No Tag To Print

הפנים מאחורי המסכה: איך זה מרגיש להיות חולה קורונה?

צעירים שחלו בקורונה מספרים לערוץ 20 על תחושותיהם ומזהירים: "גם אני זלזלתי, היום אני משלם את המחיר"

214,458 ישראלים אובחנו כחיוביים בנגיף קורונה מפרוץ המגפה נכון לשעה זו. מאחורי המספרים שהתרגלנו לראות, עומדים שמות ופרצופים של אנשים, כל אחד אדם ומלואו. חלק מאותם חולים חושפים את עצמם, מספרים לערוץ 20 על תחושותיהם ומזהירים: "שמרו על עצמכם! המחלה הזו מסוכנת!"

מהסיפורים ,יש לציין, עולה כי ישנם מקרים בהם חוו החולים פגיעה עצבית קשה אשר התבטאה בשלל צורות. בין התסמינים הפחות מוכרים: נשירת שיער, כאבי רגליים, עיניים ואזניים.

"הרגשתי כמו תפוז שסחטו ממנו את כל המיץ"

יהודה שהרבני (25, ירושלים) מספר: "התגליתי כחיובי לקורונה בתאריך 16/9. במהלך אחד מימי העבודה המטורפים לפני כשבועיים, הרגשתי חולשה נוראית, משהו לא סביר. הרגשתי כמו תפוז שסחטו ממנו את כל המיץ. הבנתי שכנראה גם אני נדבקתי. התקשרתי לרופא, הסברתי לו את חומרת המצב וקיבלתי הפנייה דחופה לבדיקת קורנה. כעבור פחות מ-20 שעות קיבלתי תשובה חיובית".

"בהתחלה לא התרגשתי ולא הרגשתי דבר נוסף פרט לחולשה הנוראית" מספר שרהבני וממשיך: "אך כעבור יומיים התסמינים התפרצו בחוזקה רבה. שיעול, כאבי ראש, כאבי חזה, חום וחולשה שלא נותנת לך להרים את הראש מהמיטה".

 

צעירים מספרים על הקורונה
יהודה שרהבני. (צילום: פרטי)

אתה בריא בד"כ?

"ברור. בחור צעיר ללא שום מחלות רקע. המחלה פשוט הכתה בי בחוזקה. אני רק יכול לדמיין לעצמי את הסבל שאנשים מבוגרים, בפרט אלו עם מחלות הרקע עוברים. זה מסוכן! זה הורג! בימים האחרונים אני חש יותר ויותר טוב, אך עדיין התסמינים נשארים. חושי הטעם והריח נעלמו להם כלא היו. תארו לעצמכם שכל מה שאתם אוכלים ושותים תפל".

"אני מפציר ומבקש מאנשים: שמרו על עצמכם, הקפידו על ההנחיות – המחלה הזו עלולה חלילה להרוג!"

"זה לא שפעת שעוברת אחרי יום- יומיים"

בזמן השיחה עם דוד רוזנטל, (34, ירושלים) נשמעים שיעולים תכופים וחנוקים, הוא מספר: "מה שהיה אצלי זה שנכנסנו לבידוד (משתעל) בגלל אשתי שנחשפה למישהו, אחרי זה נודע שגם בכיתה של הילדה הייתה איזושהי חשיפה, ולכן נכנסנו כל המשפחה לבידוד. בסוף ב"ה אשתי והילדים מרגישים מצוין ורק אני נדבקתי. וממש לא ברור ממה, לא ברור מאיפה, ולמרות שנזהרתי, הסתובבתי עם מסכה והכל, עבדתי מהבית, לא יצאתי מהבית שלא לצורך".

רוזנטל, שאף כתב לקהל הרחב פוסט אזהרה בפייסבוק מוסיף: "המחלה הזו היא מאוד מעצבנת, זה לא שפעת שעוברת אחרי יום- יומיים. אני למעשה עם זה כבר שבוע וחצי, וזה פשוט לא עוזב אותך. זה דביקי כזה. עם כאבי ראש, החום עולה, אין תאבון, קשה מאוד לישון בלילה, זה גרוע. גרוע. זו לחלוטין לא שפעת רגילה כמו שחלק מהאנשים טוענים. זו מחלה מאוד מעצבנת ולא נעימה, שלא לדבר בכלל על כך שהיא פוגעת בתפקוד בעבודה, וכל בני הבית צריכים בידוד וכל הנלווה. בקיצור, זה סיוט" מסכם רוזנטל.

"שמרו על עצמכם ועל הסביבה שלכם"

"בהתחלה מאוד פקפקתי בזה. לא ידעתי איך להתייחס, אפשר לומר שזלזלתי" מספר רותם שטרית (24, ירושלים). "בערב ראש השנה האחרון התחלתי להרגיש חולשה בכל הגוף. אמרתי לעצמי שאולי זה מכל האוכל והריצות של החג. אך למחרת התעוררתי כשאין לי לא חוש טעם ולא חוש ריח".

