19:55 17/10/2017
דף הבית > ספורט > תחרות בין שני מאמנים חסרי אמונה

תחרות בין שני מאמנים חסרי אמונה

בית"ר מתכוננת למשחק מול הקבוצה החלשה בליגה כאילו זה משחק העונה בזמן שלוזון מתאר את זוועות וולפסון. הערב הם ייפגשו בטדי

הפועל תל אביב מפורקת, מקצועית וכלכלית, אלי גוטמן סופג עדיין אש מכל הכיוונים על המחדל הגדול בבניית הקבוצה בקיץ ובבחירת סגל השחקנים הגרוע ביותר שהיה למועדון לפחות בשני העשורים האחרונים, המאמן גיא לוזון מגיע למשחק הכי לוהט בטדי מול בית״ר ירושלים עם סגל דליל ביותר ובמסיבת העיתונאים ערב המשחק, לוזון מסביר עד כמה הסגל שלו קצר וגרוע.

״מבחינת הסגל, הוא קטסטרופלי. אנחנו מתאמנים עם שחקני נוער כדי להשלים סגל״. מי שמכיר את גיא לוזון, מאמן הפועל תל אביב, יודע שהוא מסוג המאמנים שאינם מתבכיינים, אינם עוסקים בפוליטיקה ואינם מערבבים את האוהדים והתקשורת. לוזון אמר דברים אמיתיים ואפילו עשה הנחה לשחקנים שלו ולמועדון. הוא הציג תמונה עדכנית על המציאות העגומה של מועדון הפאר לשעבר שיורד למצולות בקצב מסחרר.

שחקני בית"ר חוגגים, בימים בהם הייתה למאמן אמונה בשחקנים
שחקני בית"ר חוגגים, בימים בהם הייתה למאמן אמונה בשחקנים

ומה עשה רן בן שמעון, ממן בית״ר ירושלים, במסיבת העיתונאים אחרי הדברים של לוזון? הוא הגיב וסתר לחלוטין את המציאות שלוזון תיאר בקבוצתו. ״הפועל תל אביב קבוצה טובה, יש לה סגל טוב. אסור להתבלבל. מותר למאמן שלה לומר מה שהוא רוצה״. רן בן שמעון אימן את הפועל תל אביב ונכשל. הוא קיבל תקציב מהגדולים ביותר שהיו למועדון, הוא קיבל סמכויות נרחבות כמו מנהל מקצועי והוא בנה ובחר את הסגל לבד. בן שמעון החתים שחקנים בעלות של מאות אלפי דולרים לכל שחקן. הפועל תל אביב היתה באותה עונה קבוצה גרועה ושיחקה כדורגל גרוע. בן שמעון נאלץ ללכת הביתה. בן שמעון כמו גוטמן בחרו שחקנים גרועים. ההבדל רק שבעידן בן שמעון היה הרבה יותר כסף.

אם בן שמעון באמת חושב שלהפועל תל אביב יש סגל טוב ושהיא קבוצה טובה אז בית״ר ירושלים בבעיה עם המאמן שלה. אין איש מקצוע אחד בכדורגל הישראלי, אין מאמן ואפילו אוהד כדורגל שלא יצביע על הפועל תל אביב כקבוצה הכי חלשה בליגה. אולי אחת משתי הקבוצות הכי גרועות העונה בליגה. מאמן בית״ר ירושלים מספר לנו שהיריבה שלו הערב בטדי בעצם קבוצה טובה וצריך להיזהר ממנה. אולי צריך להכין מערך של שלושה בלמים ושלושה קשרים אחוריים? אולי צריך להזהיר את המגינים להישאר מאחור ולא להצטרף למשחק ההתקפה דרך האגפים?

בית"ר מתכוננת לשוינפלד שלא יעלה בהרכב

רן בן שמעון לא ערך תרגול להרכב והוא כרגיל יכול להפתיע. בן שמעון נחשב למאמן חרוץ, אחד שאוהב לעבוד ולהשקיע. לפני שהוא סגור על ההרכב והמערך, כדאי לו לראות כמה משחקים של הפועל תל אביב כדי להחליט על המערך וההרכב. אין לי ספק כי כבר אחרי כמה דקות של צפייה בווידאו ממשחקי הפועל תל אביב, בן שמעון יכבה את הטלוויזיה משיעמום. זה ינפץ לו את האמונה שלו שהפועל תל אביב קבוצה טובה בעלת סגל טוב ובטוח יגרום לו לשנות את המערך וההרכב כדי לתת ל-25 אלף האוהדים ואולי 30 אלף, חווית צפייה.

בן שמעון הזכיר לי את מסיבת העיתונאים שקיים רוני לוי לפני משחק הגומלין של קבוצתו מכבי חיפה באסטוניה נגד נומה קאליו. ״הסגל שלנו לא מלא וחסרים לנו הרבה שחקנים. לא הבאנו עדיין את כל השחקנים שרציתי להחתים, לא יהיה פשוט״. מכבי חיפה עם הסגל שהגיע לאסטוניה טובה יותר מנומה קאליו בכמה דרגות והודחה מאירופה. לוי הלך הביתה בעקבות ההדחה המשפילה.

