הנשיא טראמפ ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. צילום: רויטרס
הנשיא ויו"ר הרשות הפלסטינית . צילום: רויטרס

 

מאיימים על ארה"ב בכך שאם השגרירות האמריקאית בישראל תעבור מתל אביב לירושלים או אם תוכר כבירת ישראל – יהיה זה קץ התהליך המדיני

יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד אינו עובר בשתיקה על ההחלטה הצפויה של טראמפ להכיר בירושלים כבירת ישראל. בשעות האחרונות הוא עורך סבב שיחות טלפוניות עם ראשי מדינות במזרח התיכון בניסיון להביא להתערבותם בנושא תוכנית טראמפ להכיר בירושלים כבירת ישראל. בין הבכירים עימם דיבר אבו מאזן – נשיא מצרים, אמיר קטאר והמלך הירדני.

, שבאחרונה חתם עם פת"ח על הסכם פיוס, פרסם היום הצהרה בה התייחס לאפשרות של הכרה אמריקאית בירושלים כבירת ישראל. בהודעה שפרסם הארגון הוא הבהיר כי "החלטה זו מהווה פגיעה בוטה של ארצות הברית בירושלים ומעניקה לישראל לגיטימציה בעיר.צעד זה הוא פגיעה בוטה גם בדין הבינלאומי לפיו ירושלים היא שטח כבוש ומספק כסות לפשעים של ייהוד העיר וגירוש הפלסטינים".

עוד הוסיפו בחמאס כי הם "קוראים לבני העם הפלסטיני להתייצב כסכר בלתי חדיר וכחומה גבוהה בפני ההחלטה הזו ולחדש את אינתיפאדת ירושלים, על מנת שהתכנית הזו לא תעבור".

 שגרירות ארה"ב בתל אביב. בקרוב בירושלים? צילום: פלאש 90
שגרירות ארה"ב בתל אביב. בקרוב בירושלים? צילום: פלאש 90

טראמפ יצהיר: השגרירות עוד לא, כן

עם התקרבות פקיעת הצו הנשיאותי על העברתה של השגרירות האמריקאית מתל אביב לירושלים, גובר הלחץ בבית הלבן. נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ צפוי להודיע ביום רביעי כי הוא מכיר בירושלים כבירת העם היהודי.

לפי דיווח של ה"וושינגטון פוסט" ביום שני האחרון התכנסו כמה מיועציו הבכירים של טראמפ לביטחון לאומי התכנסו בבית הלבן לדיון בנושא , כשמרביתם נטו לתמוך בדחייה נוספת של ההעברה. עם זאת, כשהנשיא טראמפ הצטרף לדיון, התרגז על מה שהוא הגדיר כזהירות יתר. הפשרה שהתקבלה, בסופו של דבר, היא לדחות את , אבל למסור הצהרה פורמלית ולפי ארצות הברית מכירה בירושלים כבירת ישראל. על ההחלטה צפוי להכריז טראמפ ביום רביעי הקרוב.

נדגיש כי להכרזה כזו תהיה אמנם השפעה פרקטית מועטה, אבל היא למעשה תהווה שינוי לעמדה האמריקנית בת עשרות השנים הנוגעת לירושלים, לפיה מעמדה ייקבע במשא ומתן. עבור בוחריו של טראמפ לא מדובר במימוש מלא של הבטחות הבחירות שלו, אך הוא יוכל להציג את ההכרה הזו כהתקדמות בתחום.

הצהרת טראמפ כי יעביר את השגרירות לירושלים, בכנס AIPAC ב-2016

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס לפני זמן קצר (שבת) בחשבונות הטוויטר והפייסבוק להחלטה של : "לקראת הודעתו הצפויה של בעניין העברת שגרירות ארה"ב לירושלים, ביום רביעי הקרוב, שימו לב לדברי הנשיא משנת 2016 – דברים שיוצאים מן הלב ונכנסים אל הלב! אני מקווה שנזכה לחגוג את ההודעה הרשמית לקראת חג החנוכה".:עוד באותו נושא