נחתם אתמול (ב') בין לאריתריאה השכנות, אחרי 20 שנות שניטשה בניהן. ראש ממשלת הטרי, , הגיע ביום ראשון, אחרי שנים של ניתוק ביחסים, לפגישה היסטורית עם עמיתו האריתראי הנשיא איסאיאס אפוורקי באסמרה, בירת . החיבוקים והנשיקות בין המנהיגים, בפגישה ששודרה בשידור חי, בישרו על תחילתו של .

יממה לאחר מכן נחתם הסכם השלום בין השתיים, ששם סוף לסכסוך גבולות מאז 1998, שגבה את חייהם של 80 אלף בני אדם משני הצדדים. ההסכם הביא לתקווה באזור כולו, והמונים באריתריאה פצחו בשירה וריקודים ברחובות. "לשתי המדינות שלנו יש היסטוריה משותפת וקשר שאין כדוגמתו", הכריז ראש הסגל של רה"מ אחמד. "מעתה נוכל להתגבר על שני עשורים של אי־אמון, ולהתקדם לכיוון חדש".

אחמד בן ה-40, שהחל לכהן בחודש אפריל האחרון לאחר התפטרות קודמו, עומד מאחורי רפורמות מרחיקות לכת נוספות שהספיק להנהיג בתקופה הקצרה הזו. המרכזית שבהן היא שחרור עיתונאים ופוליטיקאים שנאסרו בבתי הכלא בשל דעותיהם. הוא פעל גם לשחרור אזרחי מדינתו שהיו כלואים בסודן, מצרים, סעודיה ועוד.

ראש ממשלת אתיופיה אבּי אחמד במהלך העצרת לכבודו לפני שבועיים. צילום: רויטרס

עם ההיענות למשא ומתן לשלום מצד אריתריאה שהשיג אחמד עם השכנה העוינת מזה שנים רבות, שיגרה השכנה בתגובה לניסיון ההתנקשות בו לפני שבועיים כי היה זה "ניסיון להצית אלימות במהלך הפגנה למען השלום, הראשונה מסוגה באתיופיה".

בין היתר, הצהיר ראש הממשלה החדש על כוונותיו להילחם בשחיתות השלטונית ולהנהיג דמוקרטיה, חופש ביטוי וחופש עיתונות לשלל הפלגים במדינה. עשרות אלפי מפגינים נעצרו ברחבי המדינה מאז החלו המחאות האלימות נגד השלטון ב-2015, מחאות שבעקבותיהן התפטר ראש הממשלה הקודם.

אחמד, דוקטורנט לשלום וביטחון מאוניברסיטת אדיס אבבה, עומד בראש מפלגת opdo (ארגון הדמוקרטים של אורומו) שהיא אחת מבין הארבעת המפלגות שמרכיבות את קואליציית איהדג. הוא נולד באגרו שבג'ימה לאב מוסלמי ולאם נוצריה, ונמנה על בני שבט האורמו שמהווים כ-34% אחוזים מאוכלוסיית אזרחי אתיופיה.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.