11:40 25/11/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > העותרים במשפט עמונה מתנגדים לדחיית הפינוי

העותרים במשפט עמונה מתנגדים לדחיית הפינוי

בתגובה שהוגשה לבג"ץ נכתב כי מדובר בבקשה פוליטית הנובעת משיקולים קואליציוניים וכי היענות לה תפגע ב"קורבנות האמיתיים", בשלטון החוק ובמעמדו של בית המשפט העליון

העותרים הפלסטינים הודיעו היום (א) לבג"ץ שהם מתנגדים לבקשת המדינה לדחות את פינוי עמונה. "היענות לבקשת המשיבים היא פגיעה חמורה, כואבת ובלתי מוצדקת במי שהם הקרבנות של פרשת עמונה: בעלי האדמות הפלסטינים, העותרים ובני קהילתם שממתינים זה שני עשורים לחזור לאדמתם", נכתב בתגובת העותרים.

בתגובה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין מיכאל ספרד ושלומי זכריה מהצוות המשפטי של יש דין, נטען כי מדובר בבקשה שמניעיה פוליטיים והיא הוגשה רק כדי למנוע משבר קואליציוני. בג"ץ העניק למדינה שנתיים לפינוי עמונה, אולם היא נמנעה מלפעול עד התקופה האחרונה. העותרים אינם חולקים על החשיבות של פינוי בדרכי שלום, אולם מבהירים שהמדינה משתמשת בנימוק זה לאי אכיפת החוק במאחז כבר ארבע שנים, עוד לפני מתן פסק הדין, כשהמציאות מוכיחה שתושבי עמונה מסרבים לכל הצעה.

תפונה עד סוף השנה? צילום: הדס פרוש, פלאש 90
תפונה עד סוף השנה? צילום: הדס פרוש, פלאש 90

המדינה טענה כי דחיית הפינוי נחוצה כדי לבדוק אפשרויות למגורים חלופיים לתושבי עמונה. בתגובת העותרים נטען כי האפשרויות הללו אינן ישימות וגם אילו היו – מימושן ייקח שנים ארוכות. ביחס לאפשרות העברת תושבי עמונה להתנחלות חדשה ליד שבות רחל, נכתב שמעבר לעובדה שהקמת התנחלות חדשה מנוגדת למשפט הבינלאומי, ממילא אנשי עמונה מתנגדים לחלופה זו.

העותרים טוענים בנוסף שאם המדינה היתה מעוניינת באמת לקיים את פסק הדין במועד שנקבע, היא לא היתה בוחרת בפתרון הממושך ביותר, אלא פועלת מזמן להעברת אנשי עמונה לשכונות בתחומי ישראל, או אם היא מתעקשת לפעול בניגוד לחוק הבינלאומי.

ביחס לחלופת הנכסים הנטושים, נטען כי מדובר בחלופה בלתי חוקית שלא בכדי טרם אושרה על ידי היועץ המשפטי לממשלה וגם משרד החוץ טען שהיא מנוגדת לחוק הבינלאומי. בנוסף, בעלי קרקעות פלסטיניים כבר הגישו ההתנגדויות בנוגע למרבית הקרקעות שנבחנות. מכאן שגם חלופה זו אינה ישימה ובוודאי אינה מצדיקה עיכוב ביצוע פסק הדין.

ספרד. צילום: פלאש 90
ספרד. צילום: פלאש 90

באשר לחוות הדעת של השב"כ בדבר חשש מאלימות שתלווה את הפינוי, נכתב בתגובה כי דחייה בשל חשש כזה מהווה כניעה לטרור וכי קבלת הטיעון הזה (שמושמע פעם אחר פעם כשמדובר בפינוי מאחזים בלתי מורשים) רק תעודד אזרחים נוספים לאיים באלימות כדי למנוע קיום פסקי דין, גם כאלה שאינם עוסקים בבנייה הבלתי חוקית בגדה המערבית.

"פסקי דין, כפי שנקבע על ידי בית המשפט הנכבד, אינם בגדר המלצה, וביצועם במועד שנקבע להם היא חובה", נכתב בתגובה. "העובדה היא כי פעם אחר פעם מנסה המדינה להתחכם לפסקי הדין של בית המשפט הגבוה לצדק בקשר לבנייה בלתי חוקית של ישראלים על אדמות פרטיות של פלסטינים בשטח הכבוש. בקשות דחיית מועדים לביצוע פסקי דין בתחום זה הפכו לנורמה למרבה הבושה והצער. נורמה פסולה שיש לעקור אותה לאלתר לפני שתגרום לנגע המסכן באופן ממשי את שלטון החוק".

מוקדם יותר היום: נציגי השמאל הקיצוני ביקרו בעמונה

פעילי ארגון השמאל הקיצוני "שלום עכשיו" סיירו הבוקר בעמונה. בין המשתתפים בסיור חברי הכנסת של סיעת מרצ. יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, צייצה בטוויטר במהלך הסיור, "עכשיו בעמונה. שוד מאורגן של אדמות פלסטיניות פרטיות שהממשלה עושה כל מאמץ כדי למנוע את הפינוי שלהן". ח"כ מיכל רוזין ממרצ אמרה במהלך הסיור: "לא ניתן לממשלה להמשיך לגזול אדמות ולהרחיק אותנו מכינון ביטחון בר קיימא עבור כל אזרחי מדינת ישראל שחיים בגבולות החוקיים".

 

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

ליצמן ונתניהו. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נתניהו: "מקווה שליצמן לא יתפטר, נמצא פתרון"

ההודעה הדרמטית של שר הבריאות על התפטרותו מהממשלה בעקבות עבודות תחזוקה בשבת גרמה לסערה במערכת הפוליטית. גלאון השתלחה: "מפלגתו תמשיך לינוק מעטיני השלטון"