14:19 18/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > הפלשתיני הראשון

הפלשתיני הראשון

אם ישנה לאומיות פלסטינית כלשהי טרם 1948, בתקופת המנדט הבריטי, הרי שיש ליחסה בעיקר למשפחת חוסייני, או ליתר דיוק לפועלו של אדם אחד – חאג' אמין אל חוסייני.

הלאומיות הפלשתינית לא היתה קיימת אלמלא הפעילות הציונית והקמתה של מדינת ישראל בשנת 1948. התחזקותה של הלאומיות הפלשתינית היתה בעקבות מלחמת ששת הימים בשנת 1967.
טרם שנת 1948 לא היו קיימים ארגונים לאומיים פלשתינים, וארגונים לאומיים כונו בדרך כלל "ערבים" או "מוסלמים". כך קמו ארגונים שונים בפלשתינה בשם "הועד הערבי העליון" (اللجنة العليا العربية), "מפלגת העצמאות הערבית" (حزب الاستقلال العربي) ו"המועצה המוסלמית העליונה" (المجلس الإسلامي الاعلى). השם "פלשתין", "פלשתינה" או "Palestine" נראה בעיני ערביי ארץ ישראל כשם קולוניאליסטי זר.

עם זאת, אם ישנה לאומיות פלשתינית כלשהי טרם 1948, בתקופת המנדט הבריטי, הרי שיש ליחסה בעיקר למשפחת חוסייני, או ליתר דיוק לפועלו של אדם אחד – חאג' אמין אל חוסייני. חאג' אמין אל חוסייני (الحاج محمد أمين الحسيني) נולד בשלהי המאה ה-19 בירושלים של ימי האימפריה העות'מאנית. כבן למשפחת חוסייני. משפחה שמייחסת את מוצאה למשפחתו של הנביא מוחמד וכן טוענת לשהות בירושלים החל מהמאה ה-7. כבן למשפחת אצולה זו רכש חאג' אמין השכלה ראויה: שפות טורקית וצרפתית, לימודי מנהל וכמובן לימודי דת איסלאמיים.

המופתי מצדיע לנאצים. קידם את הפתרון הסופי
המופתי מצדיע לנאצים. קידם את הפתרון הסופי

בשנת 1914 נשבע אמונים לצבא האימפריה העות'מאנית ושירת בחיל התותחנים הטורקי. נראה שהיה לו אף חלק ברצח העם הארמני אולם פעילות מעין זו מעולם לא הוכחה. פעילותו של חאג' אמין בהתנגדות לשלטון הבריטי היתה ידועה, אולם למרות זאת מונה על ידי השלטון הבריטי בשנת 1921 למופתי של ירושלים, וזאת בעיקר בשל חששם של הבריטים שרצו להשגיח עליו מקרוב באמצעות תפקיד מינהלי זה. כמו כן, החזיק חאג' אמין בתפקיד נוסף – ראש המועצה המוסלמית העליונה שניהלה את ענייני הדת של ערביי שטחי המנדט הבריטי.

בתוקף תפקידים אלה התנגד חאג' אמין נחרצות לקיומו של בית יהודי כלשהו בשטחי ארץ ישראל ובהתאם לכך שילהב את ההמונים לביצוע פרעות ביהודי ארץ ישראל בהכרזתו ש"כל ההורג יהודי מובטח לו מקום בחיי העולם הבא. מעורבותו הישירה של חאג' אמין באה לידי ביטוי בתקופה זו בעיקר במארועות טרום קום המדינה. למרות התנגדותו לציונות ולקיום היהודי בארץ ישראל, הכיר חאג' אמין בהיסטוריה היהודית בהר הבית – הכרה שהיום הלאומיות הפלשתינית מתנערת ממנה ומתכחשת לה: "זהותו של מקדש שלמה במקום זה [הר הבית] הינה מעבר לכל מחלוקת. זהו המקום המדויק, בהתאם לאמונה הכלל-עולמית שבה נאמר 'וַיִּבֶן שָׁם דָּוִד מִזְבֵּחַ לַה', וַיַּעַל עֹלוֹת וּשְׁלָמִים'"

כשעלה השלטון הנאצי בגרמניה  – הביע אל חוסייני את תמיכתו במשטר הנאצי וברעיון הפיתרון הסופי של היטלר הידוע לשמצה וקיבל הבטחה מאת השלטונות להשמדת היסוד היהודי בארץ ישראל עם כיבושה בידי הגרמנים. "התנאי היסודי שלנו לשיתוף פעולה עם גרמניה היה מתן יד חופשית להשמיד כל יהודי מפלשטינה ומהעולם הערבי. ביקשתי מהיטלר התחייבות מפורשת שירשה לנו לפתור את הבעיה היהודית בדרך המתאימה לשאיפות הלאומיות והגזעיות שלנו, ובהתאם לשיטות המדעיות שגרמניה הציעה כדי לטפל ביהודיה. התשובה שקיבלתי היתה: היהודים שלך". 

התקרבות הכוחות הנאציים לשטחי המנדט הבריטי גרמו לפניקה אדירה בקרה יהודי ארץ ישראל שהתכוננו אף למלחמת התאבדות. לעומתם ברחובות ירושלים הריעו נאמניו של חאג' אמין לגנרל ארווין רומל עם התקדמותו מזרחה באיזורי צפון אפריקה.
בסיורו ברחבי השטחי הכיבוש הנאצי, ביקר במחנה הריכוז זאכנהאוזן ובמחנה ההשמדה אושוויץ, ופעל בקרב ממשלות הונגריה, בולגריה ורומניה למנוע את בריחתם של היהודים ולשלוח אותם לפולין.

