2:42 21/11/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > העובדות של גבאי והשבוע של גואטה
מתוך 'היום הזה', א'-ה' ב-23:00

העובדות של גבאי והשבוע של גואטה

המגנים על ח"כ יגאל גואטה מש"ס שנאלץ להתפטר בשל ערכיו, הם אותם האנשים ששתקו כשהותקף בתחילת השבוע בשל ערכים אחרים. וגם יו"ר מפלגת העבודה בדעות קדומות על חרדים

עוד מעט תשמעו מה עוד עבר השבוע על חבר הכנסת יגאל גואטה מש"ס ומדוע זה מעמיד במידה מסויימת של צביעות את מי שמיהרו היום לדבר בשבחו של גואטה – ושתקו שתיקה רועמת בתחילת השבוע. – הסיפור והסברים – בהמשך.

אבל עכשיו אבי גבאי, חרדים, עובדות וקצת דעות קדומות. יושב ראש מפלגת העבודה מתייחס אתמול בכינוס בירושלים להחלטת בג"ץ בסוגיית הגיוס. הנה מה שהיה שם.

אלה הדברים של גבאי ועכשיו קצת עובדות: נועם אמיר כתבנו הצבאי בדק היום באגף כוח האדם שם סיפרו לנו שבצה"ל משרתים כיום כ-5000 חרדים. באכ"א הסבירו שבזכות גיוס החרדים יש עדיין עלייה בשיעור היהודים שמתגייסים לצה"ל. בזכות החרדים.

בשנת 2016 צה"ל אמור לגייס ע"פ חוק 2,700 חרדים. בפועל  גוייסו 2,525. השנה התגייסו 3,050, במקום 3,200 שנקבעו כיעד. בצה"ל יש שני גדודי חי"ר של חרדים ושתי פלוגות שנפתחו רק לאחרונה בצנחנים.

אבל בכל זה גבאי מקל ראש  ומרשה לעצמו לומר "לא נפתחה חטיבת צנחנים חדשה". זה נכון. חטיבה שלמה עדיין לא נפתחה, אבל לא נמעיט במה שכן קרה. זה משמעותי ובצה"ל גאים על כך.

יוסי אסולין, חרדי בשירות חובה, שומע את הדברים האלה של גבאי, יוסי גם עוסק בשילוב חרדים ביחידה שלו והנה מה שהוא כותב – קודם על סוגיית משגיחי הכשרות.

"אצלנו ביחידה, כשאני התגייסתי (לפני שנתיים +) היו כ-100 חיילים חרדים. מתוכם רק 2, כן 2, שימשו משגיחי כשרות. והשאר? הלכו ליחידות השונות: מכונאי טנקים, מנופאים"

יוסי גם מפנה את תשומת לבנו לכך שבצה"ל גם החלו להעביר את מערך הכשרות בבסיסים צה"ל לידי חברה אזרחית הנה: "במקום חיילים: משגיחי כשרות אזרחיים. למעשה לא מגוייסים יותר חיילים לתפקיד הזה של משגיח כשרות".

באשר לטענה של גבאי על 7000 שקלים שמקבלים חיילים חרדים – גם כאן חשוב לדייק. רוב החיילים החרדים אינם נשואים וגילם לא עולה על 21-22 ולכן משכורתם תהיה כשל משכורת חייל חובה רגיל. אלו שכן נשואים עם ילד אחד ויותר, מקבלים *מקסימום* 5,700₪. לא 7000.  למעשה, חרדי נשוי מקבל משכורת כמו חייל חובה רגיל. את התוספת מקבלת אשתו של החייל רק במקרה שאין לה עבודה במשרה מלאה. זה אגב נכון גם לגבי חייל חילוני שהוא נשוי ויש לו ילדים – נכון שאין הרבה כאלה – אבל זו אינה הטבה ייחודית לחרדים. ושוב תודה ליוסי אסולין על העובדות.

אבי גבאי לא מסתפק באי הדיוקים האלה הנוגעים לשירותם של החיילים החרדים ועושה אתמול עוד משהו: תקשיבו: "ילד שגדל במאה שערים ואסור לו ללחוץ יד לאמא שלו"

אסור לו לגעת באמא שלו? אלה הדברים של גבאי שמעוררים היום ביקורת חריפה בציבור החרדי. מה שגבאי מתאר כאן, זה המיעוט של המיעוט בקבוצות הקיצוניות בציבור החרדי – וכדאי להיזהר עם השלכות קולקטיביות – וודאי כאשר אנחנו מדברים על חרדים שמתגייסים לשירות צבאי. אבל זה גבאי. או לפיד שמדבר מגרונו. לשיפוטכם.

והנה עוד משהו שאפשר ללמוד ממנו על ההתייחסות לאחינו החרדים.  הבטחנו לחזור לחבר הכנסת יגאל גואטה שעמד היום במרכזה של סערה ולהשמיע לכם מה עוד עבר על גואטה השבוע. גואטה מקדם את היוזמה להעביר את משחקי הכדורגל לאמצע השבוע, ולא בשבת. פוליטיקאי חרדי. מותר לו. אבל הנה מה שהיה השבוע כאשר גואטה הוזמן לראיון ברדיו תל אביב בתוכנית הספורט של אופירה אסייג ואייל ברקוביץ': "שב בצד, אל תתערב, אתה לא מבין כלום"

חכו, עוד לא שמעתם כלום. ההערה הזאת של גואטה  פותחת עליו את שערי הגיהנום – כלומר פיו של ברקוביץ'. כי אם אתה לא בא בטוב לברקוביץ' ובנוסף אתה גם חרדי וגם מש"ס – אז לברקו יש רק מסקנה אחת לגביך: "אתה אוכל חינם, לך יא גנב, צריך להכניס אותך לכלא".

גואטה הגיש תלונה לרשות השניה. הוא מבקש להשעות את ברקוביץ'. הסיפור הזה כמעט לא דווח בתקשורת הכללית, רק האתרים החרדיים התייחסו אליו.  עכשיו תשאלו את מי ששיבחו היום את גואטה ויצאו להגנתו איפה הם היו בתחילת השבוע כאשר קראו לו בשידור "גנב". על איזה ערכים של גואטה מגנים ועל איזה מעשה נורא שעושים לו בשידור, בגלל ערכים אחרים שלו, פשוט שותקים, מתעלמים.

אמיר איבגי

אמיר איבגי

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

1

בני משפחת מנגיסטו נשאו דברים באו"ם יחד עם השגריר דנון

בני משפחת מנגיסטו קראו להשבתו במטה האו"ם בניו יורק. האח אילן: "כמו שמתעסקים בהרבה סוגיות המוניטריות ברצועה - רוצים שלא ישכחו את אחי"