19:45 17/10/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > דעות > הסתה? עניין של גיאוגרפיה

הסתה? עניין של גיאוגרפיה

יש קו דמיוני שעובר בין חופש הביטוי לחופש השיסוי אלא שאת הקו הזה הצליחו בשמאל הישראלי להסיג לאחור, וביקורת אינה לגיטימית רק כאשר נקראת מימין

לא קל להיות איש המחנה הלאומי בימי עצרות הזכרון לראש הממשלה יצחק רבין. תמיד חוזרות ההאשמות וההקאה הציבורית על חזי ועל חזותם של שכמותי. חוזרים הדיבורים על "ההסתה" ועל "התרת הדם". ולך תסביר שגם כאשר מנסים להגן על דמוקרטיה, צריך להפריד הפרדה ברורה בין ביקורת לגיטימית לבין מעשים שאינם לגיטימיים, ושהם בדבריהם פוסלים גם את הביקורת הלגיטימית של אותם הימים. לך תסביר ש"ארון הקבורה של רבין" הוא המצאה, לא היה ולא נברא – מדובר בארון קבורה שעליו היה כתוב "רבין ממית הציונות" כמחאה על הסכמי אוסלו. מדובר בביטוי קשה אך מפגני מחאה עם ארונות קבורה נראו בארצינו, ובכל אותם מפגנים, כמו גם במחאה נגד הסכמי אוסלו, הארון "הכיל" את הדבר שנקבר, ושעליו המפגינים מיצרים שנקבר. במקרה דנן – "הציונות".

עצרת רבין בשנה שעברה. צילום: פלאש 90
דמוקרטיה במעמד צד אחד. עצרת רבין בשנה שעברה. צילום: פלאש 90

באשר ל"הסתה" – זו הפכה להיות עובדה מוגמרת. נקודה, שאם רק תעז להרהר לגבי נכונותה, תהפוך להיות "הזוי", או אולי מסית בפני עצמך. במתח הזה שבין חופש הביטוי לחופש השיסוי עובר קו לא ממש ברור שעד אליו זו ביקורת וממנו זו הסתה. אלא שאת הקו הזה הצליחו בשמאל הישראלי להסיג לאחור. כמובן רק כאשר מדובר בהתבטאויות שבאות מצד ימין.

איך, למשל, נתייחס לחבר כנסת שאמר את הדברים הבאים בנוגע לראש ממשלה – "אני נשבע, במאבק הזה אלחם עד הנשימה האחרונה. אעשה כל מה שצריך. אעשה דברים שלא עשיתי שנים, בידיים חשופות, כי אין מלחמה צודקת מזו על המדינה שלי ועל הדמוקרטיה. אני מתכוון למסור את נפשי במאבק הזה"? אני מניח ששוחרי ה"הסתה" היו זועקים שמדובר בהסתה, לו היה מדובר בחבר כנסת מהאופוזיציה בימי ממשלת רבין, שמוחה על העברת הסכמי אוסלו תוך העברת שוחד פוליטי לשני חברי כנסת ממפלגת "צומת".

אלא שהדברים נאמרו היום על ידי חבר הכנסת איתן כבל, על ראש ממשלה אחר, בנימין נתניהו. מה לא ספג נתניהו בשנים האחרונות? "רודן" ו"קיסר" הפכו להיות מילים לגיטימיות כאשר הן מופנות כלפי נתניהו. מיטב חברי הכנסת מהאופוזיציה משתמשים בביטויים הללו כלפי נתניהו דבר יום ביומו, כמו גם בביטוי "מסוכן לדמוקרטיה". מה היו אומרים אותם חברי כנסת על חבריהם מהצד השני של המתרס, לו היו משתמשים בביטויים הללו כלפי ראש ממשלה נבחר? נעשה את העבודה קלה – הם היו אומרים שהביטויים חסרי האחראיות הללו מכשירים את הקרקע ל"משוגע" שיבוא, וינסה "להציל" את המדינה מדי ראש הממשלה.

זאת ועוד – זוכרים את עדת המצקצקים שלפני אך פחות מחודש זעקו נגד נפתלי בנט שאמר "יש למסור את הנפש כדי שיהודה ושומרון יהיו חלק מישראל הריבונית"? איך שהם נדבקו לביטוי "למסור את הנפש" והדביקו לבנט איום במלחמת אחים, לא פחות. מוזר איך זה שאותו ביטוי בדיוק, כאשר נאמר ע"י אחד משלהם, לא גורר שום התייחסות. פתאום נהיה שקט. לא הסתה, לא מלחמת אחים, לא כלום.

בימים שכאלו, הרבה שאלות עולות לראש. שאלות על חופש דיבור ועל דמוקרטיה. שאלות על אווירה ציבורית. על האם כשיותר ויותר אנשים, תחת השפעת פוליטיקאים, מדברים על ראש ממשלה רודן ומסוכן לדמוקרטיה שהשתלט על המדינה, לא צריך באמת לחשוש מאיזה משוגע שירצה "להציל את היום". על שאלה אחת קיבלתי תשובה – לדידם של אלו שאוהבים לזעוק "הסתה", התשובות לשאלות הללו אינן מוחלטות. הן תלויות בעיקר בדובר. מסתבר שכמו דברים אחרים, גם הסתה היא עניין של גיאוגרפיה.

דובי הראל

דובי הראל

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

יציע להרצוג להמשיך כיו"ר האופוזיציה. אבי גבאי. צילום: פלאש 90

ככה לא מתנהל מנהיג

בפעם השנייה בתוך כמה חודשים נפל אבי גבאי קורבן למעשה גזעני. בשתי הפעמים הוא ניצל זאת לצרכיו הפוליטיים