מיד לאחר סיום המנדט הבריטי על עיראק החלה להתגבר השפעתה הארסית של המפלגה הנאצית שכללה כמובן השפעות אנטישמיות רצחניות, ששיאן הגיע במאורעות חג השבועות של שנת 1941.

בתחילת אותה שנה פרצה מהפכה במדינה. הכוחות הפרו-נאציים התחזקו ותפסו את השלטון. הבריטים, במטרה להחזיר לעצמם את השליטה במדינה החלו בכיבושה מחדש.

שמועות בקהילות היהודים הנחו את היהודים לאגור מזון לקראת פוגרום ממשמש ובא. השליטים החדשים, בעידודו של המופתי המפורסם חאג' אמין אל חוסייני שהיה יד ימינו של היטלר, שמו ליבם לפגוע ביהודים, וממש כמו ליל הבדולח בגרמניה, סימנו את העסקים היהודים כהכנה לפרעות שממשמשות ובאות – שאכן התרחשו.

 

המופתי מצדיע לנאצים. ייבא שיטות התעללות מגרמניה לעיראק
המופתי מצדיע לנאצים. ייבא שיטות התעללות מגרמניה לעיראק

 

הן פרצו בבוקרו של ה-1 ביוני, מיד לאחר התפילה במסגדים המקומיים. חיילים ושוטרים צירפו אליהם אזרחים, ויחד הם היכו ושחטו עוברים ושבים יהודים. יהודים רבים נאלצו להימלט מביתם, ונאלצו לקפוץ בין גגות הבתים הצפופים על מנת להימלט מפרעות ההמון. בזמן הזה ניצלו הפורעים את העדרותם ובזזו בתים ועסקים יהודים רבים כשקציני משטרה מעמיסים את הרכוש הנשדד על גבי משאיות. בין השאר גם חוללו בתי כנסת וספרי תורה. ידיעות על מקרי אונס וריטוש גופות היו עניין שבשגרה ביומיים קשים אלה.

הטבח היה ידוע לצבא הבריטי ששכן בפאתי העיר, אולם בתחילה הוא לא התערב. רק לאחר יומיים צבא עיראקי פרו-בריטי נכנס לעיר והפסיק את מעשי הטבח והביזה. הנרצחים כולם, בין 180 ל-600 יהודים, נקברו בקבר אחים גדול.

הפרהוד מהווה למעשה את נקודת המפנה של קהילת יהדות בבל שהתקיימה למעלה מ-2500 שנה, הגדיל את כוחה של התנועה הציונית בעיראק והחיש את עזיבתם של היהודים לארץ ישראל.

מאורעות הפרהוד בעיראק ומעשי טבח רבים שהתרחשו בתקופה זו ברחבי ארצות ערב נשכחו ונדחקו לפינה לאור מאורעות ההשמדה המטורפים שהתרחשו באירופה. אך עם זאת, אנו, הצאצאים לניצולי הפרהוד, מציינים השנה 75 שנה למאורעות הנוראיים. את המידע על המאורעות לא למדנו בבית הספר.

מוסדות החינוך אינן מזכירות את מעשי הטבח הללו. גם בבית הנושא הוצנע למדי. אולם חשוב מאוד לזכור כי גם יהודי ארצות ערב סבלו מהתנכלויות ומעשי טבח אנטישמיים שנבעו מהתעמולה הנאצית פרי היוצר של יוזף גבלס וחבריו.

גם יהודי ארצות ערב עברו נכבה שאם נבדוק את המספרים, נראה כי היא היתה קשה יותר מהנכבה הפלשתינית עליה מדברים מבוקר עד ערב. גם יהודי ארצות ערב חיו שנים רבות במחנות פליטים שכונו בשם המכובס "מעברות". לפיכך, אנו מאמינים ומקווים כי לאחר 75 שנים של שתיקה יוכנס הנושא לתוכניות הלימודים במדינת ישראל וכן בתודעה היהודית, הישראלית והציונית.

 

מוקדש לזכרו של אבי, יחזקאל צור ז"ל.

איתמר צור

איתמר צור

תחקירן פורום קדם למזרחנות והסברה, פובליציסט ועובד חברת הייטק


:עוד באותו נושא