פנתה שוב לאונסק”ו, הפעם כשהיא מאשימה את במעשי הרס, ונדליזם ותקיפות שהיא כביכול מבצעת בחברון, ודורשת להכניס את לרשימת אתרי המורשת העולמיים המצויים בסכנה, כך פורסם ב”מעריב”.

במכתב ששלחו הפלסטינים למנהלת המרכז למורשת עולמית בארגון, מטשילד רוסלר, נכתב כי “ישנן הפרות חמורות של ישראל בחברון, כולל מעשי ונדליזם, גרימת נזק לרכוש ותקיפות נוספות. לחלק מההפרות יש השפעה שלילית בלתי הפיכה על השלמות, האותנטיות והאופי הייחודי של חברון”.

מערכת המכפלה 2014. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
בחברון. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לטענת הפלסטינים, ישראל מונעת ממוסלמים להתפלל במערת המכפלה, לא מבצעת במקום תיקונים הכרחיים, מציבה מחסומים ליד מקומות קדושים, וכי יהודים מנסים לרכוש שטחים ורכוש מידי הפלסטינים. עוד נטען כי ישראל מתעלמת באופן עקבי מהחלטות החינוך והתרבות של האו”ם.

הפלסטינים החליטו לפנות לאונסק”ו באמצעות הליך חירום כדי להכניס את העיר העתיקה בחברון לרשימת אתרי המורשת המצויים בסכנה עוד השנה. פנייה רגילה יכולה הייתה להיות רלוונטית רק לשנת 2018.

בינתיים, פנתה המועצה הבינלאומית לאנדרטאות ואתרים לישראל בבקשה לבקר במקום במטרה להגיש דו”ח מצב על חברון, אך פנייתם לא נענתה ע”י ישראל בשלב זה.

שגריר ישראל לאונסק”ו, , שיגר לארגון מכתב בתגובה לבקשה הפלסטינית ובו תקף:  “היוזמה הפלסטינית היא פוליטית, חסרת ביסוס ומכוונת לערב את ועדת המורשת העולמית בנושא רגיש ביותר, שכבר מושך את תשומת הלב של הציבור בישראל ובעולם היהודי”. שאמה הכהן ציין כי המשלחת הפלסטינית משתמשת בהאשמות שווא שקריות כדי ליצור רושם לפיו ישראל פועלת כביכול באופן חד צדדי המשפיע על שלמות האתר.

השגריר הזהיר את ארגון החינוך והתרבות של האו”ם כי מהלך כזה בו תוכנס חברון לרשימת האתרים המצויים בסכנה, יגרור תגובות חריפות במיוחד בישראל ובכל העולם היהודי, “לכן אנחנו מבקשים לדחות את הבקשה הפלסטינית”, כתב שאמה הכהן.

ההחלטה של אונסק”ו תתקבל בחודש הבא במהלך כנס של ועדת אתרי המורשת שיתקיים בקרקוב.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.