נמצא פתרון לבעיית הפנסיות של עולי ברית המועצות: ישראל ורוסיה סיכמו על הסדר של הפנסיות של יוצאי ברית המועצות שעלו לישראל. על פי ההסכם, הזכאים יקבלו פנסיה חודשית צנועה של 250-120 דולר בחודש, בהתאם לפנסיות המקובלות ברוסיה. כך הודיע היום (ג') ראש הממשלה במסיבת עיתונאים משותפת עם נשיא לרגל 25 שנים לחידוש היחסים הדיפלומטיים בין שתי המדינות.
ההסכם ייכנס לתוקף רק לאחר אשרור בערכאות הרוסיות, ככל הנראה במהלך 2017.

הסכם זה מתקן עוול היסטורי שקבע כי עם העלייה ארצה נאלצו יוצאי בריה"מ לוותר על אזרחותם הסובייטית ובתוך כך לאבד את הפנסיות.

פוטין ונתניהו. הסכם היסטורי. צילום: לע"מ
פוטין ונתניהו. הסכם היסטורי. צילום: לע"מ

במסיבת העיתונאים הגדיר פוטין את השיחות עם נתניהו כ"קונסטרוקטיביות". "קיימנו דיון במכלול היחסים הבילטראליים ובבעיות בינלאומיות. נתניהו מבקר כאן לציון 25 שנה לחידוש היחסים הדיפלומטיים בין רוסיה לישראל. היחסים שלנו עמוקים יותר. ברית המועצות הייתה המדינה הראשונה שהכירה בישראל כמדינה עצמאית בשנת 1948", אמר פוטין.

פוטין התייחס לשיתופי הפעולה של מדינתו עם ישראל בתחומי הכלכלה, המסחר והחינוך וציין כי "אני בטוח שהקמת אזור סחר חופשי בין האיחוד הכלכלי האירו-אסייתי וישראל תהווה תמריץ לפיתוח יחסים כלכליים. השותפים הישראלים משתפים פעולה איתנו בבניית מטוס סופר ג'ט 100. הם הצטרפו לייצור מערכות ניהול בטיחות וסיוע לוגיסטי למטוס הרוסי החדש MS-100".

הנשיא הרוסי אמר עוד כי "בין העדיפויות המסורתיות שלנו קיום קשרים הדוקים בתחום ההומניטרי. יש בישראל כמיליון וחצי יוצאי רוסיה וברית המועצה. אנו מגבירים את שיתוף הפעולה שלנו בתחום החינוך. כ-440 אזרחי ישראל לומדים כרגע ברוסיה, מבוצעות תוכניות להחלפת סטודנטים ומחנכים. ישראל היא אחד היעדים הפופולאריים לתיירים הרוסים, מספר התיירים הרוסים שמבקרים בישראל ילך ויגבר".

לחץ מדיני מרוסיה

בנושא המדיני-בטחוני נרשמה מחלוקת קלה, כשבניגוד לנתניהו, פוטין הזכיר במפורשת את הסוגיה הפלשתינית ואמר כי "אישרנו את העמדה שלנו לגבי שלום בר-קיימא במזרח התיכון, כולל הערוץ הפלשתיני. אנו תומכים בהסדר מקיף וצודק של הסכסוך הישראלי-פלשתיני. עכשיו יש צורך במאמצים משותפים ונמרצים כולל באמצעות הקוורטט, רוסיה מוכנה להשתתף בעבודה הזאת".

מנגד, השניים הגדירו באופן דומה את בעיית הטרור מולו מתמודדות המדינות, כשנתניהו סיפר על המאמצים להמשיך את התיאום הצבאי בין שתי המדינות והגדיר אותו כתיאום ש"פועל היטב גם כדי למנוע התנגשויות וגם כדי להבטיח שאנחנו פועלים נגד אותם גורמים שמסכנים את כולנו. שוחחנו ארוכות על אתגרים משותפים ולכל מדינות התרבות, כמו האסלאם הקיצוני והטרור שהוא מפיץ".

הפגישה בין נציגי ישראל ורוסיה. צילום: לע"מ
הפגישה בין נציגי ישראל ורוסיה. צילום: לע"מ

נתניהו הוסיף כי "ציינו את 25 השנים הראשונות של חידוש היחסים, אבל התמקדנו בראייה קדימה ל-25 שנים. אנחנו משתפים פעולה בתחומי הטכנולוגיה, חדשנות, ההייטק, כלכלה, מסחר, תיירות ותרבות. קבענו היום שיהיו לנו מוקדים של שיתוף פעולה על ידי אנשים שזה תפקידם, שני אנשים שתפקידים לאגד את הקשר הטכנולוגי בין ישראל לרוסיה. הבעתי תקווה שמספר יודעי העברית ברוסיה יגיע למספר יודעי הרוסית בישראל. שוחחנו על המשך התיאום בין הצבאות שלנו באזור".

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.