היועץ המשפטי של הכנסת איל ינון קובע כי השתתפות ח”כים בהפגנות מול ביתו של , אביחי אינן חוקיות. על פי דיווח ב’ערוץ’ 2, מסמך עם הוראה זו הועבר אל חברי הכנסת, אך הודגש בו שלא ניתן יהיה לעצור חברי כנסת או לעכבם לחקירה אם יבחרו להפגין בכל זאת, בשל חסינותם.

מעצר מפגינים מול ביתו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. 27 מאי 2017. צילום: פלאש 90
מעצר מפגינים מול ביתו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. 27 מאי 2017. צילום: פלאש 90

במכתב ששלח ינון לח”כים הוא מצטט מהחלטת בג”ץ שניתנה לאחרונה, לפיה אין להפגין מול בתי עובדי ציבור, בשל הצורך לכבד את זכותם לפרטיות. ינון כתב כי “יש חברי כנסת הטוענים נגד אופן יישומו של פסק הדין על ידי המשטרה, ומבקשים למחות על הפגיעה, המוגזמת לדבריהם, בזכות להפגין. חסינות לא נועדה לאפשר לחברי הכנסת לבצע עבירות – אף לא ממניעים פוליטיים, חברתיים או ערכיים – אלא לאפשר להם לבצע את תפקידם. חברי הכנסת צריך להשתתף רק בהפגנות כדין. תכנון וביצוע של הפגנה בלתי חוקית הם עבירה פלילית שגם חבר כנסת צריך ליתן את הדין עליה”.

 כזכור למעלה מ-100 בני אדם ובביניהם חברי כנסת מהאופוזיצה הפגינו במוצאי השבת סמוך לביתו של מנדלבליט בפתח-תקווה. כ-20 מהם עוכבו לחקירה לאחר שניסו להגיע לביתו של מנדלבליט. ההפגנות מול ביתו של מנדלבליט נערכות מזה כחמישה חודשים, מדי מוצאי שבת. לאחרונה, בעקבות עתירה שהוגשה, אסר בג”צ על המפגינים למחות מול ביתו, אולם אלו המשיכו להגיע לרחבת הקניון.
חבר הכנסת שהשתתף בהפגנות ביקר את החלטתו של ינון  ואמר כי “החסינות מיועדת לזה בדיוק”, וכי” “בלתי אפשרי לאסור עלי להגיע להפגנה”.
עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.