"לשר החוץ הממלכתי הבולגרי: כבודו, האיום היהודי לעולם כולו ובמיוחד למדינות בהן הן חיים הפך להיות עובדת חיים עבור מרבית העמים והוביל אותם לנקוט באמצעי הגנה. אנחנו לא מאמינים שהגירה ייחודית תפתור את הבעיה. ברגע שייהגרו, יכולים היהודים מבלי שאף אחד יעכב אותם, ליצור בריתות עם עמיתיהם הגזעניים בשאר העולם ולגרום נזק גדול יותר למדינות אותן הם עזבו" אמין אל-חוסייני, המופתי הגדול של ירושלים"

פעילותו האנטי-יהודית התקיימה גם במחוזות גרמניה גופא. בנובמבר 1943, ביום השנה להצהרת בלפור, אירגן המופתי עצרת מחאה בהשתתפות רבבות מוסלמים גרמנים והצהיר את הדברים הבאים:
"לפני 26 שנה קיבלו היהודים את הצהרת בלפור על מנת להקים בית יהודי לאומי. הבריטים בגדו בערבים ובאיסלאם למען היהודים. היהודי הוא יצור אגואיסטי. הוא חושב שהוא העם הנבחר וכל העמים האחרים אמורים לשרת אותו. היהודי הוא אויב האסלאם. הוא שהרג את הנביא מוחמד.

לא סתם דרש המופתי את גירושם של יהודי ארצות ערב. שאיפתו של המופתי כפי שנחשפה בידי חביב כנען מעיתון הארץ, היתה הקמת מחנה השמדה כפי שנתגלה לעיניו באושויץ בביקורו במקום יחד עם היינריך הימלר בעמק הדותן סמוך לשכם. אל מחנה השמדה זה יובלו יהודי פלשתינה וארצות ערב ברכבות כפי שנעשה באותם ימים ברחבי אירופה.

חאג' אמין בביקורו בברלין

עם הכרזת הניצחון על גרמניה, המופתי הגדול שם פעמיו לשוויץ, שם הוסגר לשלטונות צרפת. הוא נשפט ביוגוסלביה שלא בפניו על פעילותו כנגד הפרטיזנים והוכרז כפושע מלחמה. אולם הוא לא הוסגר ע"י הצרפתים. ההתמהמהות הזו בשפיטתו של חאג' אמין היתה לצנינים בקרב יהודים בצבא הבריטי שתכננו להתנקש בחייו. התנקשות שלא יצאה אל הפועל בסופו של דבר בשל החשש לנקמה ערבית ביהודי ארצות ערב.

ב-1946 הצליח המופתי להימלט מפריס לקהיר ורצונו להיכנס חזרה לירושלים עיר מולדתו נתקלה בדחיה מצד השלטונות הבריטים. הוא הנתגד לתכנית החלוקה של האו"ם בשנת 1947 והלהיט את היצרים כנגד היהודים בכרוז שפרסם. "עלינו לכבוש כל שעל בפלשתין, ולהפוך את המזרח התיכון ללהבת אש יוקדת, ובכך להשיב אש לציונים השפלים ולאומות המערב הקולוניאליסטיות… מטרת הערבים במערכה זו אינה הגנתית, אלא עליהם להתקיף באופן מאורגן כדי להגשים את השגת הכיבוש הזה והבערת אש זו"

עם כישלון מלחמת 1948 חי במצרים ועמד בראש "ממשלת כל פלשתין". עם השנים ירדו סמכויותיו ובשנת 1960 עבר לחיות בלבנון. בשנת 1961, ערב משפטו של אדולף אייכמן בירושלים, טען כי לא הכיר את אייכמן ולא היה מעורב בשום פעילות של רצח יהודים.

חאג' אמין אל חוסייני מת בשיבה טובה ב-4 ביולי 1974 בלבנון. מבין מלוויו היה גם יאסר ערפאת מנהיג אש"פ. במהלך כל פעילותו הלאומית של חאג' אמין למען ערביי ארץ ישראל, לא כינה את עצמו כפלשתיני. לא היה שותף לארגון המכונה פלשתיני (משום שלא היה אף ארגון מעין זה). מבחינתו מושג זה אינו אלא מושג מערבי-קולוניאליסטי שאינו מהווה שום זיהוי עם ערביי ארץ ישראל. עם זאת חאג' אמין אל חוסייני היה הראשון שפעל להקמתה של מדינה ערבית בשטחי ארץ ישראל. אותו אדם לא בחל בשום אמצעי על מנת להגשים את מבוקשו. למעשה רבים מאותם פלשתינים הדורשים עצמאות בימינו, ואינם בוחלים בשום דרך על מנת להשיג את מבוקשם – אינם אלא ממשיכי דרכו של חאג' אמין אל חוסייני.

איתמר צור

איתמר צור

תחקירן פורום קדם למזרחנות והסברה, פובליציסט ועובד חברת הייטק
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

"אי אפשר להחזיק עם שלם בלי זכויות וריבונות מבלי שהייאוש יהפוך לשנאה ואלימות". גלאון בהפגנה אתמול, על רקע גדל פלסטין. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

דרמה במרצ: זהבה גלאון הודיעה על התפטרותה מהכנסת

יו"ר מרצ הודיעה ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כי תעזוב את משכן הכנסת, אך תישאר בתפקידה במפלגה על מנת לקדם פריימריז פתוחים