צעירים מספרים קורונה
רותם שטרית. (צילום: פרטי)

נלחצת מזה?

"ברור. נלחצתי עד עמקי נשמתי. התחלתי לחפש בגוגל כדי להבין במה מדובר. לא חוויתי דבר כזה מעולם קודם לכן. ככל שהזמן חלף הגוף נחלש יותר ויותר. פתאום שיעולים, כאבים בעצמות. הרגליים חלשות, הגב כואב. אתה משתעל, אתה מנוזל, אתה לא מריח וכל הגוף לא מתפקד".

"הלכתי לעשות בדיקה. כאשר הבנתי שאני חיובי, התחלתי באמת לעכל את המשמעות" הוא מספר, "מאחד שהיה מאוד סקפטי- לאחד שאומר וואו! גם אותי זה תפס. אני לא חסין. עבר בערך שבוע מאז ועדיין הגוף לא בתפקוד מלא, השיעולים, החולשה והכאבים עדיין כאן".

"אין דד ליין, זה לא מדע מדוייק. אני בינתיים כמובן לא מתקרב לאף אחד בטעות. מבודד בחדר, קשה".

מה המסר שהיית רוצה להעביר לקוראים שלנו?

"הייתי קורא להם: חברים, שמרו על עצמכם ועל בני המשפחה. תאמינו לי אף אחד לא רוצה לחוות את זה. למרות שאני בחור צעיר, כבר שבוע שאני לא זז. תעטו מסיכה, תלבשו כפפות. תחטאו את הידיים. שמרו על עצמכם ועל הסביבה שלכם. רק בריאות".

"קשה לי להבין איך פרופסור שהיה לשעבר מנכ"ל משרד הבריאות משדל אזרחים לזלזל בדבר הנורא הזה"

"נדבקתי ב1 באפריל, די בתחילת המגפה, אך לצערי זו ממש לא הייתה מתיחה" אומר לנו הארי אברגי'ל, בן 25, מירושלים.

צעירים מספרים קורונה
הארי אברג'יל. (צילום: פרטי)

ידוע לך היכן נדבקת?

"כן. זה התחיל במפגש שגרתי עם חבר שגר בסמוך אליי. ישבנו ראינו סרט יחד, וכמה שעות לאחר מכן התחלתי להשתעל בצורה מאוד מוזרה, כלומר לא שיעול רגיל אלא שיעול עמוק שמטלטל את כל הגוף. כמובן נלווה לזה חום גבוה ויקיצות שטופות זיעה באמצע הלילה".

"לאחר כמה ימים איבדתי את חוש הטעם והריח וכך זה נמשך כשבוע וחצי. בינתיים הועברתי למלונית עד לקבלת תשובה, ולאחר שזו הגיעה והייתה חיובית הועברתי למלונית של חולי קורונה".

"אני יכול לסכם את החוויה הזו כחוויה לא נעימה בכלל. שונה בתכלית מהשפעת. קשה לי להבין איך פרופסור שהיה לשעבר מנכ"ל משרד הבריאות משדל אזרחים לזלזל בדבר הנורא הזה ומשווה את זה לשפעת קלאסית".

המסר שלי לקוראים?

"תשמרו על עצמכם. קרוב למיליון איש נהרגו מזה ברחבי העולם, אנא מכם, אל תהיו הקרבן הבא!"

"בעלי היה עם רגל וחצי בעולם האמת"

זהבה נגבי (59, אבן יהודה) הקימה קבוצת פייסבוק בשם: 'קורונה-חולים ומחלימים' לאחר שהיא ובעלה נדבקו בנגיף בצורה קשה, אומרת לנו כי לפי עדויות של צעירים בקבוצה, תופעות לוואי של המחלה הן כמעט בבחינת עובדה מוגמרת וכי אנשים מכל שכבות הגילאים נושאים עמן את צלקותיה גם זמן רב לאחר שכבר הוגדרו 'מחלימים'.

"תלונות על תופעות כאיבוד חוש הטעם והריח, (שלחלקם חוזר לפרקים) כאבי רגליים, אזניים ועיניים ואפילו נשירת שיער הן דבר שבשגרה" היא מספרת.

"הקמתי את הקבוצה כדי שחולים יוכלו להיעזר בניסיונם של מחלימים ולרכז ידע בכל הקשור לתופעות או סימפטומים לא מוכרים".

לסיום היא מבקשת: "אל תתעסקו עם המחלה הזו ואל תקלו בה ראש חלילה. בעלי היה עם רגל וחצי בעולם האמת. מניסיון מר שלי היום אני זועקת אליכם: אנא, שמרו על עצמכם ועל יקיריכם".

צעירים מספרים קורונה
זהבה נגבי. (צילום: פרטי)
It is not Android