משרד התחבורה וחברת נתיבי ישראל פתחו הבוקר (ה') לתנועה את הנתיב השלישי בפרויקט החדש, בין למוצא, 24 שעות לפני המועד המתוכנן.

זאת לאחר שביום שני האחרון נפתחו לתנועה שלושה נתיבים של קטע הדרך המקביל בין לשער הגיא.

שר התחבורה ישראל כץ בכניסה למנהרות הראל בכביש 1. צילום: יונתן סינדל/פלאש90
בכניסה למנהרות הראל בכביש 1. צילום: יונתן סינדל/פלאש90

 

בכך נפתח לתנועה מלאה כביש מספר 1 החדש, בשני הכיוונים, משער הגיא עד מוצא, הכביש כולל שלושה נתיבי נסיעה לכל כיוון, תוך ביטול סיבובים חדים ועליות תלולות, הוספת שוליים רחבים בצידי הדרך, הקמת מערכת מסועפת של ומנהרות ושלושה חדשים בנווה אילן, חמד והראל.

שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ ציין כי בתחילת השבוע הבא תעלה המהירות במנהרות הראל מ-70 קמ"ש ל-90 קמ"ש. בהמשך תיבחן אפשרות להעלות את המהירות במנהרות ל-100 קמ"ש. במקביל, צוותים של משרד התחבורה וחברת נתיבי ישראל פועלים להעלאת המהירות בקטעי הכביש החדשים ל-100 ו-110 קמ"ש, בהתאם לתנאי הדרך.

מחדר הבקרה של חברת נתיבי ישראל נמסר כי עם פתיחתו הבוקר של הנתיב השלישי, משער הגיא ועד מוצא, התנועה בכביש 1 החדש, בשני הכיוונים מתנהלת באופן שוטף וללא כל עיכובים.

השר כץ ציין כי הכביש החדש לירושלים הוא מיזם ייחודי, בשל חשיבותו הלאומית, התחבורתית והבטיחותית והשלמתו מהווה נדבך חשוב בחיזוק הבירה וחיבורה לכל חלקי מדינת ישראל. "המבחן העליון של מנהיגות לאומית הוא היכולת לקבל החלטות נכונות ולבצע אותן למרות הלחצים והקשיים, כך נהגתי בפרויקט הכביש החדש לירושלים וכך בכוונתי לעשות גם בעתיד" הוסיף השר כץ.

במסגרת עבודות השדרוג של כביש מספר 1 ניתן דגש מיוחד להיבט הנופי והאקולוגי. באזור שער הגיא הוגבה הכביש מעל המפלס הקיים, כדי לשמור על הנוף הייחודי. בקטע שבין שער הגיא לשורש הוקם גשר אקולוגי למעבר בעלי חיים הגדול ביותר בישראל. באזור ישנם עשרות סוגים של בעלי חיים היכולים מעתה להתאחד עם בעלי החיים בין שני עברי הכביש.

חברת נתיבי ישראל ממשיכה בריבוד קטעים של כביש 1 החדש, בשכבת אספלט נוספת, במטרה לאפשר נסיעה נוחה ובטוחה. ריבוד הכביש צפוי להסתיים בתוך חודש וחצי. בנוסף לכך, יושלמו העבודות להקמת הרמפות הפנימיות של הכביש וגינון בצידי הכביש.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.