העיתונאי ופעיל השמאל הקיצוני אורי אבנרי הלילה בבית החולים ‘איכילוב’ בעיר, חודש לפני שימלאו שנים להולדתו. בשבוע שעבר הוא אושפז במצב קשה מאוד בבית החולים לאחר שלקה באירוע מוחי. על פי הפרסום ב’’, אבנרי ביקש , להעביר את ארכיונו לספריה הלאומית ולתרום את כספו לפעילות למען השלום.

אבנרי בהפגנה מול משרד הביטחון במחאה על מותו של מחבל משאיפת גז מדמיע במהלך הפרות סדר בבילעין ב-2011. צילום: גילי יערי, פלאש 90

 

אבנרי, שכיהן בעבר כחבר כנסת, ידוע במאמריו המפורסמים בעיתון ‘הארץ’, בהם הוא קרא בין היתר להקמת מדינה פלסטינית והבהיר כי אם היה תושב עזה, היה מגיע גם הוא להפגנות האלימות מול הגדר. אבנרי נמנה על מקימי ארגון השמאל הקיצוני ‘’ והיה בין הישראלים הראשונים שנפגשו עם רב המרצחים יאסר ערפאת.

לפני ארבעה חודשים כינה את חיילי צה”ל “רוצחים” בעקבות פעילותם לעצירת המחבלים שהפגינו על גבול הרצועה. “אני, אורי אבנרי, שולח בזה גט כריתות לצלפים הרוצחים מפגינים בלתי חמושים לאורך רצועת עזה, מהקצין הזוטר עד לרמטכ”ל”, כתב בטורו האישי ב’הארץ’. “איננו שייכים לאותו צבא, לאותה מדינה ובקושי לאותו המין האנושי”.

“הצלפים הרוצחים”. צילום מסך מתוך אתר ‘הארץ’

 

ב’גוש ’ מסרו כי אבנרי התמוטט בביתו במוצאי השבת לפני שבועיים, “כאשר עמד לצאת לכיכר רבין להפגנה נגד חוק הלאום, מספר שעות לאחר שכתב מאמר חריף נגד החוק הזה, ומאז היה מחוסר הכרה”.

“התמוטט כשעמד לצאת לכיכר רבין להפגנה נגד חוק הלאום”. ההפגנה לביטול חוק הלאום בת”א. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

 

ריבלין: “חילוקי הדעות התגמדו מול השאיפה לבנות חברה חופשית”

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ספד לו ואמר עם היוודע הבשורה כי “בימי המאבק לחירות ישראל לחם אורי אבנרי בשורות האצ”ל ואימץ לעצמו את קריאת התגר במעמדו המיוחד כאופזציונר נצחי”. לדבריו, “אבנרי דגל במילותיו של ז’בוטינסקי ׳שקט הוא רפש׳ ומאבקו להכרה ממלכתית בלוחמי האצ”ל ומלחמותיו למען חופש הביטוי סללו את דרכה של ישראל כמדינה צעירה”. ריבלין הודה כי “היו לנו חילוקי דעות חריפים”, אך הוסיף כי “הן התגמדו מול השאיפה לבנות כאן חברה חופשית ואיתנה”.

“מלחמותיו למען חופש הביטוי סללו את דרכה של ישראל”. נשיא המדינה ראובן ריבלין. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

‏גם יו”ר האופוזיציה ציפי לבני ספדה לו וכתבה כי “אורי אבנרי ז”ל היה אמיץ ואדם נדיר ופורץ דרך”. לדבריה, הוא “עמד על עמדותיו למרות המתקפות ונטע בלב עם ישראל את רעיונות השלום והמתינות גם כשלא היו בלקסיקון, עם מבט צלול וחד ששמר עד יום מותו. ישראל תחסר אותו. יהי זכרו ברוך”.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.