No Tag To Print

צילום: פלאש 90

הערכה ברמאללה: רוחי פתוח ימונה למזכ"ל הוועד הפועל של אש"פ

זיאד אבו עמר – מועמד מוביל לתפקיד ראש מחלקת המו"מ באש"פ | פרק נוסף במאבקי הכח על ירושת אבו מאזן

גורמים ברמאללה מעריכים, כי טובים סיכוייו של רוחי פתוח, חבר הוועדה המרכזית של פת"ח, להתמנות המזכיר הכללי של הוועד הפועל של אש"פ, במקומו של סאיב עריקאת, שמת ממחלת הקורונה באחרונה.

על פי מספר גורמים פלסטינים, יפוצלו תפקידיו של עריקאת, שלצד היותו מזכ"ל הוועד הפועל של אש"פ, שימש גם כראש המחלקה למשא ומתן באש"פ וחבר הוועדה המרכזית בפת"ח. מקורות שונים מעריכים בשיחות עם ערוץ 20, כי פתוח ימונה לתפקיד המזכ"ל משום שהוא איננו נחשב כאיום על מי מגורמי הכוח בפת"ח וברשות הפלסטינית. תפקיד מזכ"ל הווע"פ מעניק כרטיס כניסה למועדון היוקרתי של הטוענים לכתר ביום שאחרי אבו מאזן, אולם ההערכה היא, כי פתוח איננו בעל העוצמה לאיים על מי מחבריו או יריביו.

מספר גורמים לטשו עיניים לתפקיד זה ובהם מאג'ד פרג', ראש המודיעין הפלסטיני וחסין א שיח', השר לעניינים אזרחיים ברשות. גם ג'בריל רג'וב, שהופקד באחרונה על הפיוס עם חמא"ס, ראה עצמו ועדיין בתפקיד זה, שצפוי לתת בידיו את המפתחות לנשיאות הפלסטינית וליו"ר הארגון, אומרים ברמאללה.

ג'בריל רג'וב, פלאש 90

שלושת אלו רצו לשדרג את מעמד החזק ממילא, גם בצמרת אש"פ, אולם כמוהם, גם עזאם אל אחמד, בכיר הפת"ח, ראה את עצמו מועמד אלא שהוא נתקל בהתנגדות עזה מצידם של אנשי הוועדה המרכזית של פת"ח ובעיקר מצדם של ג׳יבריל רג׳וב, מזכיר הוועדה ושל מחמוד אל עלול, האיש מספר שתיים בפת"ח, בעל הקו הניצי. ברמאללה אומרים, כי רג'וב אף "גזל" מאחמד את תיק הפיוס עם חמא"ס והוא גם אחראי לתקיפתו של אחמד לפני שבועות אחדים, בלב רמאללה, בידי בריונים, בשל הביקורת שמתח עליו.
לעומת התפקיד הבכיר באש"פ, הרי שעל תפקידו השני של עריקאת, ראש מחלקת המו"מ ישנם פחות קופצים, בעיקר משום שתפקיד זה כרוך במגע ישיר עם ישראל ובכל סיכויים טובים לכישלון.

מחמד שתייה, ראש הממשלה הפלסטיני וחנאן עשראוי, בכירה באש"פ ובעבר שרה ברשות, נחשבו למועמדים לתפקיד שאמון על המשא ומתן עם ישראל, שצפוי להתחדש כפי הנראה, בין ישראל לרשות הפלסטינית כבר בקרוב. גם א שיח' ופרג' הוזכרו בין המועמדים לתפקיד משום שממילא הם מקיימים מערכות תיאום מול ישראל וארה"ב. פרג', מזכירים ברמאללה, איננו מחצין את קשריו עם ישראל ומשום כך אף "עבר תאונת דרכים מדומה" שלא אירעה, בדרכו להלוויית שמעון פרס, ז"ל, לצד אבו מאזן.
אלא שגורמים טוענים כי אבו מאזן מייעד לתפקיד זה את זיאד אבו עמר, דוקטור מאוניברסיטת ג'ורג'טאון, בעל אנגלית משובחת – תנאי חובה לתפקיד זה, ואיש אמונו שאף ממילא הוא כבר חבר בוועד הפועל של אש"פ, תנאי לקבלת מחלקה חשובה כל כך.

אבו מאזן, צילום: פלאש 90

גורמים פלסטינים טוענים כי אבו עמר נהנה מקשרים טובים עם האמריקאים וזאת אף שבשנת 2006 התמודד למועצה המחוקקת ברשימה שנתמכה דווקא על ידי החמא"ס. ובתוך כך, במאמר בעיתון ערבי הזכיר הכותב כי יאסר ערפאת נהג לכנות את עריקאת בשם "השטן מיריחו", בשל בקיאותו בכל רזי המו"מ מול ישראל.

בימים אלו נערכת הרשות הפלסטינית לחידוש המו"מ עם ישראל והיא מברכת על יוזמת רוסיה לכינוס וועידה בראשות "הרביעייה" לחידוש המו"מ ואף מפגינה שורת צעדים בוני אמון כלפי ארה"ב וישראל. הרשות החזירה את שגריריה לאיחוד האמירויות ולבחריין, לאחר שאלו נקראו לשוב בעקבות הסכמי השלום עם ישראל והיא שוקלת רפורמה בתשלום במשכורות לאסירים הביטחוניים ואף את גיוסם לשורותיה באופן פעיל. עוד שוקלת הרשות שלא לחתום על אמנות בינ"ל נוספות, צעד שנקטה מול ישראל בשנים האחרונות וכדי לשדרג את מעמדה הבני"ל.

ברמאללה טוענים כי הרשות אף הקריבה את האחדות עם חמא"ס על מזבח חידוש המו"מ עם ישראל. מחליפו של עריקאת במחלקת המו"מ באש"פ יהיה עסוק מאוד בתקופה הקרובה וינסה לשכנע את ארה"ב לפתוח את שגרירות אש"פ מחדש בוושינגטון ולפתוח גם הקונסוליה האמריקאית במזרח ירושלים בנפרד מהשגרירות שהועברה לעיר וכן ינסה לקבל תקציבים לאונר"א ולרשות.

It is not Android