הסכם הביטחון החדש בין וארה"ב הוא הגדול ביותר אי פעם, כך טוען שגריר ארה"ב בישראל, . לדבריו, "הסכם הסיוע הביטחוני שאני מקווה שייחתם בקרוב יכסה את צורכי הביטחון של עד 2029, והוא יהווה חבילת הסיוע הגדולה ביותר של ארצות הברית למדינה כלשהי בהיסטוריה האמריקנית".

את הדברים אמר אמש (א') בערב הפתיחה של הכנס הבינלאומי ה-16 של המכון למדיניות נגד טרור במרכז הבינתחומי. במהלך הערב נערך טקס זיכרון לציון פיגועי 11 בספטמבר.

דן שפירו. "ההסכם הגדול ביותר". צילום: פלאש 90
דן שפירו. "ההסכם הגדול ביותר". צילום: פלאש 90

שפירו ציין כי בשנים האחרונות השקיעה ארה"ב במערכות כיפת ברזל, שרביט קסמים וחץ מיליארדי דולרים. "ההצלחה האדירה של כיפת ברזל במהלך צוק איתן יירטה 700 רקטות באזורים מיושבים והצילה אינספור חיים בשני צדי הסכסוך. המלחמה בטרור חייבת להסתגל כל הזמן לאיומים משתנים. לכן צה"ל ומשרד ההגנה מתמקדים באיום החדש: איום המנהרות, ומפתחים טכנולוגיה נגד מנהרות המתקדמת ביותר בעולם, וארה"ב מספקת יותר מ-40 מיליון דולר לישראל".

לצד דבריו של שפירו פרסם ה"וושינגטון פוסט" כי הבית הלבן משהה את החתימה על ההסכם בשל מחלוקת עם הקונגרס האמריקני, ובראשו הסנאטור הרפובליקני לינדזי גרהאם, שמקדם חקיקה להגדלת סכום הסיוע לישראל ל-3.4 מיליארד דולר – סכום גבוה מזה שהועלה במשא ומתן בין המדינות.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.