סערה סביב פסטיבל הסרטים הישראלי בפריז שיתקיים בחודש הבא: משרד החוץ הורה לשגרירת ישראל בצרפת, עליזה בן נון, לא להגיע לטקס הפתיחה של הפסטיבל, הממומן מכספי המשרד, כיוון שהסרט הנבחר להיות מוקרן באירוע החגיגי הוא הסרט 'פוקסטרוט' של הבמאי שמוליק מעוז, שלטענת משרד החוץ מעורר מחלוקת ואינו ממומן בעיקרו מקהל תורמים יהודי.

כרזת הסרט 'פוקסטרוט'. תמונה: קולנוע לב

 

במשרד החוץ הסבירו כי "שגרירות ישראל בצרפת גאה לתמוך בפסטיבל הקולנוע הישראלי בפריז מיום הקמתו. במהלך שמונה עשרה שנות קיומו של הפסטיבל הוקרנו בו סרטים רבים, המייצגים את מגוון היצירה הקולנועית הישראלית, את חופש הביטוי ואת הפלורליזם של החברה בישראל. השגרירות אינה נוהגת להתערב בשיקולים האמנותיים של הנהלת הפסטיבל, ומכבדת סרטים ויוצרים ישראלים שהוזמנו להשתתף בו".

"יחד עם זאת", אומרים בשגרירות, כי "בדצמבר האחרון, המליצה השגרירות להנהלת הפסטיבל, כפי שעשתה גם בעבר בהזדמנויות אחרות, על בחירת סרט ישראלי שאינו מעורר מחלוקת, ומתאים לערב הפתיחה החגיגי, הכולל בעיקר קהל תורמים יהודי, הפוקד בנאמנות את הפסטיבל בכל שנות קיומו. הנהלת הפסטיבל, משיקוליה, בחרה שלא לקבל את ההמלצה. לפיכך הורה משרד החוץ לשגרירה שלא להיות נוכחת בטקס הפתיחה".

"אנחנו נלחמים כאן הרבה בבי-די-אס והסרט משמש אותם נגדנו", אמרה השגרירה בן נון עצמה מוקדם ל'הארץ'. "עד כמה בשם חופש הביטוי והבחירה התרבותית צריכים לתת תמיכה לדברים שמעוררים ביקורת כלפינו?". בנוסף, שרת התרבות מירי רגב אמרה לעיתון כי בכוונתה גם "לעדכן את ראש הממשלה כדי שינחה את משרד החוץ לא להעניק לפסטיבל תמיכה".

פועלת לעצור את מימון משרד החוץ לפסטיבל. השרה רגב בקאן. צילום: אלי סבתי

 

בחודש שעבר נחל הסרט 'פוקסטרוט' אכזבה, לאחר שלא נכנס לרשימת הסרטים המועמדים לפרס האוסקר בקטגוריית הסרט הזר הטוב ביותר. הסרט מגולל את סיפורה של משפחה שכולה שבנה נהרג במהלך שירות במחסום צבאי ביהודה ושומרון, וזכה לביקורת רבה בשל הצורה בה הוא מציג את צה"ל ואת הצד הישראלי בסכסוך באופן מוטה ולא הוגן.

בחודש ספטמבר זכה פוקסטרוט בפרס אריה הכסף בפסטיבל ונציה, ולאחר הזכייה הותקף על ידי שרת התרבות מירי רגב: "פוקסטרוט' הוא ממש לא הריקוד שלנו!", אמרה רגב לאחר הזכייה, "זוהי בושה וחרפה שמשרד התרבות יתמוך בסרטים כאלה, המוציאים את דיבת הארץ רעה".

עוד אמרה אז רגב כי: "מצער שסרטים ישראלים המבקרים את מדינת ישראל פוגעים בשמה ובשם חיילי צה"ל זוכים כמעט אוטומטית לחיבוק ואהדה בעולם. מקומם שיוצרים ישראלים תורמים להסתה של הדור הצעיר כנגד הצבא המוסרי בעולם תוך הטחת שקרים במסווה של עשייה אמנותית".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20