קהילה מזדקנת, משבר כלכלי חריף, הפשע ברחובות גואה ועמדה פרו-פלסטינית בשלטונות – כל אלה הם רק חלק מהגורמים שמשפיעים על גל העלייה של יהדות ונצואלה לישראל. כמו כן, חלק מאנשי הקהילה היגרו למיאמי, מקסיקו, פנמה ולפזורות נוספות.

בשנת 2016 נשבר שיא כמות הרציחות המדינה. תושבי המדינה ממתינים שעות ארוכות במרכולים על מנת לרכוש מזון בסיסי, חלקם משלם מחירים מופקעים בשוק השחור, רבים מדרדרים לפשע ולאלימות בעקבות העוני, שירותי הרפואה הדלים מעלים את שיעור התמותה.

%d7%a6%d7%90%d7%91%d7%a1
הוגו צ'אבס הנשיא לשעבר. העלה את מפלס האנטישמיות

ברירת המחדל של היהודים בונצואלה לברוח לישראל לא תמיד נגישה. הוגו צ'אבס, נשיא ונצואלה לשעבר, פינה את השגרירות הישראלית בשנת 2009 בעקבות מלחמת "עופרת יצוקה". צ'אבס הביע עמדות פרו-פלסטיניות, רקם קשרי ידידות עם איראן וגרם לעליית מפלס האנטישמיות במדינה.

למרות הקשיים, היהודים בונצואלה מצליחים לבצע עליות לארץ ישראל. הרב איתן וייסמן, ראש הקהילה היהודית בעיר הבירה קראקס, התייחס לגל העלייה. "יש עלייה לישראל, והיא הולכת וגוברת עם השנים. פעם היו עולים לארץ בסוד, כי לא רצו שידעו שיש עלייה לישראל, אבל היום זה כבר גלוי. המזל הוא שישראל נותנת לעולים מוונצואלה את התנאים הכי טובים בגלל המצב שם. ישראל עוזרת לנו מאוד".

"יש יותר לוויות מחתונות ובריתות"

הרב וייסמן התייחס למצב הקהילה היהודית בתוך המשבר במדינה. "הקהילה היהודית סובלת אף היא מהעוני, יש נזקקים רבים יותר בקהילה ופחות הכנסות, אז קשה להתקיים. הרבה אנשים עזבו לכל העולם – למיאמי, לפנמה, למקסיקו. חלקם עולים לישראל. הרבה אנשים שיכולים היו לעזור כבר לא תומכים בקהילה כלכלית. הקהילה מזדקנת, ויש יותר לוויות מחתונות ובריתות. בבית הספר התחילו השנה שלושים ילדים את כיתה א', ופעם היו יותר ממאה ילדים מדי שנה, כך שאין ספק שהקהילה מצטמקת".

"המצב לא פשוט, הן מבחינה כלכלית והן מבחינה פוליטית. לאנשים אין אוכל, אין עבודות. מבחינה פוליטית יש מאבק בין האופוזיציה והשלטון. נערך אמנם דו-שיח בין הצדדים בתיווך הוותיקן, אך כנראה הניסיון הזה נכשל".

הרפורמים נמחקו – נשארו רק האורתודוקסים

הרב וייסמן המשיך, "פעם הייתה קהילה רפורמית, אבל כבר שנים היא לא קיימת". נכון להיום, מוערך כי בונצואלה חיים בין 6,000 ל-9,000 יהודים, המתחלקים באופן שקול בין אשכנזים לספרדים. "יש כבוד גדול לקהילה האורתודוקסית, למרות שרוב היהודים לא דתיים. הקהילה נוהגת לפי חוקי ההלכה האורתודוקסית בכל הקשור לגיורים, לחתונות או לכשרות. אני אוהב להגיד שאנחנו לא קהילה דתית, אבל אורתודוקסית".

%d7%99%d7%9c%d7%93%d7%99%d7%9d-%d7%95%d7%a0%d7%a6%d7%95%d7%90%d7%9c%d7%94
ילדים יהודים בונצואלה. "הקהילה הרפורמית כבר לא קיימת". צילום: פלאש 90

ראש הקהילה מתאר קהילה לבבית, פתוחה עם אווירה משפחתית ואוהבת. "מדובר בקהילה חמה מאוד, ומאוחדת בין אשכנזים וספרדים – דבר שאינו מובן מאליו. יש בית ספר אחד, ואף חתונות בין אשכנזים וספרדים".

"לא היה לנו בשר, פסטה וסוכר, מרגיש מלא תקוה בישראל"

דניאל אוריץ, יהודי מונצואלה שעלה לאחרונה לישראל, התראיין לעיתון "וושינגטון פוסט" האמריקאי. אוריץ סיפר על המצב הקשה שהכיל עוני, קיפוח ומאבק יום יומי עם הרעב והפשע.

"היינו רעבים מאוד", אמר אוריץ. "לא היה לנו בשר, סוכר, פסטה, פחממות". אוריץ סיפר שהחל לבכות מרוב התרגשות כשטעם לראשונה מרק עוף בישראל.

%d7%95%d7%a0%d7%a6%d7%95%d7%90%d7%9c%d7%99%d7%9d
הפגנה בונצואלה, אילוסטרציה.

כמו כן, בת' אברמוב, צעירה יהודיה בת 29, ביצעה לאחרונה עלייה לישראל בעקבות המצב הקשה. "משוכנעת שאין עתיד ליהודים בונצואלה, אני מרגישה מלאת תקווה בישראל. המדינה מפותחת ומלאה באופקים חדשים, כבר היו לי ראיונות עבודה, אני משתלבת ולומדת את השפה".

הנתונים הרשמיים של הממשלה מצביעים על 111 עולים מישראל לונצואלה ב-2015, כפול מכמות העולים ב-2012. הנתונים ב-2016 טרם התפרסמו, אך הערכה היא כי לפחות 90 יהודים עלו מהמדינה הדרום אמריקאית לארץ הקודש.  בעקבות המשבר הדיפלומטי עם ונצואלה, ארגוני העלייה לעיתים נאלצים לפעול בצורה חשאית על מנת לא לפגוע ביהודים השוהים במדינה.

 

 

 

 

 

אלעד שור

אלעד שור