טפסר רן שלף ראש אגף החקירות ברשות הכבאות, התייחס הבוקר (רביעי) בריאיון לגלי צה"ל לממצאי חקירת גל השריפות שפקד את ישראל בחורף האחרון:  "מה שאנחנו גילינו במהלך חקירת האירועים האלה – אחוז מאוד גבוה, למעלה מ-80 -90 אחוז מהאירועים היה תוצאה של הצתה", אמר שלף.

השריפה בחיפה. צילום: דניאל סקרס
שריפה בחיפה בחורף האחרון. צילום: דניאל סקרס

שלף הסביר כי הממצאים מעידים שההצתות לא היו קשורות באירועים נקודתיים אלא התקיימו "בכל הארץ גם לאורך קו התפר בין אום אל-פאחם ועד בית"ר עילית, סדרה של אירועי הצתות של אירועים בשטחים פתוחים". כמו כן הבהיר הטפסר כי "העצורים הם כולם בני המגזר הערבי".

 השר גלעד ארדן. צילום: פלאש 90
השר גלעד ארדן. צילום: פלאש 90

בהתייחס לשאלת המניע של ההצתות אמר שפר: "אנחנו לא קובעים את המניע, אנחנו רק קובעים מהי סיבת הדליקה. באירועים שאני מדבר עליהם מדובר בהצתה, זאת אומרת – מעשה זדון בא אדן וגרם לתחילת הדליקה, לעתים מאוד בקלות – הדלקה של אירוע עם נזק כבד,  כמו שהיה בחלמיש בנובמבר ונגרם כתוצאה משימוש בנייר טואלט – הדלקה פשוטה מאוד ונשרפו של 18 בתים".

כזכור השר לביטחון פנים גלעד ארדן זכה לביקורת כאשר במהלך חודש דצמבר צייץ בטוויטר כי "לאור ריבוי המקרים מתחיל להסתמן שאולי מדובר בהצתות בחלק מהמקרים. המשטרה ורשות הכבאות וההצלה יחקרו את כל השריפות, ויעשו כל שניתן כדי להגיע אל המציתים במידה ויתברר שמדובר בהצתה בזדון".

 עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20