החלטת להנציח שמות רבנים ומנהיגי הקהילה התימנית בשכונת (), בה רוב הרחובות נושאים שמות ערביים תיבדק בבית המשפט.

27 תושבי סילוואן ערבים עתרו אתמול (ראשון) לבית המשפט המחוזי בירושלים באמצעות , נגד החלטת וועדת השמות של עיריית ירושלים לקרוא להעניק שמות יהודיים לסמטאות ורחובות בשכונה.

ביוני האחרון החליטה וועדת השמות של עיריית ירושלים להעניק שמות לרחובות בכפר התימנים, שכונת סילוואן, על שם רבני ומנהיגי העדה התימנית שעוליה התגוררו במקום מסוף המאה ה-19 ועד המרד הערבי הגדול בתחילת המאה ה-20. שמות הרחובות החדשים יהיו על שם הרב שלום אלשיך הלוי, הרב יחיא יצחק הלוי, הרב אברהם אלנדאף, הרב סעדיה מדמוני ורחוב נוסף  על שם האגודה שפעלה לסיוע ליהודי תימן אשר עלו לארץ באותה תקופה, "עזרת נדחים".

לטענת העותרים, ההחלטה מתעלמת מהאכולוסייה הערבית בשכונה, שמונה הרוב המכריע של התושבים. כמו כן, טוענים העותרים כי הוועדה פעלה בניגוד להמלצות הוועדה המקצועית המייעצת לוועדת השמות, אשר קבעה כי מתן השמות יצור מתיחות מיותרת ולא ישמש את תושבי השכונה הערבים.

בנוסף, טוענים העותרים כי לשתיים מהסמטאות כבר יש שם רשמי וכדי לשנות את שמן יש לעשות זאת על פי פרוצדורה חוקית הנקובה בפקודות העיריות.

"מתן שמות יהודיים לרחובות וסמטאות בשכונה אשר רובם המכריע של תושביה הם פלסטינים פוגע בזכותם לזהות ולכבוד" נכתב בעתירה. עוד הוסיפו, כי הטענה לפיה התקבלה הסכמת התושבים לשמות המוצעים לא גובתה במסמך כלשהו.

העותרים מבקשים לבטל את החלטת וועדת השמות להעניק את שמות הרבנים לרחובות הריקים ולתקן את נוהל "הנצחת אישים בירושלים" ולקבוע בו, כי מתן שמות יתבצע בשיתוף עם תושביה הפלסטינים.

מעיירית ירושלים נמסר בתגובה לעתירה: "בכפר התימנים מתגוררים תושבים יהודים. לוועדת השמות שתי וועדות מקצועיות: וועדת אישים והועדה המייעצת. וועדת השמות העירונית קיבלה החלטה בדבר קריאת שמות רחובות בכפר התימנים בהתאם להמלצת וועדת האישים ובהתאם לכך אושרה גם במועצה".

 

אילת כהנא

אילת כהנא


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.