ברוך ידיד/TPS

לצד האיומים הנשמעים באיראן, בלבנון ובעיראק בעקבות חיסולו של קאסם סלימאני, הרי שבחלקים גדולים בעולם הערבי מברכים על חיסולו של “הטרוריסט האיראני, שאחראי לרציחתם של מוסלמים וערבים ברחבי המזה”ת”.

מנהיג חמא”ס , איסמעיל הניה, הורה באופן רשמי לכל צמרת הארגון שלא לנקוט בכל עמדה אישית ופרטית בעקבות חיסולו של סלימאני ולהיצמד לעמדות הרשמיות שתפרסם הלשכה המדינית.
כמאל ח’טיב, סגן יושב ראש התנועה האסלאמית בישראל, המזוהה עם “האחים המוסלמים”, כינה את סלימאני בתואר “המושל הצבאי האיראני בבגדד, דמשק, ביירות וצנעא” וצייץ בחשבון שלו, כי “מעולם לא האמין שסלימאני יגיע לחומות ירושלים אף שהוא עומד בראש “כח אל קודס” וסופו שנהרג בבגדד, בהגיעו מדמשק ובעוד הוא ממשיך בתכניותיו להרוג מוסלמים בדמשק, בחלב, באידליב, בבגדד ובמוסול”.
אלח’טיב אף הוסיף עלבון צורב וכתב, כי “ירושלים טהורה ולכן יש לשחרר אותה רק על ידי אנשים טהורים”. הציוץ נמחק כעבור מספר שעות.
צאלח אל רוקב, מראשי החמא”ס בעזה, מצטט נימוקים הלכתיים בדבר השאלה “האם מותר לשמוח בעקבות הריגתו של הפושע המקופח”.
עבאס זכי, מראשי פת”ח, אמר לערוץ “אל מיאדין” של חזבאללה, כי “סולימאני היה צ’ה גווארה של המזרח התיכון”.

מנגד, חסן עצפור, מבכירי העיתונאים הפלסטינים, מותח ביקורת על חמא”ס והפלגים ואף על עבאס זכי, וקובע שדברי ההספד שלהם אינם מייצגים את העם הפלסטיני.עצפור כותב הבוקר, כי “זכותם של אלו שקיבלו כסף מאיראן להתאבל על מותו של סלימאני וגילויי האבל הם מחווה יפה ואף שהסיבות להם ברורות, יש להיזהר שלא להפריז בכך עד כדי פגיעה בעם הפלסטיני. פתיחתו של בית האבלים ברצועת עזה, על ידי חמא”ס והפלגים הוא הפתעה של ממש והדבר עלול לגרום לנזק פוליטי נוסף ולפגוע שוב במעמדם של הפלסטינים וביחסיהם עם מדינות ערב, שכבר הולכות ומצמצמות את תמיכתן בפלסטינים”. עצפור תוקף את הפלגים האבלים וקובע כי הם פועלים מתוך “אמות מידה פרסיות”.

עד כה לא נשמעה תגובה רשמית מטעם הרשות הפלסטינית בעקבות חיסולו של סולימאני. עצפור, בניגוד לאחרים שתומכים במדיניות התגובה הפלסטינית, אומר, כי על “הרשות לגנות את הפשע בהיותו פשע ולא מתוך הזדהות עם האיראנים”.

התקשורת הערבית מדווחת, כי משלחת ביטחונית ישראלית שהגיע למצרים ביום שישי, העבירה מסרים מאיימים לחמא”ס ואזהרה מפני תגובה. “אל שארק אל אווסט” מדווח הבוקר (ראשון), כי חמא”ס השיבה, שאין היא מעוניינת בהתלקחות נוספת ברצועה בשל רצונה “שלא להפוך זירה לסכסוכים חיצוניים” וזאת אף שאיראן רואה בה חלק מהציר האיראני ומצפה לתגובה.

במסר לחמא”ס, כותב עצפור, כי הוא מקווה שחמא”ס, שפועלת מתוך “נאמנות לספונסר הפיננסי” באיראן, תסתפק בגילויי הנימוסין, הנאמנות והאבל ולא בפעולות מעבר לכך.

גם אברהים חמאמי, מנאמניה הגדולים של חמא”ס בלונדון, משמיע תגובה חריגה ומזהיר מפני פעולה “טיפשית” ותגובה אלימה מהרצועה. חשבון הטוויטר שלו כותב חמאמי, “כי בהיותו מוסלמי, ערבי ופלסטיני, אני מתנער מכל הפלסטינים האבלים על מותו של ‘הפושע קאסם סולימאני’. האבל על סולימאני הוא השתתפות בפשעיו, טיפשות מדינית ואף בגידה בדמם השפוך של בני האומה, אותו שפך סולימאני”.
חמאמי הוסיף מסר לחמא”ס וכתב, כי הוא “מתפלל לאלוהים, שלא תבוא הטיפשות בקרב אלו שירצו לנקום את חיסול הפושע (סולימאני) ולירות טילים (לעבר ישראל)”. חמאמי חושף פעם נוספת את הוויכוחים הפנימיים בחמא’ס גם בשאלת החבירה לציר השיעי, איראן וחיזבאללה.

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.