תגובות סוערות במערכת הפוליטית בעקבות הפיגוע הרצחני הבוקר בהר אדר. הנשיא : "בשעות הקשות האלה ליבנו עם משפחות הנרצחים ושפתותינו נושאות תפילה להחלמת הפצועים. מתקפת הטרור האכזרית מוכיחה שוב את החזית היומיומית שאתה מתמודדים כוחות הביטחון".
כזכור, אמש נחת בישראל שליחו של הנשיא טראמפ למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט. הוא הגיע לארץ לחופשה פרטית אך במהלכה עתיד לקיים כמה פגישות מדיניות בירושלים וברמאללה.
ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח ישיבת שרי הליכוד: "צריך לבדוק אם מדובר בדפוס פעולה חדש של פיגועי ירי ואם כן ניערך בהתאם. אנחנו נהרוס את בית המחבל נכתר את הכפר שממנו יצא ונשלול את היתרי התעסוקה של קרוביו".
רה"מ בנימין נתניהו. צילום: מארק ישראל סאלם, לע"מ
רה"מ בנימין נתניהו. צילום: מארק ישראל סאלם, לע"מ
ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה, "זהו בוקר קשה עם שלושה ישראלים שנרצחו על ידי בן עוולה. בשם הממשלה כולה והעם כולו אני שולח תנחומים למשפחות ההרוגים ואיחולי החלמה מהירה לרבש"ץ היישוב שנפצע. אנחנו עדיין חוקרים את האירוע ואת ההשלכות שלו. כמה דברים אפשר לומר כעת: בית המחבל ייהרס, צה"ל כבר הטיל כתר על הכפר ושוללים את כל היתרי העבודה של המשפחה המורחבת של אותו מחבל".

הוא הוסיף, "הפיגוע הרצחני הזה הוא תוצאה בין השאר של הסתה שיטתית של הרשות הפלסטינים וגורמים אחרים – ואני מצפה שאבו מאזן יגנה את הפיגוע ולא ינסה להצדיק אותו. כוחות הביטחון ימשיכו לפעול נגד ההסתה והטרור כפי שהם עושים מדי יום – ואנחנו כמובן נסיים את חקירת האירוע".

"קבלת פנים פלסטינית לשליח האמריקאי"

שר הביטחון אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו) אמר: "הרשות הפלסטינית ממשיכה להסית לרצח יהודים ולהלל ולשבח רוצחים, וזו סיבה מרכזית שאווירת ההסתה באמצעי התקשורת וברשתות החברתיות, מובילה לפיגועי טרור נגד אזרחי מדינת ישראל. אין כל הבדל בין הטרור הפלסטיני, המוזן ומתודלק באופן ממוסד, לבין הטרור האסלאמי הקיצוני, המוציא לפועל פיגועים באירופה ובמקומות אחרים בעולם. לפני שמדברים על משא ומתן כלשהו, על העולם לדרוש מהרשות הפלסטינית לעצור את ההסתה וליבוי הטרור".
סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, התייחסה לסמיכות בין שני האירועים: "הפיגוע הנורא הוא קבלת פנים שהפלסטינים הכינו לשליח האמריקני גרינבלט. המאמצים האמריקנים חייבים להתרכז קודם כל בהפסקת הטרור הרצחני של הפלסטינים לפני כל דבר אחר. אין טעם במשא ומתן עם מי שרק מלבה את הטרור וממשיך לשלם למשפחות המחבלים."
אבו מאזן והשליח האמריקני ג'ייסון גרינבלט. צילום: טוויטר, ג'ייסון גרינבלט
אבו מאזן והשליח האמריקני ג'ייסון גרינבלט. צילום: טוויטר, ג'ייסון גרינבלט

שר התחבורה ישראל כ"ץ: "אבו מאזן מסית באו"ם נגד ישראל ומחבל פלשתיני רוצח שלושה ישראלים ופוצע אחד", כך אמר שר המודיעין, ישראל כ"ץ בתגובה לפיגוע הקשה שאירע הבוקר בכניסה לישוב הר אדר.

