3:59 22/11/2017
מבזקים
דף הבית > מורשת > טקס הכנסת 12 ספרי תורה בסימן "יחד שבטי ישראל"
דברי המפכ"ל רוני אלשיך בטקס, לאחר הענקת ספר התורה למשפחתה של הדס מלכא הי"ד

טקס הכנסת 12 ספרי תורה בסימן "יחד שבטי ישראל"

אירוע הכנסת 12 ספרי תורה לעילוי נשמתם של נרצחי פיגועי טרור וחללי צה"ל התקיים הערב (א') בהשתתפות חברי כנסת, שרים ואישי ציבור

זו השנה השניה ברציפות שהאחים יוסי ושלומי אמיר עורכים אירוע הכנסת ספרי תורה בערב ראש השנה.  השנה תורמים האחים שניים עשר ספרי תורה ל-שתיים עשר משפחות שכולות בסימן יחד שבטי ישראל.

השר לבט"פ ארדן בכתיבת אות בספר התורה של אמיר אושר מימוני. צילום: נועם אמיר
השר לבט"פ ארדן בכתיבת אות בספר התורה של אמיר אושר מימוני. צילום: נועם אמיר

הספרים נתרמו לזכרם של סתיו פרטוש ז"ל שנהרגה בתאונת אוטובוס בשנת 2015, עת הייתה חיילת. הדס מלכא הי"ד שנרצחה בפיגוע בזמן שירותה הצבאי ביולי 2017, יעל יקותיאל ז"ל שנרצחה בפיגוע דריסה בזמן שירותה הצבאי בינואר 2017, אור שפירא ז"ל נפטר בתאונת גלישה בסרי לנקה באוגוסט 2010, אמיר אושר מימוני ז"ל שנפטר בפעילות מבצעית ברצועת עזה במרץ 2016, שלום יוחאי שרקי הי"ד שנרצח בפיגוע דריסה באפריל 2015.

מגוס משה מקונן הי"ד נרצח בפיגוע בפברואר 2002, ד"ר רועי ארד ז"ל שנהרג ב-2010, אלון בקל הי"ד שנרצח בפיגוע בינואר 2016, גנדי חיים נטע קופמן הכהן הי"ד  שנרצח בפיגוע בדצמבר 2015, בן יצחק וענונו ז"ל  שנהרג במבצע צוק איתן ביולי 2014 ולמשפחת פוגל, אהוד, רות שושנה, יואב, אלעד, גבריאל והדס ציפורה הי"ד נרצחו במרץ 2011.

יאיר שרקי בכתיבת אות בספר התורה לעילוי נשמת אחיו שלום. צילום: נועם אמיר
יאיר שרקי בכתיבת אות בספר התורה לעילוי נשמת אחיו שלום. צילום: נועם אמיר

האירוע החל בשעה 18:30 אז התכנסו חברי כנסת, שרים, אישי ציבור ובכירי הקהילה העסקית לטקס כתיבת האותיות האחרונות בספרי התורה. בסיום כתיבת האותיות הוענקו ספרי התורה לכל משפחה על ידי איש ציבור. כל משפחה תכניס את ספר התורה לבית הכנסת לפי בחירתה באיזור מגוריה או בית כנסת שקרוב אליה באופן אישי.

בין המכובדים שלקחו חלק באירוע: שרת משפטים איילת שקד, שר חינוך נפתלי בנט, שר הכלכלה אלי כהן, השרה לשיוויון חברתי גילה גמליאל, ח״כ שטרן, ח"כ רויטל סוויד,  המפכ"ל רוני אלשיך ועוד.

לאורך כל הערב, הנעימו את האירוע תזמורתו של אריק דביר והזמר דדי גראוכר.

אריק דביר ותזמורתו יחד עם הזמר דדי גראוכר מקפיצים את הקהל שרוקדים עם ספרי התורה 

ספר התורה לעילוי נשמתו של בן יצחק וענונו הי"ד נמסר על ידי ראש עיריית אשדוד, יחיאל לסרי, למשפחת וענונו.

ספר התורה לעילוי נשמתו של רועי ארד ז"ל נמסר על ידי מנכ"ל אסם איציק סייג למשפחת ארד.

