במוצאי שבת, קרוב לחצות, הפיצה משטרת ישראל הודעה בנוגע למעצרה של שפי פז במהלך ההפגנה למען הרחקת המסתננים. לפי המשטרה, "במהלך ההפגנה בדרום ת"א בנושא גירוש הפליטים, נעצרה לחקירה פעילת הימין בגין הפרת הסדר הציבורי והפרעה לשוטרים". האם ייתכן שהמשטרה לקחה צד בדיון על מדיניות ההגירה של ישראל?

לא מדובר בסתם צד. הגוף שאמון על אכיפת ושמירת החוק קורא, במילים אחרות, למדינת ישראל להעניק מקלט לאנשים שבעצם נוכחותם בארץ עברו על החוק. כשהמשטרה מגדירה אותם כפליטים, היא מפקפקת למעשה בהחלטות רשות האוכלוסין וההגירה, הממשלה ואפילו בית המשפט העליון. יכול להיות שהעיסוק האובססיבי בהדלפות מחקירות נתניהו גרם למישהו שם לאבד את שיקול הדעת?

מתוך הודעת דוברות המשטרה

אי אפשר שלא להתייחס גם לתיוג הפוליטי בו השתמשה המשטרה כדי לתאר את  שפי פז. בסרטון שהפיצה המשטרה נראית פז ישובה על הכביש, קוראת במגאפון בקול. האם בכך הפרה את הסדר הציבורי, או הפריעה לשוטרים כשהיא ישובה על הרצפה? יכול להיות שזה קשור לעובדה שבמשטרה רואים אותה לא יותר מאשר "פעילת ימין"?

ואם פז היא "פעילת ימין", אז מי ארגן את המחאה המרכזית אתמול, נגד הרחקת המסתננים? מי שינע אותם באוטובוסים, חילק להם שלטים, העמיד במה ורמקולים, האו"ם? לאיזה נרטיב בדיוק נכנעה המשטרה? לא ולא, אלו ארגונים עם שייכות אידיאולוגית מאוד מסוימת.

יהודים וערבים עומדים יחד כדי להחריב את החזון הציוני

מי שעמד מאחורי ההפגנה אתמול זה ארגון בשם "עומדים ביחד": קבוצה של פעילים "יהודים וערבים, יהודים וערבים שנאבקים ביחד למען שלום, שוויון וצדק חברתי". מה הקשר בין יהודים וערבים ובין סוגיית המסתננים?

אורי וולטמן, מראשי הארגון, סיפר בעמוד הפייסבוק שלו כי מדובר בניסיון לשנות את דרך החשיבה של "הדמוקרטיה הליברלית": "תנועת עומדים ביחד نقف معًا מהווה ניסיון ייחודי לבנות כוח סוציאליסטי יהודי-ערבי בחברה ובפוליטיקה בישראל. לארגן אנשים מרקעים שונים ומהשתייכויות שונות, מרחבי הארץ, לפעילות על בסיס ערכים של שלום, שוויון וצדק חברתי, כדי לייצר אלטרנטיבה לסדר הקיים.

"זו לא עוד עמותה (שכותבת ניירות עמדה ודו"חות, ואז משיקה אותם בימי עיון וכנסים) ולא עוד מפלגה (שבה משלמים כדי להצביע בפריימריז, ואז לשבת בבית מאוכזבים), אלא תנועת שטח שאוספת אנשים, מקימה עוד ועוד מעגלי פעילות מקומיים ברחבי הארץ, ובונה כוח שמדבר עם האנשים על האינטרסים שלהם… וזה אולי הדבר הכי חשוב שאפשר לעשות היום בפוליטיקה השמאלית בישראל".

הנה הדבר הכי חשוב שצריך להבין עכשיו בעקבות ההפגנה הענקית אתמול בדרום תל-אביב:היה המון כוח בציבור העצום והמגוון שמילא ע…

Posted by Uri Weltmann on Sunday, February 25, 2018

הסדר הקיים, למי ששכח, הוא שאנו חיים במדינה יהודית ודמוקרטית. ליצור אלטרנטיבה, שכוללת איחוד בין יהודים וערבים שעומדים ביחד למען השארת המסתננים בתוך המדינה, זה ליצור סוף לחזון הציוני כפי שאנו מכירים אותו. זה הנרטיב שמשטרת ישראל, בלא משים, נכנעה לו.:עוד באותו נושא