הסרט התיעודי "לאה צמל עורכת דין", סרט דוקומנטרי המספר על פרקליטה המייצגת פלסטינים בניהם אסירים ביטחוניים לא נכנס לרשימת המועמדים הסופית לפרס האוסקר, הפרס היוקרתי והנחשב ביותר בקולנוע.

הסרט הוקרן בפסטיבלי סרטים ברחבי העולם בניהם מינכן, ז'נבה, הונג קונג, טורונטו ועוד. מוקדם יותר השנה הסרט נכנס לרשימה הקצרה לפרס והיה נראה שיש סיכוי שיכנס לרשימה הסופית.

בשנת 2013 הסרט התיעודי "חמש מצלמות שבורות" של גיא דוידי ועימאד בורנאט המספר על מאבקם של הפלסטינים נגד גדר ההפרדה היה מועמד לפרס בקטגוריית הסרט התיעודי אך לא זכה.
פרס האוסקר הוא הפרס הנחשב ביותר בתעשיית הקולנוע והסרטים המועמדים בו ממדינות רבות בעולם זוכים להערכה וחשיפה רבה.

שרת התרבות והספורט מירי רגב מסרה בתגובה:
״פרקליטת המחבלים, לאה צמל, חטפה היום פעמיים. ראשית הוקפא מינויה המחודש לתפקיד יו״ר ועדת בתי המשפט הצבאיים. עצם כהונתה של מי שמייצגת מחבלים נתעבים שכל ייעודם הוא לרצוח ישראלים, היא יריקה בפניהם של המשפחות השכולות ושל חיילי צה״ל. מחובתנו להלחם בטרור ובוודאי לא לתת במה וגב לטרוריסטים ולאלה שמגינים עליהם ומייצגים אותם.

מירי רגב. צילום: אלכס קולומויסקי

שנית הסרט שמתעד את פעילותה של צמל ומעביר מסר שתומך ונותן גב למחבלים, לא נכלל לבסוף ברשימת המועמדים הסופיים לאוסקר.
בזמן שארה״ב מחסלת את סולימני ונאבקת בטרור העולמי, הדבר האחרון שהאמריקנים והעולם רוצים הוא לראות אידאליזציה של מחבלים על המסך. כולנו רוצים לראות אותם מחוסלים.״:עוד באותו נושא