ספר התורה לעילוי נשמתו של מגוס משה מקונן הי"ד נמסר על ידי שר הכלכלה אלי כהן למשפחת מקונן. שר הכלכלה סיפר על משה מקונן שנפל ב-2002: "משה עלה לארץ במבצע משה ב-1984, משה היה בן 33 בנפילתו. שירת כמילואמניק ונפל בקרב חדירה. משה היה איש משפחה שהשאיר אחריו רעיה ו-2 בנות. עם ישראל חזק מהכול והיום ב"ה בתו הבכורה בצבא, חיילת בצבא ההגנה לישראל ולכן אין סגירת מעגל גדולה מזו. אין לבוא ולהראות את החוסן של עם ישראל שהיום בתו משרתת. ספר התורה יכנס לבית הכנסת של יוצאי אתיופיה בנתניה".

נציג משפחת פוגל בכתיבת אות לע"נ משפחת פוגל מאיתמר. צילום: נועם אמיר
נציג משפחת פוגל בכתיבת אות לע"נ משפחת פוגל מאיתמר. צילום: נועם אמיר

ספר התורה לעילוי נשמתו של גנדי חיים נטע קופמן הכהן הי"ד נמסר על ידי ח"כ רויטל סויד למשפחת קופמן הכהן. ח"כ רויטל סויד ברכה את כל מי שהגיע לערב המרגש הזה ואמרה: "בחודש אלול שאומרים סליחות, קצת לפני השנה החדשה, להכניס 12 ספרי תורה זו זכות גדולה שנפלה בחלקנו".

ח"כ רויטל המשיכה וסיפרה על גנדי ואיחלה לכולם שנה טובה ואחדות בעם ישראל: "איתי נמצאות ורוניקה ומיכל וספר התורה שנכנס היום על שם גנדי הי"ד אבא של מיכל שנרצח בחברון ושמר על האבות והאמהות, טפח את המקום והיום ספר התורה הזה לכבודו וזכותי לבוא ולעמוד על הבמה אתכם. יש כאן משפחות והשמחה מהולה בעצב כי יחד איתנו נמצאים גם היקירים של כולם שלא נמצאים היום. שתהיה היכולת עם ספרי התורה להעלות את הנשמות ושיהיה חודש טוב, שנה טובה ואחדות בעם ישראל".

דברי שר החינוך נפתלי בנט לאחר הענקת ספר התורה למשפחת שרקי

ספר התורה לעילוי נשמתו של שלום יוחאי שרקי הי"ד נמסר על ידי שר החינוך נפתלי בנט למשפחת שרקי. שר החינוך בנט: "חנה סנש אמרה שכשאנחנו רואים כוכב, יכול להיות שהכוכב איננו אך אורו מאיר וכך בניכם ובנותיכם". והמשיך: "משפחת שרקי היקרה יש לי אהבה גדולה אליכם, אל האור שאתם מקרינים ולאחדות. אני בטוח שכולנו יחד בבית הזה רוצים ביחד לברך את החיילים שלנו. יודעים שהבנים והבנות שנפלו זה מחיר עצום למען מדינה אבל כל משפחה שבאה מאתיופיה, פולין, מרוקו, טוניס. איפה היינו לפני 100 שנה? 400 שנה? אנחנו עם שמאמין בחירות שלו. היום אנחנו פה וילדכם ואתם שלמתם את המחיר הכבד בשביל שנהיה פה". בסיום דבריו  הקריא שר החינוך בנט את התפילה לשלום החיילים.

ספר התורה לעילוי נשמתה של יעל יקותיאל הי"ד נמסר על ידי ח"כ אלעזר שטרן וסורין הרשקו, שנפצע קשה במבצע אנטבה, למשפחת יקותיאל. ח"כ שטרן: "ספר התורה הזה לע"נ יעל שנהרגה בפיגוע הדריסה. יש לי הכבוד שסורין הרשקו גיבור אנטבה שהוא מעניק את ספר התורה ומהווה גשר בין הגיבורים של אז להיום. כל אחד מהאנשים שמקדישים ספר תורה הוא גיבור". ח"כ שטרן שיתף בסיפור אישי: "ביום שהייתי צריך להעביר את ההרצאה לגדוד, הייתי בניחום אבלים אצל משפחת יקותיאל. אך לא ויתרנו ובגבורה של הורים שכולים החלטנו שההרצאה תתקיים וההורים נסענו לבה"ד 1. ערב של גבורה בזכות אותם הגיבורים שמנציחים הערב".

