יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן, בריאד אוקטובר 2017. צילום: רויטרס

הסעודים מסכימים לעסקת המאה של טראמפ – הפלסטינים לא. לפי אתר "אל-ערבי אל ג'דיד", יורש העצר הסעודי מוחמד בן-סלמאן נפגש עם בכירים ישראלים והגיע עמם להסכמה על הצעת השלום עליה עמל הממשל האמריקאי בימים אלו. לפי הדיווח, ישראל תומכת ברעיון של מדינה פלסטינית מפורזת ללא רצף טריטוריאלי עם שליטה ביטחונית ישראלית.

עוד פורסם ב"" כי הסעודים מפעילים לחצים כבירים על ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן לקבל את התכנית, כשבמקביל מצרים מפעילה לחץ על חמאס בעזה לקבל את התכנית. נזכיר כי המצרים הם שישלטו על רצועת עזה לפי התכנית.

בתוך כך, בכאן דווח כי יו"ר הרשות הפלסטינית דחה הצעות אמריקאיות להיפגש עם נציגי טראמפ למזרח התיכון, ג'ראד קושנר וג'ייסון גרינבלט בזמן שזה היה בניו יורק לרגל נאומו במועצת הביטחון. כמו כן, הפלסטינים מתכוונים להתעלם לחלוטין מהתכנית האמריקאית, שמוגדרת על ידם כאוטונומיה מינוס. לדבריהם, מנהיג ערבי לא יוכל לאמץ את תכנית טראמפ ללא אישור פלסטיני – שלעולם לא יגיע. בכינוס האחרון של פת"ח אמר אבו מאזן כי "אינו מתכוון לסיים את חייו בבגידה".

סירב להיפגש עם הצוות האמריקאי. אבו מאזן בנאומו באו"ם. צילום: רויטרס

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום בפורום הכלכלי בוושינגטון לתכנית טראמפ ואמר: "ישראל מחויבת להשיג שלום עם שכנותיה. אני מחויב לכך". עם זאת, נתניהו סייג את הדברים ותקף את אבו מאזן: "כדי להגיע להסכם – יש להפסיק את הטרור. אתם יודעים כמה כסף אבו מאזן משלם למשפחות המחבלים בשנה? 350 מיליון דולר. זה מספר מדהים. מה המסר, תרצחו יהודים ותתעשרו? יש לי מסר לאבו מאזן: הפסק לשלם למחבלים. השקע בשלום, השקע בחיים".

במקביל, שלשום דיווח ראש הממשלה נתניהו בתדריך לכתבים כי הסעודים אישרו פתיחת קו תעופה בין הודו וישראל מעל שמי ריאד. היום פתחה חברת "" ההודית את האפשרות לרכוש כרטיסים לטיסה.

על פי אתר החברה הקו יתחיל לפעול ב-22 במרץ, ויהיה קצר מזה הנוכחי בשעתיים ומחירו יעלה כ-360 דולרים.:עוד באותו נושא