יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. צילום: פלאש 90
יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. צילום: פלאש 90

בעקבות הכרת ארה"ב בירושלים כבירת ישראלהרשות הפלסטינית הגישה התלונה למועצת הביטחון של האו"ם נגד המעצמה האמריקנית, כך דווח בסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען". בתוך כך, חמאס קורא להמשך ההתפרעויות בירושלים וביו"ש גם מחר.

כזכור, אמש הכריז נשיא ארה"ב על ועל התנעת תהליך העברת השגרירות האמריקאית בישראל מתל אביב לירושלים. הקהילה הבינ"ל סערה בעקבות ההכרזה ובריטניה, צרפת, גרמניה וטורקיה גינו את המהלך.

לאחר ההכרזה פורסם כי מועצת הביטחון של האו"ם צפויה לכנס ישיבה דחופה בעקבות בקשה של המדינות בריטניה, צרפת, איטליה, שבדיה, בוליביה, מצרים, סנגל ואורוגוואי שקראו לקיום ישיבת החירום "לאור הודעתו של נשיא ארה"ב על מעמדה של ".

הצהרת טראמפ. צילום: הבית הלבן
הצהרת טראמפ. צילום: הבית הלבן

קודם לכן התייחס מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש למהלך של הנשיא האמריקני: "עוד מיומי הראשון כמזכיר הכללי של האו"ם התבטאתי נגד צעדים חד צדדיים שעלולים לסכן את הסיכוי להסכם שלום בין הישראלים לפלסטינים. ירושלים היא סוגיית הסדר קבע שיש לפתור באמצעות משא ומתן ישיר בין שני הצדדים על בסיס החלטות מועצת הביטחון והחלטות העצרת הרלוונטיות, תוך התחשבות בדאגות הלגיטימיות של הצד הפלסטיני והצד הישראלי".

"אני מבין את הקשר העמוק שיש לירושלים בלבם של כל כך הרבה אנשים. זה היה כך במשך מאות שנים וזה תמיד ישאר כך. ברגע זה של חרדה גדולה אני רוצה להבהיר: אין חלופה לפתרון שתי המדינות. אין תוכנית ב'", טען המזכ"ל.

"המטרות של שני העמים יושגו רק על ידי מימוש חזון שתי המדינות החיות זו לצד זו בשלום, בביטחון ובהכרה הדדית, עם ירושלים כבירת ישראל ופלסטין, וכל סוגיות הסדר הקבע שיפתרו דרך קבע באמצעות משא ומתן. מתוקף תפקידי כמזכיר האו"ם, אעשה כל שביכולתי כדי לסייע למנהיגים הישראלים והפלסטינים לחזור למשא ומתן משמעותי ולהגשים את החזון של שלום בר-קיימא לשני הצדדים", כך גוטרש.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.