ריקודים עם אחד מספרי התורה
ריקודים עם אחד מספרי התורה

ספר התורה לעילוי נשמתה של סתיו פרטוש  ז"ל נמסר על ידי רב טפסר דדי שמחי למשפחת פרטוש. רב טפסר שמחי: "סמל סתיו פרטוש ז"ל נהרגה ב-2015 חודש לפני יום הולדת ה-20 בתאונת דרכים בדרכה מהבסיס. סתיו הייתה מבין נוסעיו של האטובוס שהתהפך בכביש 60. סתיו נהרגה במקום. הדבר שאפיין אותה היה האור שהביאה לכל מקום וגרם לכל הסובבים לאהוב אותה, האור שלה הציף את המקום באהבה. הייתה ידועה ברצון לעזור לכל אדם באשר הוא.  לאחר מותה נרה דולק דרך הנתינה ואהבה של כולנו. אביה של פרטוש לוחם אש בתחנת ירושלים, כל חייו מציל אנשים, אני שמח שנתנה לי הזכות להעניק לו את ספר התורה. שיהיה רק בריאות, אהבה ושלום לכל עם ישראל"

ספר התורה לעילוי נשמתו של אור שפירא ז"ל נמסר על ידי ח"כ עמיר פרץ למשפחת שפירא. ח"כ פרץ: "נרגש להיות במעמד הזה, איך אנשים שהדבר היקר ביותר אינו איתם מגיעים היום ומרגישים חיבור של שמחה ואני עם הקהל העצום הזה מודה לכל מי שנטל חלק באירוע המורחב הזה. אור שפירא היה עם הרבה שאיפות, בן 18 במותו, עדיין לא התגייס לצה"ל, היה מועמד לאחד היחידות המובחרות, היה עם שאיפות רבות ונפל עם אהבת חייו – לנצח את הטבע, אהב לגלוש עם הגלים בים. באחד האירועים המאתגרים ביותר בסרי לנקה מצא את מותו. כולנו היום לחזק ולהתחבר יחד עם משפחת שפירא. רבקה ופרופ' שפירא יצחק, אחד הרופאים הבכירים וסגן מנהל באיכילוב, ממשיך להציל חיים ולתרום מעצמו לכל משפחה שזקוקה לידיו. היום אנחנו מתייחדים עם אור שהשאיר אחריו מורשת שלמרות הכל צריך להמשיך ולקיים אותה. מחבק את כל המשפחות השכולות שהגיעו, חלקן מכיר באופן אישי. יום מאחד שמשאיר ציווי להקים מדינה של צדק חברתי ושלום".

ספר התורה לעילוי נשמתו של אמיר אושר מימוני נמסר על ידי ראש עיריית הרצליה משה פדלון למשפחת מימוני. פדלון: "לקראת ראש השנה, רוצה לאחל שנה טובה לחיים טובים ומאושרים".

משפחת מימוני העניקה שי לתורמי ספרי התורה. האב: "התקשרתי לרעות, מנהלת הלשכה, אמרתי לה שאני רוצה להביא משהו קטן לאנשים גדולים. בני אמיר שנפל היה אומר לי "אבא לקחתי על עצמי להיות אדם טוב יותר". האנשים האלה שלומי ויוסי ענקים, גדולים. והשי הקטן שאני רוצה להעניק להם –  כתבתי להם שזה בהוקרה. תודה לכם אוהב אתכם".

אביה של הדס מלכא הי"ד בכתיבת אות בספר התורה לע"נ בתו. צילום: נועם אמיר
אביה של הדס מלכא הי"ד בכתיבת אות בספר התורה לע"נ בתו. צילום: נועם אמיר

ספר התורה עילוי נשמתה של הדס מלכא הי"ד נמסר על ידי המפכ"ל רוני אלשיך למשפחת מלכא. המפכ"ל: "בשנים האחרונות ככל שהעורף הופך לחזית הנטל נופל על משטרת ישראל ושורת חללי משטרת ישראל הופך לארוך. הטובים ביותר נלקחים מאיתנו. הדס מלכא שזוכה להיות מונצחת הייתה מטובי הכוחות של המשטרה. הפצע עודנו כואב ומדמם. הדס הייתה אחות, חברה בת משפחה".

המפכ"ל סיפר על רגעיה האחרונים של הדס: "הדס נהרגה בערב בשבת. הכוח עליו נמנתה שמע יריות ונטרלו  2 מחבלים. הכוח של הדס התארגן ליציאה והמתין להנחיות, אז מחבל הגיח מאחור ודקר את הדס. שוב הוכח מה השירות במשטרת ישראל. עם ישראל חב להדס חוב עמוק, לזכור אותה ואת דרכה, את גבורתה ואומץ לבה. הדס הייתה מיוחדת עם חיוך על הפנים".