לוזון. "קבוצה קטסטרופלית". צילום: פלאש 90
לוזון. "קבוצה קטסטרופלית". צילום: פלאש 90

מאמן בית"ר מדבר במסיבת העיתונאים אל האוהדים אבל מכוון את המסר גם אל השחקנים שלו. הוא בעצם רצה לומר להם שהיריבה חזקה ומסוכנת וצריך להיזהר. ונחזור למציאות. לבית״ר ירושלים יש סגל טוב פי כמה מזה של הפועל תל אביב, היא משחקת בטדי, אחד האיצטדיונים הכי ביתיים בליגת העל, היא בכושר טוב יותר והיא עולה על הפועל תל אביב בכל קנה מידה. יכול להיות שרן בן שמעון כמו רוני לוי מכין אליבי והוא בכלל כיוון את הדברים שלו על הפועל תל אביב לאלי טביב הבעלים? יכול להיות, אם כן, רן בן שמעון בבעיה אם בית״ר ירושלים לא תנצח או חלילה עבורו תפסיד. אלי טביב כידוע מבין כדורגל ובלתי אפשרי לגרום לו לטשטוש העובדות. טביב יודע מה שכל אוהד כדורגל יודע: זו קבוצה שבית״ר ירושלים צריכה ומסוגלת לנצח אותה, במיוחד בטדי. גם הקבוצה שבנה בן שמעון בהפועל תל אביב היתה קטסטרופלית אבל הוא האמין שהיא מצויינת.

רשימת הנעדרים של לוזון

עם סגל מלא הפועל תל אביב קבוצה חלשה מאוד. שימו לב לרשימת הנעדרים מהסגל של גיא לוזון הערב: הקפטן נמניה ניקוליץ, ניקולאס גורובסוב, מרקו סימיץ', ויאם עמאשה ואנאס מחאמיד הפצועים. קלאדיו בומבה שלא קיבל שכר ועזב לרומניה. והכוכב הגדול ארון שוינפלד שמסוכסך עם המועדון ודורש שחרור יהיה על הספסל, ספק אם גיא לוזון ישתף אותו במשחק בגלל התביעה שהגיש נגד המועדון. אפשר לצרף לרשימה את חן עזרא שחוזר לסגל אחרי פציעה ולא פותח.

חסר אמונה. בן שמעון. צילום: משה בוקר
חסר אמונה. בן שמעון. צילום: משה בוקר

קשה להאמין שאת הדברים הבאים אומר מאמן על מועדון הפאר הפועל תל אביב שהתרסק מנכסיו. לוזון: "התפיסה שלי ושל המועדון היא שגם ברגעים כאלה, פחות טובים להפועל תל אביב, זו זכות גדולה להיות כאן ולא חובה. המצב של הקבוצה מבחינת סגל הוא קטסטרופלי כרגע. לא דיברתי על זה בשבועות האחרונים, אבל איבדנו את חן עזרא, סימיץ', ניקוליץ', גורבוסוב ועל כל זה, שני שחקנים עזבו לפני שבוע-שבועיים. אני יודע שרמת הציפיות באופן טבעי מהפועל תל אביב זה לנצח את כל המשחקים ולהיות בצמרת, אבל לא השם של המועדון ולא כמות הקהל מנצחים משחקים, אלא איכות הסגל. אנחנו מתאמנים עם שחקני נוער כדי להשלים סגל. אין מלחמה על ההרכב, אין אפשרות לעשות חילופים".

יכול להיות שהדברים הבאים של לוזון מפחידים את רן בן שמעון? ״אני עדיין מאמין בכל שחקן שיהיה על המגרש. רק שחקנים שיהיו מחויבים למועדון ישחקו".

ניצחון של בית״ר ירושלים הערב יהיה לגיטימי לגמרי, תיקו יהיה הפתעה, ניצחון של הפועל תל אביב יהיה בעצם הפסד של בית״ר ירושלים. הפועל במצבה אינה מסוגלת לנצח אלא אם בית״ר לא תגיע למשחק. ואולי זה בדיוק מה שמפחיד את מאמן בית״ר ירושלים.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

משה בוקר, 51, 30 שנה עיתונאי בקבוצת הארץ, 10 שנים בערוץ 2,
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

אלי טביב. צילום: פלאש90

טביב: "הקבוצה חייבת להשתפר כדי להתמודד על אליפות"

יום אחרי הניצחון הגדול על מכבי נתניה, בבית"ר מרגישים כי היכולת הזאת לא תספיק כדי לאיים על התואר. בינתיים, אוחנה סיכם עם ספונסר ראשי חדש