דף הבית > מדע וטכנולוגיה > העתיד מתקרב: יפותח לייזר רב עוצמה למטוסי קרב

העתיד מתקרב: יפותח לייזר רב עוצמה למטוסי קרב

חברת 'לוקהיד מרטין' תפתח מערכת לייזר רבת עוצמה שתותקן על גבי מטוסי קרב ותנטרל איומים. חיל האוויר האמריקאי שואף להתקין מערכות אלה עד שנת 2021

אילוסטרציה. צילום: לוקהיד מרטין
אילוסטרציה. צילום: לוקהיד מרטין

 

'לוקהיד מרטין' זכתה בחוזה של מעבדות חיל האוויר האמריקאי (AFRL) בסך 26.3 מיליון דולר לתכנון, פיתוח וייצור נשק לייזר שיותקן על גבי מטוסי קרב. חיל האוויר האמריקאי שואף לבחון את טכנולוגיית הלייזר בעוצמה גבוהה על מטוס קרב עד שנת 2021. החוזה שנחתם בין הצדדים הוא חלק מתכנית ההגנה העצמית (SHiELD) ומהווה צעד משמעותי בתהליך פיתוח מערכות לייזר הגנתיות מוטסות.

גורם ב'לוקהיד מרטין' הסביר כי תכנית SHiELD כוללת שלוש תת-מערכות: האחת STRAFE, אשר ממקדת את קרן הלייזר כלפי המטרה, השנייה LPRD, אשר מהווה את הפוד שמותקן על מטוס הקרב ויהיה אחראי לקירור ולהפעלת הקרן ותת התכנית השלישית LANCE, שהיא למעשה הקרן עצמה שפוגעת במטרה ומנטרלת אותה. ה-LANCE מתוכננת לפעול בסביבות מורכבות ולכן, 'לוקהיד מרטין' מפתחת את מערכת הלייזר עם מאפיינים של עוצמה גבוהה ויעילה על גבי מתקן קטן מימדים ומשקל שיותקן על מטוסי הקרב.

חברת 'לוקהיד מרטין' המייצרת עבור חילות אוויר בעולם נכנסה באופן משמעותי לשדה הקרב הישראלי עם מטוסי הקרב ובשנה האחרונה עם מטוסי האדיר F-35. לוקהיד מרטין מביאה עמה יותר מ-40 שנות ניסיון בפיתוח וייצור מערכות נשק לייזר ולא מן הנמנע שנראה טכנולוגיה כזו מותקנת בעתיד הרחוק גם על מטוסי קרב ישראלים. חוזה ה-LANCE ממנף פיתוח ושכלול טכנולוגיות לייזר קיימות של החברה כגון מערכות ה-ATHENA וה-ALADIN וכן פרויקטים משותפים של החברה עם צבא ארה"ב.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון

אולי יעניין אותך גם

מנכ"ל טוויטר מודה: "העובדים שלנו נוטים שמאלה"

בראיון לרשת CNN טען ג'ק דורסי כי בחברה "לא מביטים על תוכן מנקודת מבט פוליטית או אידיאולוגית". דבריו של דורסי על רקע טענות של הנשיא טראמפ להשתקת דעות ימניות ברשתות החברתיות