השר כ"ץ הדגיש כי לעובדה שהמחבל ניצל את כניסת הפועלים הפלשתינים לעבודה בישראל, כדי לבצע פיגוע, תהיינה השלכות קשות לכל הקשור ליכולת העסקת פלשתינים ולהקל על תנאי המעבר.

השר יואב גלנט (כולנו) הגיע לזירת הפיגוע ליד כפר אדר ואמר כי יש לערוך אבחנה ברורה בין טרוריסטים לפלסטינים שאינם מעורבים בטרור – ולפעול בצורה הקשה ביותר נגד מחבלים ומשפחותיהם. "למרות שמתינו מוטלים לפנינו ואלו רגעים קשים צריך לזכור שרווחה פלסטינית היא אינטרס ישראלי. מול המחבלים צריך לפעול בצורה קשה כולל הגליית בני משפחות. את הפועלים הפשוטים יש צורך לבדוק היטב ולאפשר להם להתפרנס".
יו"ר המחנה הציוני, : "כאב גדול על רצח של שלושה ישראלים הבוקר בפיגוע בהר אדר. עלינו לפעול ביד ברזל כנגד מחבלים שכל מטרתם היא לפגוע ביהודים. אני סמוך ובטוח כי צה"ל והשב"כ ישימו את ידם על שולחי המחבל הנתעב והמסיתים והם יועמדו לדין. הר אדר הוא ישוב שלאורך שנים הצליח לבטא יחסים של דו קיום הדדי בין יהודים וערבים. הפיגוע הזה הוא גם פגיעה קשה באמון בין הקהילות והתושבים שחיים שם".
יו״ר הקואליציה, ח״כ דוד ביטן (הליכוד): "בבוקר קשה זה אני מבקש לשלוח תנחומים למשפחות הנרצחים ואיחולי החלמה לפצוע. יש לעצור מיידית את כניסת הפלסטינים לשטח ישראל,  הטרור הפלסטיני מנצל את הרצון הטוב שלנו כדי לרצוח ישראלים. יש לבחון מחדש את מדיניות היתרי הכניסה לישראל ולהבין כי אין טעם במו״מ מדיני לצרכי מס שפתיים עם מי שמבקש להשמידנו".
ח"כ (הליכוד), חבר ועדת החוץ והביטחון: "צריך לתחקר ולבדוק איך הצליח מחבל לחמוק מתחת לרדאר המודיעיני והמשיך לעבוד בהיתר, נחקור ונבדוק. התגובה צריכה להיות משולשת: פגיעה, כולל פיזית, במסיתים. הרס מהיר של בית המפגע ובנייה ברחבי יהודה ושומרון".
ח"כ שרן השכל (הליכוד): "בשירותי הצבאי כמפקדת במג"ב החזקתי בין השאר גם את גזרת הר אדר בתקופת האינתיפאדה של שנות ה-2000. אז לא התרנו כניסה לשבח"ים. התחלנו לשחרר יותר היתרי עבודה וכניסה, אך הפלסטינים מתעקשים לעשות בזה ניצול ציני למטרות טרור. כל קו אדום אפשרי נחצה בתקופה האחרונה. פיגוע במקום קדוש בהר הבית, פיגוע בליל ארוחת שישי בחלמיש ופיגוע רצחני בבוקר שגרתי בישוב שמספק להם עבודה ופרנסה".
יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ שולי מועלם-רפאלי: "לטרור הערבי לא משנה אם מדובר ביישוב יהודי בתוך הקו הירוק או מחוצה לו. הקו הזה לא באמת מעניין אותם כי הם רוצים לגרש אותנו מכאן. הרשות הפלסטינית וההנהגה הערבית המפעילים מערך הסתה משומן הם האחראים לדם שנשפך".
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.