שר הביטחון ליברמן, רה"מ נתניהו והרמטכ"ל איזנקוט בקריה בתל אביב, היום. צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
בשעת בוקר מוקדמת התייצבו בקריה בתל אביב כל בכירי המדינה ומערכת הביטחון. האירוע החריג בצפון לא הפתיע את מי שקורא את דו"חות המודיעין ומבין שאירן מתבססת בשטח סוריה. תקיעת היתד בארץ הכאוס הזאת עלולה להוביל אותנו למלחמה בכל רגע נתון. נתניהו מזהיר מהתרחיש הזה כבר חודשים ארוכים, והיום התברר שבצדק רב.
סביב שולחן הדיונים התכנסו ראש הממשלה, שר הביטחון ליברמן, הרמטכ"ל ועוד כמה אלופים ובעלי תפקידים. המטרה הראשונה הייתה לאשר באופן מיידי ארסנל של מטרות להשמדה. המסר הישראלי ברור – נכה בכוח כל מי שינסה לפגוע בנו או בריבונות הישראלית. המטרות נבחרו בקפידה – רובן מטרות איראניות אחרות הקשורות לצבא ולממשל הסורי.
המטרה השנייה של המפגש הייתה להבין מה בדיוק קרה שם, לפנות בוקר, והאם אפשר היה למנוע את ההתקפה המוחצת הזאת של טילי נ"מ על מטוס קרב ישראלי שנמצא בשטח ישראל. תשובות מספקות לשאלות שעולות נדע רק בעוד כמה ימים לפחות. החקירה כבר החלה.
המטרה השלישית, הייתה ניסיון להרגיע את השטח. נתניהו דאג לעדכן בתקיפה האיראנית גם את הנשיא טראמפ, ומהנשיא פוטין ביקש ראש הממשלה לפעול כדי לרסן את הצד השני.
אבל פוטין לא בצד שלנו. בהודעה שיצאה ממשרד החוץ הרוסי נכתב שיש "לכבד את ריבונות סוריה". ומה עם ריבונותה של ישראל?
"ישראל רואה בחומרה רבה את מה שהתרחש", אומר גורם ישראלי בכיר, אבל כולם מבינים שהבוקר נחצה כאן קו אדום. מחר, מיד אחרי ישיבת הממשלה, יתכנסו שרי הקבינט המדיני-ביטחוני. הם יקבלו תמונת מצב עדכנית על התקרית וידונו בדרכי התמודדות מול האיום הגובר על העליונות האווירית של ישראל בצפון.
אחד השרים מעריך שאנחנו נכנסים לעידן אחר, שבו חיל האוויר כבר לא יוכל לפעול בחופשיות בסוריה כפי שפעל עד כה זאת בשל התעוזה האירנית למנוע מישראל תקיפות עתידיות מסוג זה.
ביום חמישי ימריא נתניהו למינכן, לכנס הביטחוני הגדול והחשוב בעולם. הוא הוזמן לשם לשאת את הנאום המרכזי. תהיו בטוחים שראש הממשלה ישתמש בדוגמא הזאת מהבוקר כדי להמחיש לעולם כמה קריטית היא בעיית אירן, במיוחד לאור הסכם הגרעין הבעייתי.
שרידי טיל נגד מטוסים מסוג s-125 שנורה ע"י צבא סוריה
הגעת שני הטייסים שנטשו את מטוסם במהלך התקיפות בסוריה, לבית החולים רמב"ם..צילום: שי וקנין/TPS
הגעת שני הטייסים שנטשו את מטוסם במהלך התקיפות בסוריה, לבית החולים רמב"ם..צילום: שי וקנין/TPS
אנשי חיל האוויר ומז"פ בוחנים את שרידי מטוס ה-F16 שהופל והתרסק הבוקר בצפון. צילום: רויטרס
הגעת שני הטייסים שנטשו את מטוסם במהלך התקיפות בסוריה, לבית החולים רמב"ם..צילום: שי וקנין/TPS


אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20