No Tag To Print

צילום: שאטרסטוק

הפנים היפות של החברה נחשפות | מאחורי המסיכה, פרק המתנדבים

הצצה לתוככי חמ"ל קורונה מעלה תמונה מרגשת של מעשי חסד רבים שנעשים על ידי מאות מתנדבים שעושים לילות כימים על מנת לסייע ככל יכולתם והכל בשקט, מתחת לרדאר ומבלי לבקש שום תמורה

לפני כמה חודשים וסמוך לתחילת התפרצות הגל הראשון הוקם חמ"ל קורונה מיוחד, בשם 'קהילות' ע"י דודי מילר, מנהל מרכז שרות הציבור של סניף דגל התורה בירושלים.
בשיחה עם ערוץ 20, הוא מספר שהמיזם החל באופן ספונטני עקב הצורך העז בפתרונות מיידיים של שלל בעיות ומשם תפס תאוצה והתגלגל לדבריו למימדים מדהימים.


"זה החל כאשר פורום נציגי שכונות שמתכנס מדי שבוע בימים של שגרה, קיבל פניות מאזרחים שלא ידעו ממש לאן אליהם לפנות" הוא מתאר. "ניסינו לעזור להם ופנינו לנציגים מפיקוד העורף, ממשרד הבריאות ולעוד שלל גורמים רלוונטיים. למעשה מה שעשינו הוא תיווך בין הזקוקים לעזרה לבין האנשים שיכולים לסייע, וכך דברים באו על פתרונם בצורה יעילה ומהירה. זה היה כ"כ מוצלח ומרגש, הוא אומר ועיניו נוצצות "עד שאנשי פיקוד העורף עמם עבדנו נשארו פעורי פה".

תן לי דוגמאות לדברים שעשיתם.

"תראה, בתחילת הגל הראשון כאשר נוצר צורך להוציא אנשים מהבית, בין אם לבתי חולים ובין אם למלוניות בידוד, הציבור, במיוחד החרדי היה מאד חשדן. אנשים לא כ"כ שיתפו פעולה. תחשוב שעכשיו מצלצל נציג מפיקוד העורף או למשל מאגף הרווחה ואומר: 'אתם צריכים להתפנות מהבית'. זה נשמע מאיים. אנשים ניתקו את הטלפון עוד לפני שסיים את המשפט. היה צריך ממש להתחנן. ופה אנחנו נכנסנו לתמונה ועשינו את העבודה. זה נשמע אחרת לגמרי כשמישהו שמבין את המנטליות מסביר בנועם וברגישות עד כמה זה חשוב. הבאנו גם רבנים ואישי ציבור משפיעים שישכנעו, והמציאות דיברה בעד עצמה. שיתוף הפעולה היה מדהים.
היה מקרה למשל, שרבנים מהעדה החרדית הוציאו הודעה לא לצאת למלוניות בגלל כשרות. אנחנו הבנו מיד את הרגישות, קיימנו ישיבה עם נציגים מפיקוד העורף ונציגי 'העדה' והבאנו את הדברים על פתרונם".

ישיבת היערכות עם פרויקטור הקורונה בירושלים סא"ל במיל' שלום אייזנר

"בהמשך כבר נוצר מצב הפוך. אנשים רצו לצאת אבל היו קריטריונים לזכאים לפינוי. לצורך העניין, אחד הקריטריונים הוא שרק אם חמישים אחוז מהמשפחה חולים מפנים אותם. עכשיו, מה קורה אם זוג הורים לילדים קטנים חולים אבל לא חמישים אחוז מהמשפחה?! אין באמת איפה לשים את הילדים. או מקרים חריגים שחייבים בפינוי אבל לא עומדים בקריטריונים ה'יבשים'.
אלו דברים שסייענו לפתור.
עזרנו גם במקרים שאנשים רצו להישאר בבית ולא היו להם כל התנאים. עבדנו בשת"פ עם ארגוני החסד המדהימים כמו 'עזר מציון' 'מחוברים און ליין' 'עזר לחיים' 'רפואה ושמחה' וארגוני החסד הרבים של המגזר החרדי ששלחו אוכל למבודדים, ערכות לילדים, תרופות ובעצם מה לא".

ישיבת היערכות עם צוות יקל"ר בפיקוד העורף

עזרנו גם לאנשים שהיו צריכים תשובות ונפלו בין הכיסאות. גם בזרוז בדיקות, גם לכאלו שקיבלו הודעות בידוד בטעות, ובכלל, בכל נושא הקורונה עמדנו בקשר הדוק עם נציגים מכל קופות החולים ודאגנו שאנשים יקבלו תשובות.

ערב חגים בשעות הכי לחוצות קיבלנו פניות מאנשים שחייבים פינוי ודאגנו שנהגי פיקוד העורף יבואו לפנות.
זכורה לי לדוגמא, משפחה שהתעסקתי איתה ערב יום כיפור ממש. היו מחסומים אז בכל מקום, קיבלתי שעה לפני הצום שיחה שהבעל מקיא ויש לו תסמינים, הוא לא יכל להעביר את הצום בבית בשום פנים וחייב טיפול רפואי. הם ניסו לפנות בטלפונים אבל עד שזה היה מגיע לגורם הרלוונטי כבר היה נכנס חג הסוכות. שלחנו הודעה בקבוצת ווטסאפ בה נמצאים כל הנציגים וככל שהפנייה דחופה מזרזים אותה, ולשמחתי נענו שם מיד. נהג קרוב יצא אליו והאיש הגיע לבית החולים עשרים דקות לפני הצום".

