בשבוע ה-12 ברציפות: כ-200 מתושבי דרום תל אביב, בהובלת ״החזית לשחרור דרום תל אביב״, חברים ותומכים מרחבי הארץ, הפגינו הערב (שבת) מול ביתה של נשיאת בית המשפט העליון בשכונת בדרישה לשים סוף לזלזול המתמשך בזכויות האדם והאזרח של התושבים.

, מראשי מטה המאבק של תושבי דרום תל אביב שנעצרה בשבוע שעבר והורחקה ל-15 יום משכונת צהלה, הגיעה להפגנה, נעצרה בשנית ונלקחה למעצר. בהמשך הלילה שוחררה פז ונדרשה להתייצב בבוקר בבית משפט השלום בת"א. לפני מעצרה אמרה כי אינה רואה את עצמה מחויבת לצו שלא רואה בה אזרחית שוות זכויות.

הפגנת תושבי דרום ת"א בצהלה (צילום: לירן לוי)

תושבי דרום תל אביב ותומכיהם, שנתקלו שוב במחסומים ובכוח גדול של משטרה ויס״מ, פרקו את זעמם על הגדרות, שמסמלות בעיניהם את אובדן החופש והביטחון בשכונות מגוריהם, והמשיכו במחאתם הנמרצת נגד שופטי בג״ץ בקריאות: ״בג״ץ נגד העם, העם נגד בג״ץ״, ״מדינה שלישית, ישראל חופשית״, ״העם הוא הריבון״, ״תורידו את הידיים מחוק הפיקדון״ ו- ״צדק לדרום תל אביב״.

הפגנת תושבי דרום ת"א בצהלה (צילום: לירן לוי)

ההפגנה הערב באה לדרוש מבית המשפט להוריד את הידיים מחוק הפיקדון, שיעמוד לדיון בבג״ץ ביום שלישי הקרוב. פעילי המאבק טוענים שמרוב פחד מהבג״ץ שיתערב ויבטל לגמרי את החוק, שר הפנים כבר סירס אותו בעצמו. הם דורשים שהבג״ץ ידיר את עצמו מדיון במדיניות ההגירה של המדינה ויאפשר לממשלה לשמור על גבולותיה וריבונותה.

הפגנת תושבי דרום ת"א בצהלה (צילום: לירן לוי)

עוד לפני מעצרה, הסבירה פז את המהלך: "לא בקלות ראש בחרתי להפר את צו ההרחקה, ולא מתוך זלזול בחוק ובמשטרה. אלא משום הצו המוסרי שכופה עליי לעמוד כאן ולהטיח בפני רשויות המדינה ובפני החברה הישראלית כולה את גודלו המפלצתי של העוול שקורע לנו את הנשמה".

שפי פז מודיעה על הפרת צו ההרחקה (צילום: לירן לוי)

"בהודעת דוברות המשטרה, שיצאה אחרי מעצרי בשבוע שעבר נאמר: 'המשטרה תאפשר את חופש המחאה אך תגלה אפס סובלנות למעשי אלימות ולפגיעה במרקם החיים התקין של האזרחים'. אפס סובלנות. וכיוון שהמשטרה מגלה כבר עשור המון סובלנות למעשי אלימות ולפגיעה במרקם החיים התקין של תושבי דרום תל אביב, עולה השאלה הבלתי נמנעת: האם זה אומר שאנחנו לא אזרחים?. מבחינתי, המשפט הזה, האטום, הפוגעני והכל-כך מזלזל, משחרר אותי מהחתימה על הצו".

שפי פז נואמת הערב בהפגנת תושבי דרום ת"א בצהלה. צילום: לירן לוי
שפי פז נואמת הערב בהפגנת תושבי דרום ת"א בצהלה. צילום: לירן לוי

 

"אם פגיעה במרקם החיים התקין של אזרחים הוא עילה למעצר ולהרחקה, אנחנו דורשים מעצר והרחקה של כל אחד ואחד מהמסתננים. ועד אז לא יעזרו המחסומים, המעצרים והצווים. אני אחזור ואפר את מרקם החיים של מי שבניגוד לנו נחשבים 'אזרחים', עד שהמסתננים יורחקו בשל פגיעה מתמשכת ובלתי הפיכה במרקם החיים שאהבנו ואיננו", כך פז.

הפגנת תושבי דרום ת"א מול בית נשיאת העליון בצהלה, הערב. צילום: לירן לוי
הפגנת תושבי דרום ת"א מול בית נשיאת העליון בצהלה, הערב. צילום: לירן לוי

 

ההפגנה השבוע מתקיימת לאחר שבשבוע שעבר עצרה המשטרה את מנהיגת המחאה, שפי פז ושיחררה אותה לא לפני שאסרה עליה להגיע לשכונת צהלה בשבועיים הקרובים, בתואנה של שמירה על מרקם החיים התקין של תושבי צהלה.

שפי פז בביתה לפני היציאה להפגנה. צילום: לירן לוי
שפי פז בביתה לפני היציאה להפגנה. צילום: לירן לוי

 

אחרי מעצרה אמרי פז: "אחרי 12 שבועות שאנחנו מפגינים, פתאום הגיעה הוראה מלמעלה שאנחנו לא יכולים להפגין מול הבית של נשיאת בית המשפט העליון. אם למפגיני השמאל בפתח תקוה מותר, אז גם לנו".

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי


:עוד באותו נושא