כרזות פלסטיניות ברשת נגד הצהרת בלפור
"חזרה היא זכותנו ורצונינו". כרזות פלסטיניות ברשת נגד הצהרת בלפור

 

על רקע ביקורו של רה"מ בנימין נתניהו בבריטניה לרגל 100 שנה להצהרת בלפור, פעילים פלסטינים מפיצים ברשת כרזות בגנות ההצהרה והיחסים בין שתי המדינות. כרזות שרצות ברשת מביעות מחאה על ההצהרה, בין היתר תחת ההשטאג #הצהרת_בלפור100 (#balfour100 באנגלית) שנפוץ ברשתות החברתיות בערבית לציון 100 שנים להצהרה. בהפגנות שנערכו השבוע ברחבי רשות הפלסטינית, נשאו המפגינים את אותן כרזות.

אישה פלסטינית מסבירה את הפשע לתרזה מיי. כרזה פלסטינית ברשת נגד הצהרת בלפור
אישה פלסטינית מסבירה את הפשע לתרזה מיי. כרזה פלסטינית ברשת נגד הצהרת בלפור

 

כזכור, מודעות פרו-פלסטיניות המגנות את הצהרת בלפור נאסרו החודש לפרסום על ידי הגוף הממשלתי האחראי על ניהול התעבורה בלונדון.

רמאללה: משלחת בריטית הגיעה כדי להתנצל על ההצהרה: "השפעות הרסניות לעם הפלסטיני"

בתוך כך, בתקשורת הפלסטינית דווח כי משלחת בריטית בת 100 איש השתתפה היום (ה') בכינוס בינלאומי שנערך ברמאללה על ידי תנועת פת"ח כדי להתנצל בפני העם הפלסטיני על הצהרת בלפור הבריטית, ש"הניחה את היסודות להקמת מדינת ישראל על אדמת פלסטין". בכינוס אמר הכומר הבריטי כריס רוז כי הם הגיעו לרמאללה כדי "להביע את צערנו העמוק על הצהרת בלפור ועל ההשפעות ההרסניות שגרמה לעם הפלסטיני".

עוד הוסיף הכומר הבריטי, כי "האדמה הפלסטינית שייכת לפלסטינים ולא לאף אחד אחר, ועלינו להמשיך את מסע החרם על ישראל ולסגת מהשקעות בה כדי להשיג את עתידו של העם הפלסטיני", וחתם: "אף אחד לא יהיה חופשי, אלא אם הפלסטינים יקבלו את החופש שלהם".

הפגנה היום ברמאללה נגד הצהרת בלפור. צילום פלאש 90 F171102STR11
הפגנה היום (ה') ברמאללה נגד הצהרת בלפור. צילום: פלאש 90

 

הפלסטינים ביקשו לתבוע את בריטניה על הצהרת בלפור

כזכור, בשנה שעברה פנה יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, לעזרת הליגה הערבית בהכנת תביעה נגד ממשלת בריטניה בגין פרסום הצהרת בלפור ויישומה בימי המנדט. ההצהרה שעליה חתם שר החוץ הבריטי הלורד בלפור ב-1917, ראתה בעין יפה הקמת בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל.

בנאום אנטי-ישראלי חריף שהקריא בשמו שר החוץ הפלסטיני ריאד אל מאליכי, טען אבו מאזן כי "הצהרת בלפור היא הצהרה מקוללת שניתנה על ידי מי שהדבר אינו שייך לו, למי שאינו ראוי לו". לדבריו, "בהתבסס על ההצהרה הזו הועברו מאות אלפי יהודים מאירופה ומחוצה לה לפלסטין על חשבון בני עמנו הפלסטינים, שהם, אבותיהם ואבות אבותיהם חיו אלפי שנים באדמת מולדתם".

 יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. צילום: פלאש 90
"הצהרה מקוללת". יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. צילום: פלאש 90

 

בנאום שנשא בספטמבר 2016 באו"ם אמר: "עברו 100 שנה מהצהרת בלפור שיצרה את הבסיס לנכבה. בריטניה צריכה לשאת באחריות משפטית, מדינית וחומרית להצהרת בלפור. היא צריכה להתנצל בפני העם הפלסטיני ולתקן את הנזק שעשתה ולהכיר בפלסטין".

רה"מ בנימין נתניהו השיב בנאומו: "הפלסטינים יכולים באותה מידה לתבוע את איראן על הצהרת כורש, שאפשרה ליהודים לבנות מחדש את בית המקדש שלהם בירושלים לפני 2,500 שנה! בעצם, למה שלא תהיה תביעה ייצוגית פלסטינית נגד אברהם על שקנה את אותה חלקת אדמה בחברון, שבה נקברו אבותיו של העם היהודי לפני 4,000 שנה? עד כדי כך הדבר מגוחך". במאי השנה חזר אבו מאזן על תביעתו כי בריטניה צריכה להתנצל על ההצהרה.

מפגין במחאה על הצהרת בלפור היום ברמאללה. צילום פלאש 90 F171102STR10
מפגין במחאה על הצהרת בלפור היום (ה') ברמאללה. צילום: פלאש 90

 

בתוכנית ששודרה היום ברשת 'אלג'זירה', נערך משאל רחוב עם פלסטינים תושבי ירושלים המעלים "זכרונות מהימים הטובים טרם ההצהרה". "הצהרת בלפור היא תחילת הטרגדיה של העם הפלסטיני, שנמשכת עד עצם היום הזה", נאמר בשמם.

"הצהרת בלפור היא התבוסה שאנו סובלים ממנה עכשיו, ונמשיך לסבול ממנה מחר ובעוד מאה שנה אם המשטרים הערביים יישארו באותו מצב. המשטרים הערביים נמצאים בתרדמת, למרבה הצער", אומר אחד המרואיינים.

לדברי מרואיין אחר, "בגלל מה שקרה בשנת 1918, כשבריטניה שלטה בעולם, אנחנו סובלים מהכיבוש עד היום. אל-קודס [ירושלים] היא עיר קדושה מלאת אתרים ארכיאולוגיים, אך תושביה ממשיכים במאבק. הם גרים בעיר הזאת ומגיע להם לחיות, אך אין להם חיים".

אישה נוספת שהתראיינה, לא הביעה בקיאות היסטורית רבה בנוגע להצהרה, אך אמרה: "הצהרת בלפור זה אירוע היסטורי… מצטערת, אני לא יודעת. אני לא זוכרת את כל הפרטים. בגללה איבדנו את פלסטין, כי הצהרת בלפור היא זו שחילקה הכול וכך איבדנו אותה. בלפור היה יהודי בעצם, אז זה הרס הכל".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20