מקרה נוגע ללב נוסף שהוא מתאר, הוא של אשה מבוגרת מיסודות שבכתה שלא יכולה להעביר את ראש השנה לבד. כמה טלפונים, ותוך שעתיים כבר העבירו אותה לירושלים.

איזה אוכלוסיות בעיקר פונות אליכם?
"תראה, לרוב זה הציבור החרדי אבל אנחנו מסייעים לכל אזרח ללא הבדל דת צבע או גזע. קיבלנו מאות פניות מאזרחים רבים ואפילו הקמנו מחלקות מיוחדות עם נציגים לדוברי רוסית, אמריקאים ועוד.

בנוסף, הצפנו גם בעיות מול משרד הבריאות. כמו למשל תושבים מחו"ל שאין להם קופות חולים אך קיבלו פתאום תסמינים. מה עושים? לא ידעו בהתחלה איך לאכול את זה בכלל. בסוף הוחלט שיהיה אישור מיוחד של משרד הבריאות וחברת הביטוח של אותו אדם תשלם על השהות שלו. וזה כבר נכנס לנוהל אגב.
עסקנו גם רבות בהסברה ומניעה. בשכונת בית וגן למשל, היה לנו פיילוט שעשינו עם המשטרה ועם סגן השר אורי מקלב, מתנדבים שלנו הלכו עם שוטרים קהילתיים וחילקו מסכות במקום לקנוס את האנשים. מיזם שמאד הצליח והיכן שהיו חיכוכים הרגענו את הרוחות. סייענו גם לפיקוד העורף בהסברה נכונה ופילוח לפי אוכלוסייה. מקום מסויים ניתן לשלוח מיילים או מסרונים, מקום אחר שאנשים ללא טלפונים חכמים אז מודעות רחוב ועוד כהנה וכהנה.

כשאני מבקש מדודי למנות אנשים מיוחדים במערך הזה הוא עונה: "יש כל כך הרבה מעשי חסד וכל כך הרבה אנשים טובים ומתנדבים שעסוקים בסיוע, שבאמת אי אפשר למנות" הוא מסכם.

כינוס נציגי חמ"ל קהילות עם צוות דסק חרדים במשרד הבריאות

 "כשאנשים רואים מישהו שמבין לליבם ויש לו ניסיון זה מרגיע אותם".

דוד צרפתי מנכ"ל ארגון 'עושים שמח' מספר לנו על פרוייקט מתנדבים שהחלימו מקורונה ונכנסים למחלקות הקורונה בכמה מבתי החולים בארץ שם הם עוזרים לחולים.

תאר לי במה למשל?
"לדוגמא אדם בן 70 שרוצה לדבר עם קרובי המשפחה שלו. באים מתנדבים שלנו מחברים עמדת זום ויוצרים קשר עם בני המשפחה. תחשוב מה זה בשביל החולה. אנחנו עוסקים גם בשינוע תרופות ומזון. אנחנו מקבלים קריאה על אדם שזקוק לתרופה מסויימת או אוכל מסויים ומתנדבים שלנו נוסעים ומארגנים את אותו הדבר ודואגים שיגיע לזקוק לכך.

הארגון שלנו גם עוזר לאנשים בייעוץ רפואי. אנחנו עומדים בקשר עם רופאים מבתי חולים בכל העולם ויודעים לתת את העצה נכונה. גם בבתי החולים עצמם הקשר עם רופאים וההתנהלות מול הרופאים הוא דבר שמרגיע מאד את החולים ובני המשפחה.

"אספר לך מקרה מיוחד שקרה לא מזמן עם משפחה מסויימת" הוא אומר בקול נרגש; ומוסיף: "האבא שם אדם חשוב שתמיד היה בריא ולפתע חלה בקורונה. הוא לא ידע אם לנסוע לביה"ח או לא. מישהי אמרה לו שלא כדאי לנסוע.
הוא צלצל אליי ותוך כדי השיחה הוא מתאר לי בעיה רפואית מסויימת שיש לו. הבנתי מיד שהאיש חייב להגיע לבית החולים. לשמחתי הוא שעה לאזהרתי ודאגתי מיידית שהוא ייכנס לאן ולמי שצריך. לא אלאה אותך, אבל האדם הזה הדרדר במהירות, שכב 3 שבועות במצב קשה ואף חובר למכונת 'אקמו'.
ואז צלצלו הרופאים למשפחתו ואמרו: 'בואו להיפרד'. פגשתי אותם בבית החולים בוכים, מבוהלים ונסערים. הבאתי להם אוכל ושתייה וניסיתי להרגיע אותם. סיפרתי שראיתי מקרים קשים מאד שאנשים יצאו מזה, ואמרתי שעדיין אסור לאבד תקווה. הם תרמו כסף לצדקה ולא תאמין! אחרי כמה שעות האיש נותק ממכונת האקמו וממש לפני כשבוע יצא בחסדי שמיים מבית החולים"

לשאלתי, עונה גם הוא: כמות מעשי החסד, האנשים הטובים, ואלפי הסיפורים שאני יכול לספר לך על המתנדבים היא כ"כ עצומה שגם אם תכתוב עכשיו עד פסח אתה לא תסיים".

מתנדבות 'עושים שמח' בפעילות שגרתית
It is not Android