מכה שוב: האוניברסיטה הזמינה סטודנטים לכנס בנושא " ואיסלאמופוביה – בין מחקר אקדמאי ואג'נדות פוליטיות" שמתקיים היום (א')בקריקטורה, שהיא חלק ממודעת ההזמנה לכנס, ניתן לראות בין יהודים עטורי טלאי צהוב וכיתוב בערבית " בעבר", לבין מוסלמים עטורי סמל האיסלאם (חצי סהר וכוכב) וכיתוב " בעת הנוכחית". את הקריקטורה הזו צייר קרלוס לטוף שהופיע במקום השלישי ברשימת מובילי הדעה האנטישמיים של מרכז שמעון ויזנטל לשנת 2012 וידוע במחאותיו כנגד "הפרת זכויות אדם", ניסויים בבעלי חיים, קפיטליזם וציונות.

"אנטישמיות ואיסלמופוביה". הפלייר לכנס
"אנטישמיות ואיסלמופוביה". הפלייר לכנס

המודעה לכנס פורסמה בשפה האנגלית והערבית בלבד, אולי הדבר נובע מכך שהיוזמת ומנחת הכנס היא לא אחרת מאשר ד"ר לינא שלאימה, שכבר עוררה מספר סערות בעבר. בין היתר היא מלמדת בשיעוריה את כתביו של השיח' קרדאווי הקיצוני שקורא לרצוח יהודים ונוצרים. אחד מנושאי הדיון בכנס הוא לא אחר מאשר: "ציונות, גזענות ואסלאמופוביה".

קריקטורה נוספת של לטוף המציגה את ישראל כנאצית. ציור: Carlos Latuff
נוספת של לטוף המציגה את ישראל כנאצית. ציור: Carlos Latuff

 

אריאל בריח, מנכ"ל 'בית העדות למורשת הציונות הדתית וזיכרון השואה' במושב ניר גלים, הוציא מכתב זועם לנשיא האוניברסיטה ובו דרישה לביטול האירוע: "בעקבות פניות רבות של אלינו, נחשפנו ליום עיון שעתיד להתקיים באוניברסיטה. מדובר בהשוואה המזעזעת את אמות הסיפים. אין לתאר את סבלם של מיליונים מבני עמנו שסבלו לאורך שנים מאנטישמיות וסבל רב לבין מצב המוסלמים באירופה הזוכים לחיות בחופשיות". הוא אף הוסיף כי "זו בושה וחרפה ומהווה יריקה בפרצופם של ניצולי השואה באשר הם".

"אנו קוראים לך לבטל לאלתר את אירוע זה", כתב לנשיא, "אירוע המבזה את כלל אזרחי ישראל ובעיקר את ניצולי השואה ומהווה זילות בנושא המקודש של שואת העם היהודי".

קריקטורה נוספת של לטוף המציגה את הפלסטיני כאדם בשואה. ציור: Carlos Latuff
קריקטורה נוספת של לטוף המציגה את הפלסטיני כאדם בשואה. ציור: Carlos Latuff

"ההשוואה המזוויעה הזאת, בתור נכד של ניצול , בין היהודים באירופה בתקופת השואה ובין המוסלמים היום באירופה הינה זילות השואה ועלבון שאין דוגמתו", כתב בזעם ראש תא 'אם תרצו' באוניברסיטת תל-אביב, ניב נבעה, לנשיא אוניברסיטת תל-אביב, פרופ' יוסף קלפטר בעקבות הכנס שאמור להתקיים היום (ראשון).

גם יו"ר תנועת 'אם תרצו', מתן פלג, הצטרף לזעזוע ואמר כי "שואת היהודים היא האירוע הנוראי ביותר שהמין האנושי אי פעם יצר. מעולם לא הושמדו בני אדם, כולל תינוקות בני יומם באופן תעשייתי ובמספרים של מיליונים. כל ניסיון להשוות ולו במרומז בין האירוע המחריד הזה לכל אירוע אחר הוא חרפה שאין כדוגמתה. כאשר האירוע הזה מתרחש באוניברסיטה במדינת ישראל, מדינת היהודים, המילים פשוט נעתקות מרוב תדהמה, בטח כשהמושב המסכם של כנס בזוי זה עוד עוסק בהכפשת הציונות כתנועה גזענית." פלג הוסיף כי:  "אוניברסיטת תל אביב ירדה לשפל נמוך מאין כמותו ומצביעה שוב ושוב על החולי האופף את האקדמיה הישראלית. מי שמוביל היום את מדעי הרוח והחברה במדינה שלנו לא יודע להבדיל בין טוב לרע, אור וחושך. אנו מצטרפים לקריאתם של ניצולי השואה לבטל לאלתר את האירוע. אוי לאותה הבושה".

ידוע בפעילותו נגד הציונות. הצייר לטוף. צילום: Fora do Eixo
ידוע בפעילותו נגד הציונות. הצייר לטוף. צילום: Fora do Eixo

 

מאוניברסיטת תל אביב נמסר בתגובה: "הכנס נועד לדון בתופעות המזעזעות של אנטישמיות ורדיפת יהודים ואיסלמופוביה ובניסיונות להשוות בין שתי התופעות. יודגש כי הקריקטורה המופיעה על ההזמנה לקוחה מתוך העיתונות העכשווית האירופאית, והיא נועדה לשמש תעודה לנטיות של חוגים מסוימים באירופה להשוות בין האנטישמיות והאיסלמופוביה. אנו מתנצלים אם היא פגעה ברגשות של קוראים. תכנית הכנס מתפרסמת באנגלית מכוון שהכנס הוא בינלאומי ודובר אנגלית, ומקצת משתתפיו מגיעים מחו"ל".

פלייר הכנס
פלייר הכנס
לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.