בסיום התייחס המפכ"ל למילה חלל ועל כך שאין הנצחה מרגשת מאשר הכנסת ספר תורה: "אדם ההולך מאתנו מכונה חלל ואכן אחרי שהלכה נותר חלל. שירת חייה של הדס נקטעה אך דמותה תשאר. אין הנצחה מרגשת מזו שבאמצעות ספר תורה. נדיר למצוא ספר תורה שלא לעילוי נשמת. אין דבר שמבטא את הניצחיות יותר מספר תורה וכשבוחרים להנציח דרך ספר תורה אין מכובד מזה. בימים שנראה כי כולנו קרעים פה, רואים שלא כך, בפנים אנחנו יחד שבטי ישראל. יהי זכר הנופלים ברוך".

אמו של אלון בקל הי"ד נושאת דברים לאחר קבלת ספר התורה מידי השרה לשוויון חברתי 

ספר התורה לעילוי נשמתו של אלון בקל הי"ד נמסר על ידי השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל למשפחת בקל. ח"כ גמליאל: "אלון בקל לנצח יאיר אורו, נולד בירושלים בן לניצה ודודו, אח קטן לאבי ואח גדול לבר לבב. ב-2016 אלון נרצח בפיגוע בבר הסמטה בדיזינגוף. בן 26 בלכתו. אלון בעל אישיות כובשת, כריזמה אדירה, טוב הלב, שמחת החיים, האהבה והנתינה. אלון אוהב האדם ומפגין אכפתיות כלפי כל אדם. תמיד עם חיוך וניצוץ בעייניו. הוא כתב בפייסבוק: 'יש לנו ארץ אחת לטוב ולרע, ארץ שמלאה בכל המינים הסוגים הדתות והגזעיים. ארץ שיש מי שעוזר לחלש, שבה יש שעושים ימים ולילות למען שלכולנו יהיה יותר טוב לחיות בה'. יהיה זכרו ברוך"

אמא של אלון בקל הי"ד ניצלה את ההזדמנות להגיד תודה: "תודה. אלון, אורך תמיד יאיר, תמיד אך אחרת".

דברי שרת המשפטים איילת שקד לאחר הענקת ספר התורה לבני משפחת פוגל

ספר התורה לעילוי נשמתם של בני משפחת פוגל הי"ד נמסר על ידי שרת המשפטים איילת שקד. שרת המשפטים: "עם ישראל חי. הספר הר לזכר משפחת פוגל המופלאה הי"ד שנרצחו בליל שבת לפני 6.5 שנים ע"י מרצחים. תמר רועי וישי אתנו כאן. ישי בכיתה ד' והסבים והסבתות המופלאים שמגדלים את הילדים לתפארת מדינת ישראל. היישוב איתמר שאותם רוצחים ניסו להחליש מאז רק גדל ומתפתח.

שר המשפטים סיימה בשיר שנכתב לתמר האמיצה שסיימה כבר שירות לאומי והקדישה את השיר לאמהות הנפלאות, לאחיות: "התנערי מעפר קומי לבשי בגדי תפארתך, אני גרגר החול איתך עברתי כל נדודיך. בדמייך חיי"

משפחת פוגל מודה לתורמים שעשו מעשה מיוחד לשנה החדשה. ועל כך שהכניסו את עם ישראל חזרה למדרגתם האמיתית: "חיברו את כל האותיות של ספר תורה, נשמות, אנשים והפכו את כולנו לספר תורה אחד. אשרי חלקיכם. מרגישים יותר חזקים ונוכל להגיד על עצמו "ה' עוז לעמו יתן|" שאין עוז אלא תורה ומתוך זה "יברך את עמו בשלום".

בסיום עלה הרב איפרגן לברך.

 

 

מרב לרנר

מרב לרנר

עורכת מדור נשים 'אשת חיל' באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

Screenshot_1

ארגון "נפש בנפש": עולים חדשים בדרך לפריפריה

ארגון "נפש ונפש" יחד עם קק"ל החלו לשכנע עולים מצפון אמריקה להתיישב בפריפריה. התמריץ: תעשיית ההיי-טק הפורחת