בעקבות מחאת ההורים היום הודיע ראש הממשלה בשידור חי בעמוד הפייסבוק שלו כי הפיקוח על המעונות יועבר לאחריות : "אני סיכמתי עכשיו עם שר החינוך שאנחנו נעביר את תפעול למשרד החינוך" אמר . "זה צעד מתבקש, דיברנו על זה אתמול בממשלה וקיבלנו היום החלטה".

שר החינוך הרב רפי פרץ אמר: "החל מהממשלה הבאה התחום יעבור לידי משרד החינוך. הנחתי את מנכ"ל המשרד לקלוט את המעונות. ההגנה על הילדים צריכה להיות על כל הרצף– מגיל לידה, דרך המעון ועד לבתי הספר היסודיים והתיכוניים. אנחנו צריכים לדאוג שהילדים שלנו יהיו מוגנים בכל מובן. משרד החינוך הוא המקום המקצועי והאיכותי ביותר לפקח גם על ילדים מגיל לידה עד שלוש".

בספטמבר הקרוב ייכנסו לתוקף חוק הפיקוח על המעונות וחוק המצלמות המחייב מצלמות אבטחה במעגל סגור במעונות יום ובהם מעל שבעה ילדים.

בעקבות סיפור 'הגננת המתעללת' שנחשף בסוף השבוע, עלה שוב הצורך לאגד את מעונות היום תחת אחריות משרד החינוך. שרת הבינוי והשיכון ויוזמת חוק הפיקוח וחוק המצלמות, ח"כ ד"ר אמרה אתמול לערוץ 20 כי "שני החוקים האלו הם היסטוריים אבל זה לא מספיק. צריך כאן מהפכה של ממש. צריך להעביר את כל המערך הזה תחת האחריות של משרד החינוך. מדובר במסגרות לכל דבר ועניין". היום בירכה על החלטת ראש הממשלה ואמרה: "אני מברכת את ראש הממשלה על המנהיגות וההחלטה להעביר את מעונות היום לאחריות משרד החינוך. אחרי 70 שנה, המדינה לוקחת לראשונה אחריות על ילדים מגיל לידה ומתייחסת למסגרות אלה כמסגרות חינוכיות. זוהי החלטה היסטורית, מבורכת והכרחית שכולם יהנו ממנה ובעיקר ילדי ישראל".

 

שר הרווחה והעבודה , שהפעוטונים היו באחריות משרדו, בירך גם כן על המהלך. לדבריו, בישיבת הממשלה האחרונה ביקש מנתניהו להעביר לרשות משרד החינוך את הפיקוח על מעונות היום, אך ביקש כי תחומי הרישום, הסבסוד והבינוי יישארו באחריות משרד העבודה.

ארגוני הגיל הרך ברכו גם כן על ההחלטה.

"זהו יום היסטורי" אמרה היום רכזת קואליציה חינוך מלידה מבית 'אנו עושים שינוי'. "לאחר עבודה מאומצת בת שנים הצלחנו להדהד את חשיבות הגיל הרך ואת הצורך ביצירת רצף חינוכי מלידה ועד גיל 18, מתוך הבנה מעמיקה כי ילדי ישראל לא נולדים בגיל 3. יחד עם זאת עבודה רבה עוד לפנינו. בל נשכח שעלינו להשלים את הליכי ההסדרה הנגזרים מחוק הפיקוח ולפעול לתקינה הולמת שתאפשר הגעה מבחינה פיזית ורגשית לכל ילד וילד"

מענת מופקדי מנכ"לית 'אנו עושים שינוי' נמסר "המנוע לקבלת ההחלטה נבע מכוח ההירתמות של קואליציה בעלת שותפים רבים לדרך שהתאגדו למען שינוי מדיניות רעועה בת 70 שנים. זהו יום חג לפעוטות בישראל. מדינת ישראל הבינה שילדינו זקוקים למערכת חינוך משמעותית לאורך כל הדרך"

 

 

 

 

אילת כהנא

אילת כהנא:עוד באותו נושא