בשעה זו התחדשו התפילות בשער האריות וח"כ אחמד טיבי נוכח במקום. בעקבות הקריאות ליום זעם, ראש הממשלה יקיים הערב (ד') דיון עם השר לבטחון פנים, המפכ״ל וראש השב״כ. בתוך כך, המלך שוחח בשעה האחרונה עם וקרא לו להרגיע את הרוחות ולהחזיר את השקט להר הבית.

התחדשו המהומות בשער האריות, רה"מ יקיים הערכת מצב. צילום מסך
התחדשו המהומות בשער האריות, רה"מ יקיים הערכת . צילום מסך

מוקדם יותר דיווחו הפלסטינים כי מפקד מחוז ירושלים, ניצב יורם הלוי, נפגש זו הפעם השניה עם נציג הווקף בירושלים. הווקף דרש לפתוח מחדש חמישה שירים ואת סילוקם של המצלמות ומחסומי הברזל מהמקום. המשטרה מסרה כי לא מתקיים מו"מ עם הווקף וכי ההר פתוח למוסלמים שיזכו לשיתוף פעולה כאשר יחודשו התפילות בהר.

הפלסטינים קוראים ליום זעם בשישי

בחמאס אמנם קיימו היום מצעד "ניצחון בקרב על מסגד אל-אקצא" בעקבות הסרת המגנומטרים, אך ממשיכים את המאבק וקוראים לפלסטינים בירושלים ויו"ש לצאת להפגנות זעם בשישי, כדי "להתנגד לפגיעה של ישראל במסגד אל-אקצא" ולהתעמת עם כוחות הביטחון הישראליים. תוך שהם נושאים את דגלי הרשות הפלסטינית ומציגים לראווה נשקים ודגם מוקטן של כיפת הזהב, קראו מחבלי לפלגים הפלסטיניים בגדה "להגיב לאירועים הנוכחיים כדי להרתיע את ישראל מפני המשך ההפרות נגד עמנו והמקומות הקדושים לנו".

מצעד בעזה לאחר הסרת המגנומטרים מהר הבית. צילום: התקשורת הערבית
מצעד בעזה לאחר הסרת המגנומטרים מהר הבית. צילום: התקשורת הערבית

גם ברשות הפלסטינית בראשות פת"ח עדיין לא מרוצים. יו"ר הרשות, אבו מאזן, גייס את ראשי פלג התנזים בתנועת פת"ח לקראת ההפגנות המתוככנות בשישי. "החלטתו של נתניהו לבדוק את המתפללים באופן ידני אינה מקובלת. היא אף גרועה יותר מהבדיקה במגנומטרים", הכריז שייח ראאד דענא, מבכירי הווקף בירושלים. דענא אמר את הדברים לאחר ישיבה של ההנהגה הפלסטינית שנערכה אתמול במטה הנשיאות בירושלים, בה הוחלט להסלים את המאבק נגד ישראל.

למרות הסרת גלאי המתכות, ההנהגה קראה להמון העם הפלסטיני להמשיך ולקיים את התפילות בכיכרות מחוץ להר הבית ולא במסגדים. סגן מזכ"ל הוועדה המרכזית של פת"ח, השייח' עכראמה סברי סיידם, קרא להסלמת המאבק "עד שכל האמצעים של הכיבוש יוסרו". "אנו דוחים כל שינוי במסגד", הוא הסביר, "חייבים לחזור למה שהיה לפני ה-14 לחודש" (תאריך הפיגוע בהר). עד אז, הורה יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן (מחמוד עבאס) – שגם השתתף בישיבה – להמשיך בהקפאת התיאום הביטחוני מול ישראל. יו"ר הרשות אף בירך על "ההגנה על אל אקצא מפני פעולות ישראליות".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא