הסנטור האמריקני לינדזי גרהאם, מיוזמי , הבוקר בקפיטול היל בוושינגטוו. צילום: רויטרס

 

הסנאט האמריקאי אישר היום (ו') חוק בסך 1.3 טריליון דולר, במטרה למנוע את השבתת הממשל. במסגרת המהלך הוגדל משמעותית הביטחון ועבר סופית חוק ''.

החוק, אשר קרוי על שם הסטודנט האמריקני שנרצח בפיגוע ביפו ב-2016, קורא לשלילת העברת כספי סיוע אמריקנים לרשות הפלסטינית, כל עוד היא ממשיכה לשלם ולמשפחותיהם. כבר שלשום (ד') רמז אחד מיוזמי החוק, הסנטור הרפובליקני לינדזי גרהאם מדרום קרוליינה, כי ישנה התקדמות משמעותית, והיום כאמור החוק אושר סופית.

עוד במסגרת התקציב, שעבר ברוב של 65 תומכים לעומת 32 מתנגדים, תקציב הצבא הוגדל ב-80 מיליארד דולר, ותקציב התוכניות המקומיות גדל ב-63 מיליארד דולר ועוד תוספות למאבק במגפת האופיואידים ולתכנון הקמת החומה בגבול .

נשיא ארה"ב דונלד , הערב. צילום: רויטרס

 

"אף צד לא רואה בחוק מושלם, אך הוא מכיל ניצחונות משמעותיים והישגים חשובים לטובת העם האמריקאי", אמר מנהיג הרוב בסנאט, מיץ' מקונל.

 כזכור, כבר לפני למעלה משלושה חודשים אישר בית הנבחרים האמריקני את "חוק טיילור פורס" – החוק יעצור העברת כספים לרשות הפלסטינית עד שזו לא תעצור העברת כספים למחבלים ובני משפחותיהם. כדי שייכנס החוק לתוקף, הוא חייב היה את אישור הקונגרס.יו״ר הקונגרס האמריקאי, פול ראיין, פרסם אז הודעה דרמטית ולפיה ארה״ב עוצרת מיידית את כל הכספים המיועדים לרשות ולערבייה ביהודה, שומרון ועזה.

טיילור פורס הי"ד

 

ראיין הבהיר כי, ״ארה״ב החליטה להפסיק על מימון ותמיכה ברשות הפלסטינית וזאת עד שלא יפסיקו לשלם משכורות למשפחות מחבלים ורוצחים. אנשים או רשויות שתומכים בטרור ומממנים טרור, לא יכולים להיות שותפים לשלום. הם אינם פרטנרים לשלום״.

חודש לפני כן, אישרה ועדת החוץ של בית הנבחרים האמריקאי פה אחד את חוק 'טיילור פורס'. "מאז 2003, זהו חוק פלסטיני לגמול לאסירים פלסטינים בבתי כלא ישראליים עם מענק כספי", אמר אז יו"ר הוועדה אד רויס בהצהרתו. "ההנהגה הפלסטינית משלמת גם למשפחות אסירים מתאבדים ומחבלים מתאבדים. מדיונות זו מגבירה את הטרור". המחוקק הרפובליקני הוסיף: "עם החקיקה הזו, אנו מאלצים את הרשות לבחור בין סיוע אמריקאי למדיניות המעוותת הזו".

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.