ישראל מעריכה כי ארגון הטרור חמאס, השולט ברצועת עזה, חושש מפני מחאה עממית שתסכן את שלטונו, כך עפ"י פרסום ב"ישראל היום".  משבר החשמל ברצועה בחסות יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן שהפחית את זרם החשמל ועצר את תזרים המזומנים לעזה, סוגר על שלטון חמאס. ברמאללה נחושים לנצל את היחלשות הארגון כדי להחזיר דריסת רגל לרצועה באמצעות מחאת תושבי עזה מול חמאס.

שפל היסטורי. ראשי ארגון הטרור חמאס יחיא אל סינוואר ואיסמעיל הנייה. צילום: פלאש 90
שפל היסטורי. ראשי ארגון הטרור חמאס יחיא אל סינוואר ואיסמעיל הנייה. צילום: פלאש 90

 

גם בישראל מזהים את החולשה ומסלימים צעדים מול ארגון הטרור. יחד עם זאת, קיים חשש שמשבר הומניטרי יביא לפעולות חמאס מול ישראל ולהידרדרות המצב הביטחוני בדרום הארץ. במערכת הביטחון מעריכים כי חמאס אינו מעוניין בהסלמה, אך עימות בין שני הצדדים אינו תרחיש בלי אפשרי.

מעמדו הבין לאומי של ארגון הטרור מדרדר במהירות. היחסים עם מצרים נמצאים בשפל היסטורי ובת הברית של חמאס – קטאר נמצאת במשבר מתמשך בין היתר בעקבות הקשר לארגון. בנאומו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בסעודיה הושווה חמאס לאל-דאעידה, דאע"ש וחיזבאללה כשאף מנהיג ערבי אינו יוצא להגנת הארגון ומוחה על ההשוואה. מאז החרפת הצעדים מול קטאר שביקשה מראשי ארגון הטרור להסתלק משטחה, אין מדינה ערבית אחרת שמוכנה לארח את ראש הלשכה המדינת של הארגון, איסמעיל הנייה. המצרים דחו כל פנייה כזאת מצד חמאס ואף סירבו לפתוח את מעבר רפיח כדי להקל על הנייה במעבריו מחוץ ולתוך הרצועה.

ממחר: הוכרזה שביתה בכל המוסדות הציבוריים

בתוך כך, ארגון העובדים ברצועת עזה הכריז לפני זמן קצר על שביתה בכל מוסדות הממשלה, המשרדים ובתי הספר ברצועה, החל ממחר בשעה 11:00 בבוקר. בנוסף, הודיעו בארגון כי יקיימו מחר צעדה המונית תחת הכותרת "איגודים מקצועיים נגד המצור".

ההכרזה על השביתה בעזה
ההכרזה על השביתה בעזהמערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20