בחירות 2020

יונתן ינקלוביץ ז"ל
צילומים: פלאש 90

שעות של הכרעה

הערב ייסגרו הרשימות לכנסת ה-23. השעות הקרובות יקבעו כיצד ירוץ הימין לבחירות

מפלגות השמאל יכולות להיות רגועות: לא תהיה מפלגת שמאל שלא תעבור את אחוז החסימה. זאת לאחר ששתי המפלגות שלגביהן היה חשש – המחנה הדמוקרטי והעבודה-גשר – הודיעו ביום שני האחרון על איחודן לרשימה אחת.

בימין, לעומת זאת, השעות הקרובות צפויות להיות דרמטיות.

לאחר שביום שני חתמו מפלגות הימין החרד"לי האיחוד הלאומי והבית היהודי על הסכם איחוד, ומרכז הבית היהודי אף אישר את ההסכם, הודיע יו"ר האיחוד הלאומי על פיצוץ ההסכם. לטענת האיחוד הלאומי, הבית היהודי לא אישר סעיפים שהיו דרושים כדי למזג את המפלגות באופן מלא. לטענת הבית היהודי – סמוטריץ פשוט קיבל הצעה מפתה יותר מהימין החדש.

אתמול (שלישי) הודיעו מפלגות הימין החדש והאיחוד הלאומי על ריצה משותפת.

המתווה הראשון – ימין חרדל"י וימין דתי מתון – נחשב ל'צל"ש או טר"ש', שכן הוא יכל למקסם את הכוח של שתי המפלגות ואולי אף להביא לגוש הימין את 61 המנדטים הנכספים. מאידך, שתי המפלגות היו הולכות במקרה כזה על סף תהום אחוז החסימה.

במתווה החדש שנוצר, המפלגה המאוחדת של הימין החדש והאיחוד הלאומי במצב בטוח יותר, אך הבית היהודי נראה במצב חמור עד בלתי אפשרי.

אמש (שלישי) פורסם כי אשת התקשורת שרה ב"ק תשוריין ברשימת הבית היהודי. ייתכן כי היום יודיעו בבית על משוריינים נוספים, שיוכלו להוות זריקת מרץ למפלגה.

עם זאת, הלחצים להצטרפות הבית היהודי למפלגה המאוחדת של בנט וסמוטריץ ממשיכים במלוא המרץ. הבוקר אף דווח שרוה"מ בנימין נתניהו ניסה להביא למינויו של הרב חיים דרוקמן, מראשי רבני הציונות הדתית, לתפקיד יו"ר הבית היהודי במקומו של הרב רפי פרץ, כדי לאפשר איחוד עם בנט-סמוטריץ. הרב דרוקמן סרב.

עוד דווח הבוקר כי מפלגת הבית היהודי סירבה לצירופו של יו"ר יחד לשעבר אלי ישי לשורות המפלגה. ישי דרש מקום ברביעייה הראשונה, מקום ברביעייה השניה וצירוף כבלוק טכני בלבד. בבית היהודי סירבו להצעות.

איחוד גדול בימין נראה כאפשרות לא סבירה. יו"ר הימין החדש נפתלי בנט מסרב להתאחד עם הבית היהודי כל עוד איתמר בן גביר בתוכו. יו"ר הבית היהודי, הרב רפי פרץ, עומד בסירובו להפר את הסכם האיחוד שלו עם עוצמה יהודית בראשות בן גביר.

בשעות הקרובות נדע האם בנט או הרב רפי יתקפלו – או שהימין שמימין לליכוד ירוץ בשני ראשים, ויצטרך נס כדי להכניס את שניהם לכנסת.