצהרה אף קוראת לנציבות האירופית ולמדינות האיחוד למנות שליחים מיוחדים לעניין השבת הרכוש ולספק להם כלים לשם כך. עוד נכתב בהצהרת הפרלמנט כי הם מתחייבים "לדאוג לאלתר לרווחת הניצולים, להגן על בתי קבורה יהודים כמו גם על קברי אחים ואתרי קבורה אחרים בהם קרובים יהודים, לשמר אתרי מורשת יהודיים ולקדם פעילויות חינוך ומחקר להנצחת זכר השואה".

ההצהרה פורסמה במהלך כנס "מחפשים צדק – השבה וזיכרון" שנערך בפרלמנט בחודש שעבר. נשיא הפרלמנט, אנטוניו טג'אני, אמר בכנס כי "השבת הרכוש היא חלק חשוב במאמץ לעשיית צדק".

מאחורי העצומה עליה חתמו חברי הפרלמנט, עומד בעיקר הארגון היהודי-עולמי להשבת רכוש (איל"ר), שהוקם ב-1993 בתיאום עם ממשלת ישראל, במסגרת המאמצים להחזרת רכוש יהודי קהילתי, ורכוש יהודי ללא יורשים, בארצות מזרח אירופה ומערבה. הוא נחשב לבא כוחו החוקי והמוסרי של העם היהודי, בכל הנוגע לתביעות להחזרת נכסי היהודים באירופה, למעט גרמניה ואוסטריה (בהן מייצגת ועידת התביעות את העם היהודי).אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20