העיתון "א שארק אל אוסאט", היוצא לאור בלונדון, מדווח מפי גורמים פלסטינים המקורבים לאבו מאזן, כי גובר מאוד החשש בצמרת הפלסטינית מפני המאמץ הישראלי אמריקאי להיפטר מיו"ר הרשות ולהקים תחתיו הנהגה חלופית.
עפ"י העיתון, הכוונה הישראלית – אמריקאית היא להביא ליצירת מנהיגות פלסטינית חלופית לקראת היום שאחרי וגורמים ברמאללה, שמאשרים את הדברים בשיחות עם סוכנות הידיעות הישראלית TPS, מדגישים, כי ההבנה ברשות היא שאין כוונה לפי שעה, להביא להחלפתו של באופן יזום, ו"לאפשר לו ללכת בכבוד".
החששות גברו בעיקר מאז דחה אבו מאזן את "תוכנית המאה" האמריקאית וקיבלו ביטוי מוחשי ביותר עם הצהרתו של שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, לפיהם לא יוכל להתקיים שלום עם הפלסטינים בעידן אבו מאזן.

מפת

החששות הפלסטינים מוצאים ביטוי במעקב של גורמי המודיעין ברמאללה אחר דמויות פוליטיות ועפ"י העיתון, מחזיק המודיעין הפלסטיני בשמותיהם של גורמים, ברצועה בגדמ"ע ואף בחו"ל, מולם מנהלות ישראל וארה"ב מגעים.
גורם פלסטיני בכיר אומר לסוכנות הידיעות הישראלית TPS, כי באחרונה הגביר המודיעין הפלסטיני את המעקב אחר אנשיו של מחמד דחלאן, שפעילותם התחדשה באופן משמעותי ואף פועלים במזרח ירושלים וברמאללה.
צאיב עריקאת, חוסין א – שיח' ואחרים, מבכירי והפת"ח, המקורבים לאבו מאזן, הזהירו בימים האחרונים מפני הניסיון הישראלי להיפטר מאבו מאזן ואף הזכירו את "תקדים יאסר ערפאת", תוך שהם רומזים לכך שישראל היא שאחראית להסתלקותו באופן שלא הותיר טביעות אצבע ישראליות. לפני ימים אחדים אמר חוסין א – שיח', השר לעניינים אזרחיים ל TPS, כי הדברים המיוחסים לירידת אבו מאזן מהבמה והשמועות בעניין זה הן "שטויות".
עריקאת אמר אמש, כי ישראל פועלת ליצור רשות פלסטינית שתהווה גוף למתן שירותים אזרחיים בלבד ואישים פלסטינים טוענים, כי באחרונה גברה מאוד ההסתה המכוונת ממצד גורמים ישראלים ואמריקאים שמטרתה הראשית היא יצירת דה לגיטימציה להמשך שלטונו של אבו מאזן.
בתוך כך מוסר גורם פלסטיני לסוכנות TPS, כי בכירים ברשות, מועמדים לרשת את אבו מאזן, שוקלים להקים חברות אבטחה ככיסוי למיליציות החמושות שמקיפות אותם. לדבריו, שוקלים בכירים ברשות להעביר פנייה רשמית לישראל, להכיר בחברות האבטחה ולהכשיר את פעילותן, שכן אלו יידרשו לפעול גם בשטחים שבסמכות ישראלית, במעבר בין הערים הפלסטיניות ואף כדי ללוות בכירים פלסטינים הן בישראל והן ביציאתם לחו"ל.
באחרונה העריכו גורמים ברשות הפלסטינית ובפת"ח מעריכים, כי המערכת צועדת לקראת תום עידן אבו מאזן וכישלון אסטרטגית "האינתיפאדה המדינית" שלו. אחד הגורמים אמר ל TPS, "תכנית המאה" איננה אלא "כתב הדחה אמריקאי לאבו מאזן".

אבו מאזן נועד עם נשיא מצרים א-סיסי בקהיר. ארכיון. צילום: באדיבות לשכת העיתונות הממשלתית של מצרים

אשרף עג'רמי, בעבר שר האסירים ברשות, אמר, בהתייחסו לדברים, כי "מוקדם עדיין לדבר על ירידתו של אבו מאזן מהבמה שכן יש לו עדיין מה להגיד בזירה הפנימית, הערבית והבינ"ל וממילא אין המערכת הפלסטינית ערוכה ללכתו כעת".
גורם פלסטיני, המקורב להנהגת הרשות אומר, כי בשיחות סגורות כבר עולה הצורך לקבל את תכנית טראמפ ולהתמודד אתה: "נשאלתי ואמרתי שלדעתי אסור לרשות לדחות את התוכנית ולהיכנס לעימות גלוי עם ארה"ב. רבים מסכימים אתי אבל לא יביעו הסכמה פומבית והתוכנית לא תתקבל", אמר.
בהתבססו על פגישות ברמאללה, אמר, כי בכירים ברשות מבינים, "שארה"ב נחושה להביא לסיום תפקידו של אבו מאזן וכעת עליהם להשלים עם הדבר או להסתכן בעימות עם טראמפ". עוד אמר, כי העמיקה ההבנה, שהאמריקאים נחושים להביא להחלפת הרשות במנגנון אחר, אם יידרש הדבר כדי להבטיח את המשך התיאום הביטחוני ואת הפעלת המערכות האזרחיות החיוניות.

ברוך ידיד TPS

ברוך ידיד TPS


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.