אליה בן דוד, בן 20 תושב נוף הגליל, נעצר לפני כשבועיים על ידי השב"כ בחשד להשלכת אבן לעבר רכב ערבי.

בן דוד נחקר במשך 9 ימים בשב"כ, כאשר בצו חריג הוא מנוע מפגע עם עו"ד. מעצרו התפרסם בשבוע שעבר לאחר שנעצר בצו מעצר מנהלי חתום בידיו של שר הביטחון נפתלי בנט. כעת משחזר בן דוד בביתו את ימי מעצרו, החל מרגע המעצר ועד לרגע הקשה, לדבריו, בו נלקח למעצר כעציר מנהלי.

לאחר מאבק ציבורי רחב שהובילה משפחתו יחד עם ארגון חוננו ולחצים רבים שהופעלו על השר בנט הורה בנט לבטל את הצו והצעיר שוחרר ממעצר, כאשר הוצא כנגדו צו מנהלי המטיל עליו מעצר בלית לילי בבית הוריו בנוף הגליל.

"הייתי בבוקר המעצר במוסך בשילה בו אני עובד. בשעה 9:00 בבוקר פתאום הגיעו בלשים עם צו מעצר וצו חיפוש למוסך העלו אותי לניידת ולקחו אותי משם. כוחות גדולים עוד נשארו במוסך לצורך החיפוש. הסיעו אותי לציר אלון שם היה מחסום ואני רואה את האוטו שלי עומד בצד הדרך. האוטו באותו זמן היה אצל חבר ולא הבנתי מה הוא עושה שם. הבלשים הכניסו אותי לרכב וצילמו אותי", מספר בן דוד.

לאחר מכן נלקח לתחנת משטרת בנימין שם שוב חנה רכבו והשוטרים צילמו אות ליד הרכב כאשר הם מצביעים עליו. "בתחנת בנימין רוקנו לי לגמרי את כל הכיסים ולקחו אותי למתקן השב"כ בפתח תקווה. בחקירה היו בין שני חוקרים לעשרה חוקרים. החקירות עצמן היו משמונה בוקר עד השעה ארבע לפנות בוקר עם הפסקות קצרות לארוחות".

בן דוד סיפר כי בחקירות שמר על זכות השתיקה ונזהר מליצור קשר עין עם חוקריו על מנת שאלה לא ינסו ליצור עליו לחצים שונים. "אני כל הזן עוצם את העיניים שותק ולא מדבר מילה לא מתייחס. לא הרביצו לי אבל צחקו עלי הרבה. החוקרים עומדים צמוד לפנים שלי וצורחים, יורקים עלי תוך כדי מדברים איתי גסויות…מספרים לי שסבא שלי חולה והוא עומד למות בגללי".

כאמור מה שגרם לפרסום המעצר ואף לביקורת רבה הוא הצו המנהלי אותו חתם שר הביטחון נפתלי בנט נגד אליה בהמלצת השב"כ. הצו ניתן לאחר שבימ"ש השלום הורה על שחרורו ממעצר, ולאחר שבימ"ש המחוזי מתחו ביקורת חריפה על היחידה החוקרת ועל השב"כ והורו לשחרר אותו ללא תנאי. עורך דינו ובני משפחתו לא הבינו מדוע שחרורו מתעכב ולאחר בירור עלה כי הוא נלקח למעצר מנהלי.

הוריו של בן דוד

"הרגע הכי קשה היה הרגע של המעצר המנהלי. אתה כביכול משתחרר, כבר בחוץ אבל פתאום מקבל את הצו המנהלי ככה, בלי שהספקת לראות את המשפחה את החברים אתה פתאום נעצר", נזכר בן דוד.

הוא מוסיף כי "צו מנהלי זה צו דורסני, לא מוסרי, לא צודק, ובמיוחד אחרי שבית משפט משחרר בן אדם ובא השב"כ ועוקף אותו ונותן מעצר מנהלי. בכלל כל הצווים המנהליים זה דבר נורא. אין לך איך להתגונן ממנו ורק בגלל שאתה עם כיפה ופאות ורוצה לעבוד את ה' בשמחה אתה פתאום מקבל צו כזה שאין שום אפשרות להתמודד איתו", סיים.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.