על אף תמיכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בעונש מוות למחבל הרוצח מחלמיש, הפרקליט הצבאי הראשי תא"ל שרון אפק הודיע כי הפרקליטות הצבאית לא תדרוש הטלת עונש מוות, כך פורסם ב"ידיעות אחרונות".

דבריו של נתניהו בביקור הניחומים בבית משפחת סולומון (לע"מ)

במהלך ביקור הניחומים שערך לפני כשבוע בבית משפחת סולומון, אמר נתניהו כי "עונש מוות למחבלים זה דבר שהגיע הזמן לעשות. עמדתי כראש ממשלה במקרה כזה, של רוצח שפל כזה, צריך להוציא אותו למוות".

המחבל הרוצח עומר אל-עבד
המחבל הרוצח עומר אל-עבד

 

גם "הפורום המשפטי לישראל ציונית ודמוקרטית" הצטרף לעמדת נתניהו, ודרש מבית המשפט הצבאי לגזור עונש מוות על המחבל הרוצח. "הגם שהפרקליטות עצמאית בהחלטותיה על הגשת כתבי אישום, הרי שנושא מדיניות הענישה הכללית, שמטרתה הגנה על שלום הציבור ויצירת הרתעה שתמנע מעשי טבח מסוג זה, הנה בסמכותה של מערכת הביטחון כולה עד רמת הקבינט הביטחוני שב־ ראשו עומד ראש הממשלה", כתב עו"ד יוסי פוקס בפנייתו לפצ"ר, כשהוא מזכיר את העמדות של שר הביטחון ליברמן, שר החינוך בנט ושר התחבורה כץ שקראו גם הם להטיל עונש מוות על המחבל הרוצח.

הפצ"ר תת-אלוף שרון אפק. צילום: תומר נוברג, פלאש 90
הפצ"ר תת-אלוף שרון אפק. צילום: תומר נוברג, פלאש 90

מלשכת הפצ"ר השיבו כי: "התביעה הצבאית פועלת לילות כימים למיצוי הדין עם מחבלים שפגעו או ניסו לפגוע באזרחי המדינה. מדי־ ניות רשויות אכיפת החוק במדינת ישראל היא שלא לדרוש הטלת עונש מוות, גם כאשר הסמכות לכך מעוגנת בחקיקה. מדיניות זו נבחנה לאורך השנים, לרבות בפני היועצים המשפטיים לממשלה, ונותרה בעינה".

פוקס הגיב לדברי לשכת הפצ"ר ואמר: "לא ניתן לעלות על הד־ עת שהמדיניות הכללית של ענישת מחבלים בעיצומו של גל טרור נקבעת על ידי הפצ"ר בניגוד לעמדת ראש הממשלה ויתר שרי הקבינט".
ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם