העליון דחה את ערעור ארגון נגד תחנת הרדיו . דחה היום (חמישי)ערעור שהגיש הארגון הפמיניסטי הדתי "קולך" נגד תחנת הרדיו החרדית "", על סכום הפיצויים בסך מליון שקלים שפסק בית המשפט המחוזי בירושלים בנובמבר האחרון לאחר שקבע כי התחנה הדירה נשים משידוריה במשך שנתיים וחצי.

"קולך", שיוצג על ידי עורכי דין מטעם המרכז הרפורמי, טענו כי סכום הפיצויים אינו עונה להגדרת הרתעה מספקת לתחנת הרדיו ודומותיה, ודרשו את העלאת הסכום לדרישה המקורית- כעשרים מיליון שקלים מלבד שכר הטרחה אותו דרשו- 2.3 מיליון שקלים. מנהלי תחנת הרדיו "קול ברמה" טענו כי מדובר בסכום מופרז ובתביעה קנטרנית שמטרתה היא בצע כסף והתעמרות בחברה החרדית.

תחילתה של הקובלנה היא בתביעה ייצוגית שהוגשה נגד התחנה, כבר לפני כמעט עשור מאחר והרדיו לא הסכים להעלות נשים לשידור. שופטת המחוזי קבעה כי אכן התקיימה הדרת נשים ונשענה למעשה על סקר שערך ארגון "קולך" בקרב 400 נשים. מתוכן, 70 העידו כי הן כי מאזינות לקול ברמה ומתוך ה- 70 הללו 20% טענו שנפגעו מהעובדה שתחנת הרדיו מדירה נשים משידוריה. מסקר זה הגיעו לכדי מסקנה כי מדובר ב-60 אלף נשים חרדיות שנפגעו מהדרת נשים כתוצאה מהתנהלות תחנת הרדיו.

המספר המדובר הביא לחישובים העולים לכדי מיליונים אותם ביקשו ב"קולך" להעביר לנפגעות, ובעקבות פסק הדין הזה מועצת הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו פתחה במגעים עם התחנה. הוועדה הרוחנית של הרדיו החליטה על הוספת רצועת שידור שבה ישדרו נשים עבור נשים וכך במהלך השנים שולבו יותר נשים בשידורי הרדיו. אלא שגם לאחר ההישג שהביא להשמעת נשים בתחנת הרדיו החרדית, בארגון קולך לא הרפו ודרשו להעלות את סכום הפיצויים על מנת להשיג הרתעה עתידית.

בדיון שנערך היום בבית המשפט העליון מתחו השופטים ניל הנדל וענת ברון ביקורת על עורכי הדין המייצגים את קולך. השופטת ברון אמרה כי יש להתחשב בעובדה שלא מדובר בגוף כלכלי בעל "כיס עמוק" וכי הסתכלות על התיק כתיק כלכלי מביאה לזילות ההישג העיקרי בתיק: "נדמה לי שהרצון שהפיצוי יהיה גבוה בהרבה לפי החישובים שלכם יפגע בהישג שהשיגה תובענה זו. ההישג היה להשמיע קול נשי בתחנת הרדיו. לא פעם בטיעונים שלכם אתם אומרים 'לא נורא אם התחנה תיפגע כלכלית ותפסיק לשדר'. מיליון שקלים זה הרבה כסף לתחנה מן הסוג הזה".

כתב הערעור מלמד שהמטרה העיקרית שלו היא להגדיל את שכר הטרחה והגמול

השופטת ברון גם הזכירה את העובדה כי כשהתביעה יצאה לדרך בשנתץ 2012, התקיימו כבר מגעים בין הרגולטור לבין תחנת הרדיו. בנוסף, העירה השופטת ברון לבא כח ארגון קולך כי כתב הערעור מלמד שהמטרה העיקרית שלו היא להגדיל את שכר הטרחה והגמול.

"ברור לכולם היום שאין הדרה בקול ברמה כבר משנת 2011" אמר היום אריאל דרעי, מנכ"ל "קול ברמה" מחוץ לאולם הדיונים. "גם בעת הגשת התובענה לא הייתה הדרה ולכן כל התובענה הזו היא קנטרנית לחלוטין שמחפשת שני דברים. לפגוע בציבור החרדי ובחופש הביטוי שלו ובצע כסף. העובדה היא שבמשך 7 שנים הם לא מצליחים להביא אישה אחת חרדית שטוענת נפגעתי".

'קול ברמה', שכבר שילמו מחצית מסכום הקנס, ביקשו מבית המשפט להגדיר את קבוצת הנפגעות באופן מדויק יותר, כנשים שביקשו לעלות לשידור וסורבו. חישוב שיביא להפחתת סכום הפיצויים באופן משמעותי. השופט הנדל ענה לטענה זו ואמר שגם אישה שלא מעלה בדעתה שהיא יכולה לעלות לשידור ולכן גם לא מנסה נקראת נפגעת הדרה. כמו כן נשים שלא יכולות לשמוע נשים אחרות בשידור עונות לכדי הגדרת נפגעות הדרה.

דרעי תהה על העובדה כי מי שבוחר לייצג את הנשים החרדיות הם דווקא עורכי הדין של המרכז הרפורמי. עוד תהה על נוכחות יו"ר ארגון נשות הכותל באולם, הגברת ענת הופמן. "הם האנשים הכי רחוקים מהציבור החרדי. ולכן הם הסתמכו על מבנה משפטי חדשני, איזשהו סקר שבו רק 14 נשים מתוך ה400 שנשאלו, אמרו שאם הן היו יודעות שיש הדרת נשים בתחנת הרדיו הן היו נפגעות. למוטט כלכלית ולסגור כלי תקשורת, לפגוע כך בחופש הביטוי, לתבוע על סמך זה מיליונים מתחנת רדיו אזורית זה דבר שהוא אבסורדי לחלוטין".

עיתונאים ואנשי תקשורת חרדים יצאו היום בקריאות הזדהות עם חבריהם מתחנת קול ברמה והאשימו את ארגון קולך ואת המרכז הרפורמי ברדיפת הציבור החרדי. כאמור, הרכב בית המשפט העליון בראשות השופט הנדל דחה את הערעור, והודיע כי סכום הקנס לא ישתנה.

"ארגון קולך ניסה בכל כוחו להביא לסגירת קול ברמה"

"המאבק היום היה לא רק של קול ברמה אלא של כל הציבור החרדי והדתי לשמירת עצמאותו ואורח חייו" סיכם דרעי. "ארגון קולך ניסה בכל כוחו להביא לסגירת קול ברמה ובסייעתא דשמייא ובזכות האהדה הרבה של המאזינים והעובדים המטרה הזאת נכשלה".

בארגון קולך אומרים היום: " בית המשפט העליון אימץ את פסק הדין של בית המשפט המחוזי שפסק מיליון שח פיצוי בגין הדרת נשים מוחלטת משידורי התחנה במשך שנתיים וחצי. בית המשפט העליון הדגיש היום את החשיבות הרבה של התביעה של קולך ואת המסר שעולה ממנה כי הדרת נשים היא בלתי חוקית"

עוד מסרו מ'קולך': "בית המשפט העליון החליט להגדיל את ההוצאות שקול ברמה תשלם לקולך בשל חשיבות ההליך. בהמלצת בית המשפט העליון  החליטו שני הצדדים למשוך את הערעורים שלהם ולהשאיר את פסק הדין המחוזי המכונן על כנו. ארגון קולך שמח על שפרץ דרך עבור נשים חרדיות, שבזכות קולך נשמעות היום בתחנה. קולך תמשיך לפעול למען שילוב נשים בכל תחומי החיים".

אילת כהנא

אילת כהנא


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.